Doktor Maaşları Ne Kadar? – Güncel Rakamlar

Doktor Maaşları Ne Kadar? – Güncel Rakamlar
28.10.2020
29
A+
A-

Doktor maaşları ne kadar? 2020 Doktor maaşları, Hangi bölge ve branşlarda doktor maaşları ne kadar? Değerli okurlarımız doktor maaşları ile ilgili tüm merak edilen tüm detaylara yazımızın devamında rakamlarla detaylıca yer verdik.

Doktor Maaşları

Doktorluk bir çok insanın çocukluk yaşlarından itibaren hayalini kurduğu en önemli ve değerli meslek dallarından birisi olarak görülmektedir. Doktor olma hayali sadece çocuklarda değil binlerce anne ve babalarında çocuklarının doktorluk mesleğini tercih etmelerini bu kutsal mesleği yapmalarını istemektedirler. Ama bu çok zahmetli ve emek isteyen bir meslek dalıdır öyle ki doktor olabilmek için 6 yıl tıp fakültesi okuyup bitirmeniz gereklidir. Peki bu kutsal görevi yapan değerli sağlık çalışanı olan doktor maaşları ne kadar? 2020 yılı itibariyle doktor maaşları görev yaptıkları bölgelere, branşlara ve daha bir sebepten dolayı farklılık göstermektedir. Örneğin Doğuda bir ilde veya ilçede görev yapan doktorla batıda görev yapan bir doktorun maaşları arasında yaklaşık 600 TL gibi bir fark bulunmaktadır. Doktor maaşları arasındaki fark görev yaptıkları bölgeler yanı sıra unvanlarına göre de değişiklik göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak kamu ve özel hastanelerde görev yapan doktor maaşları da farklılık göstermektedir. Bizde bu yazımızda başlıca Pratisyen Hekim, Aile Hekimi, Uzman Doktor, Asistan Doktor, Profesör Doktor gibi dallarda görev yapan doktor maaşlarını başlıklar halinde kaleme aldık.

Pratisyen Hekim Maaşları

Pratisyen hekimler görev yaptıkları bölgelere göre net maaşın yanı sıra bazı özel ek hizmet tazminatları birlikte ortama dokuz bin (9000), en yüksek on üç bin (13.000) TL maaş almaktadırlar.

Doktor Maaşları

Pratisyen Hekim Nerelerde Görev Yapabilir?

Mezun olduktan sonra “Pratisyen Hekim” olarak aile-toplum sağlığı merkezleri gibi birinci basamak sağlık hizmetlerinde, klinik ve muayenehanelerde, özel ve resmi hastanelerde, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, rehabilitasyon merkezleri gibi diğer tedavi kurumlarında ve benzeri tanı ve tedavi hizmeti yürüten kurumlarda görev yapabilirler.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Aile hekimi maaşları muayene edilen hasta sayısına, enflasyon oranına, atmaca ödemeleri ve öteki giderlerine göre, gezerek hizmet vermesini gerektiren durumlar, kullanılan malzemelerin giderlerine göre farklılık göstermektedir. 2020 yılı itibariyle göreve yeni başlayan aile hekimi maaşları minimum 6000 TL, A sınıfında vazife alınması durumunda döner ana paradan hisse ve ek ücret alınması durumunda aylık tutarı 16.000 TL’yi bulmaktadır.

Doktor Maaşları

Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

TÜİK tarafından açıklanan 2020 haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması ardından uzman doktor maaşlarına yüzde 5.75 zam yapılmasına karar verilmiştir. Bu artışın ardından uzman doktor maaşları (1/4) maaşı 8.203 TL’den 8.675 TL. olmuştur.

Asistan Doktor Maaşları Ne Kadar?

Asistan Doktor maaşları diğer doktor maaşları gibi yaptığı görev ve bazı özel nedenlerden dolayı farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra asistan doktor maaşları her yıl belli oradan yapılan zam, girdikleri ameliyat sayısı ve nöbet sürelerine göre de değişiklik göstermektedir. 2020 yılı itibariyle asistan doktor maaşları 6500 – 8500 TL arasında değişmektedir.

Profesör Doktor Maaşları Ne Kadar?

Profesör doktor maaşları kişinin kıdemine ve derecesine göre değişiklikler göstermektedir. 2020 yılı itibariyle 2 yıldan az profesör olarak çalışan 1. derece ve 1. kademede çalışan profesör 9974 TL, dört (4) yıl ve üzeri profesör olarak çalışan 1. derece 4. kıdemde olan profesör ise 11485 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Doktor Maaşları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.