MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Emekli Maaşı Hesaplama 2022 – 4A – 4B – 4C Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli Maaşı Hesaplama 2022 Aralık – 4A – 4B – 4C Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır? Emekli ikramiye hesaplama, zam oranları ve diğer tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Emekli Maaşı Hesaplama 2022 – 4A – 4B – 4C Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli Maaşı Hesaplama 2022 nasıl yapılır sorusu 2022 Temmuz ay zam oranlarının açıklanması ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Hem asgari ücret hem de emekli maaşının zamları yeni yıl ile birlikte netleşmiştir.

Emekli maaşı hesaplama için öncelikli olarak sigorta başlangıç tarihinin öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra toplan çalışılan süre ve prim gün sayısı da yine emekli maaşı hesaplama için gerekli olan bazı kriterler arasında yer almaktadır. Emekli maaşı hesaplama için ayrıca SGK, memur veya Bağ- Kur emeklisi olunup olunmadığı da büyük bir önem taşımaktadır. Her bir emekli grubunun emekli maaşı oranları farklı olacak şekilde ücretlendirilmektedir.

Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için ödediğiniz prim miktarı maaşınıza etki eden en önemli faktörlerdendir. Ne kadar uzun süre çalışırsanız ve ne kadar yüksek prim öderseniz buna göre de o kadar yüksek emekli maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

2022 yılı hem Ocak hem de Temmuz ayları içerisinde yeniden gündem olacak olan emekli maaşı artışı ile güncellenen maaşlar hak sahibi olan kişilerin istedikleri bankaya da yatırılabilmektedir. 3 Ocak 2022 tarihinde enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memurlar ve emekliler için de zam oranları netlik kazanmıştır.

Buna göre en düşük emekli maaşının 2.500 TL olarak netleştiği de duyurulmuştur. Ancak bu maaş ücreti her emekli için aynı olmamakla birlikte hangi gruptan emekli olduğu ve yatırılmış olan prim günü ve prim ücreti de maaşı yükselten etkenler içerisinde yer almaktadır.

Emekli Maaşı Hesaplama 2022
Emekli Maaşı Hesaplama 2022

Emekli Maaşları 2022

Geçtiğimiz yıl en düşük emekli maaşı 1.500 TL idi. Bu yıl 2022 Ocak zam oranlarının açıklanması ile birlikte emekli maaşları için de zamlar belli oldu. Bu sene Ocak ayında yatacak olan emekli maaşları en düşük olarak 2.500 TL olarak hak eden kişilerin hesaplarına yatırılacaktır. Emeli maaşlarına yapılan zam oranı ise yeni açıklanan oranlara göre %30 oranında artmış oldu.

Hem SSK hem de Bağ- Kur emeklilerinin emekli maaşları da yine enflasyon farkı kadar belirlenmiş oranda zamlı bir şekilde Ocak ayında ödenecektir. Bunun yanı sıra yeni gelen zam oranı ile birlikte eğer kişinin almış olduğu emekli maaşı 2.500 TL altında kalıyor ise bu ücrete eşitlenecek ve daha fazla zam hak etmiş olunacaktır.

En düşük emekli memur aylığı ise 4.289 lira belirlenmiştir. Ülkemizde yaklaşık olarak aylık geliri 1.500 liradan başlayan 1 milyonu geçen emekli bulunmaktadır. Ocak ayı içerisinde açıklanan zam oranları ile birlikte en düşük emekli maaşı sabitlenmiştir. Memurların maaşlarına yapılan %30,5 ‘luk oranda yapılan zammın emekli maaşlarına da yansıması ile birlikte en düşük emekli maaşı da 2.500 lira olarak açıklanmıştır.

2022 Ocak ayı içerisinde yapılan zam oranı sadece en düşük emekli maaşları değil diğer gruplardaki emekli maaşlarına aynı derecede yansımıştır. 2022 Ocak ayı içerisinde açıklanmış olan enflasyon rakamları ile birlikte emekliler de tıpkı kamu görevlilerine ilave edilen %2,5’luk zam oranından da faydalanabileceklerdir. Aynı zamanda emeklilerin her ay almış oldukları ek ödeme tutarları da maaşlarına yapılan zam tutarı ile eş değer olarak yükselecektir. Memur emeklileri sadece Ocak ayı içerisinde değil Temmuz ayı içerisinde de tekrar maaşlarını zamlı olarak alacaklardır.

2022 Emekli Maaşı Hesaplama
Emekli Maaşı Hesaplama 2022

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK emekli maaşının hesaplanabilmesi için 3 farklı dönem ayrılmıştır. İlk olarak 2000 yılı, sonrasında 2008 yılı içerisinde yapılan değişiklikler ile 3 ana bölüme ayrılarak hesaplanan SGK maaşları farklı kriterlere de sahiptir.

Eğer SGK girişiniz 2000 yılından önce başlamış ise emekli maaşı hesaplaması bu dönemdeki kat sayısına ve aylık bağlanma oranına göre hesaplanmaktadır. Örneğin 2019 yılı içerisinde emekli olmayı hak etmiş iseniz emekli maaşınızın hesaplanması için alınacak değerler 2018 yılı içerisindeki değerler olarak hesaplanmaktadır. Kısacası hangi tarihte emekli olacak iseniz bir önceki yılın değerlerine göre emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır.

SGK emekli maaşı hesaplamak için sigorta başlangıç tarihinizi ve yatırılmış olan prim günü bilgilerini eksiksiz olarak bilmelisiniz. SSK 2000 öncesi emekli olan kişilerin en düşük maaşları 2.624 TL olarak bilinmektedir. 2022 Ocak ayı zam oranı ile birlikte ise 2000 öncesi SSK emekli maaşı 3.290 TL’ye yükselmiştir. SSK 2000 sonrası emekli maaşı ise en düşük olarak 1.627 lira iken bu ücret 2.500 TL’ye çıkartılmıştır.

4A Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4A emekli maaşı almayı hak eden kişiler TC kimlik numaraları ile SGK’nın resmi sitesi üzerinden istenilen bilgiler ile giriş yapabilirler. Burada 4A emekli maaşı hesaplama bölümüne gelerek SSK sicil numarası ve istenilen diğer kimlik bilgileri ile birlikte kısa sürede ne kadar maaş alabileceklerini hesaplayabilmektedirler.

Ancak 4B yani Bağ-Kur emekli maaşı hesaplanacak ise yine ilgili bölümden esnaf veya tarım işçisi seçenekleri tercih edilen emekli maaşı hesaplaması yapılmalıdır.

SGK üzerinden hesaplanacak olan tüm emekli maaşlarında bilgilerinizin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi hak edeceğiniz emekli maaşının doğru hesaplanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

4A emekli maaşı yani eski adı ile SGK emekli maaşı hesabının yapılması için öncelikli olarak gösterge rakamının bulunması gerekmektedir. Bu rakamı bulmak için ise kişinin yıllık kazancının ortalama kazancı hesaplanmaktadır. Bu ortalama kazancın bulunabilmesi için son 10 yıl içerisinde kazanç baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Bulunan ortalama kazanç daha sonra gösterge tablosundaki değerler ile karşılaştırılarak en yakın değer o kişinin gösterge rakamı olarak kabul edilmektedir.

4A emekli maaşı hesaplamak için katsayı değeri ise 12.000 olarak kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra aylık bağlanma oranı da %60 olarak kabul edilerek hesaplama yapılabilmektedir.

4A Emekli Maaşı Hesaplama İçin Tıklayınız

Emekli Maaşları 2022 Zammı

Ocak ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte emekliler de asgari ücretten sonra kendilerine yapılacak olan zam oranını merakla bekliyordu. Ancak emekli maaşı için yapılan zam oranları da asgari ücretten kısa sonra açıklandı. Emekli maaşları üzerinde tatmin edici bir iyileştirilme yapılmasının ardından emekli maaşları 2022 zammı çerçevesinde en düşük emekli maaşı 2.500 lira olarak belirlendi. Zam öncesinde emekli maaşını daha düşük alan kişilerin de maaşları 2.500 liraya sabitlenerek en düşük ücret olarak belirlenmiştir.

Bağ-Kur esnaf emekli maaşları en düşük 1.912 lira iken zam sonrasında 2.500 lira olarak sabitlenmiştir. Tarım Bağ-Kur emekli maaşları ise geçtiğimiz yıl en düşük 1.802 lira iken bu yıl zam ile birlikte yine 2.500 lira olarak belirlenmiştir.

2022 zamlı emekli maaşlarını memur emeklileri 15 Ocak tarihinde anlaşmalı oldukları banka aracılığı ile alabileceklerdir. SSK emeklisi olanlar ise zamlı maaşlarını 17 ile 26 Ocak tarihleri arasında yine anlaşmalı oldukları banka üzerinden hesaplarından alabileceklerdir. Eğer Bağ-Kur emeklisi iseniz 2022 zamlı maaşlarınızı 25 ve 28 Ocak tarihleri arasında bankanızdan alabilirsiniz.

Emekli maaşınıza ne kadar zam oranının yansıdığını ve güncel emekli maaşınızı öğrenmek için E-devlet şifreniz ile sisteme girerek de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşı Hesaplama Robotu 2022

Emekli maaşı hesaplamada önemli olan kriterleri öncelikli olarak hesaplama robotu kısmına eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Emekli maaşı hesaplama robotu 2022 yılı güncellendiği için emekli maaşınız da zamlı oranlar ile hesaplanacaktır.

Emekli maaşı hesaplaması yaparken sigorta prim gün sayısını sigortalı olarak çalışmış olduğunuz toplam süreyi, sigorta başlangıç tarihinizi ve aynı zamanda emekli olmak için kazanılmış olan hak tarihini eksiksiz olarak bilmelisiniz. Hesaplama robotu içerisindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurarak kısa sürede ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hesaplayabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama robotu 2022 kullanırken emekli olacağınız yılın tarihi, prim ödemeleri ve emekli olunan sandık bilgileri emekli maşının oranlarını etkileyecektir. Bunun için robot üzerinden bilgilerinizi girerken eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle emekli maaşı hesaplamasında sandıkların farklıklıları emekli maaşının oranlarını da büyük ölçüde değiştirecektir.

Emekli maaşı hesaplanırken her zaman güncelleme katsayılarının hesaplanması gerekmektedir. Bunun için de kişinin emekli olacağı yıldan bir önceki yılın büyüme ve aynı zamanda TÜFE rakamlarının da kullanılması gerekmektedir. Emekli maaşı hesaplama formülleri 4A, 4B ve 4C olarak farklılık gösterebilmektedir. Hangi grup içerisine dahil iseniz o gruba ait olan bilgileri emekli maaşı hesaplama robotu içine eksiksiz olarak doldurarak hak ettiğiniz emekli maaşı oranını zamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama robotu kullanırken kimlik doğrulama teyidinin yapıldığından emin olmalısınız. Gerekli bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna tıklayarak emekli maaşınızın ne kadar olduğunu otomatik olarak ekranda görebilirsiniz.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

  1. Furkan boğa dedi ki:

    Biz bu gidişle emekli de olamayız, emekli maaşı da hesaplama da yapamayız.

  2. Hakan kaya dedi ki:

    Emekli maaşı hesaplama işini bir türlü çözememiştim. Teşekkürler.