Emekli Maaşları Ne Kadar? Güncel Rakamlar

Emekli Maaşları Ne Kadar? Güncel Rakamlar
01.11.2020
27
A+
A-

Ülkemiz genelinde emekli vatandaşlarımızın sayısı 2020 yılı itibariyle 12 milyon 329 bin sayısına ulaşmıştır. Milyonlarca emekli ocak ayının yaklaşması üzerine emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merakla beklemeye ve araştırma başladı. Peki 2021 yılı itibariyle emekli maaşları ne kadar zam yapılması ön görülüyor? Emekli maaşları neye göre hesaplanıyor? Güncel emekli maaşları ne kadar? Merak edilen tüm bu sorulara yazımızın devamında detaylıca yer verdik.

Emekli Maaşları Ne Kadar

Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşımızın 2020 yılı itibariyle 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması ardından emekli maaşları netleşti. Buna göre enflasyon rakamlarının açıklanması ardından 2020 yılı itibariyle en düşük emekli maaşı 2000 yılı öncesi SSK emekli maaşları 2112 liradan, 2333 liraya, en düşük esnaf Bağ-Kur maaşları da  1539 liradan 1627 lirayı bulmuştur. En düşük memur emekli maaşları ise 2661 TL’den 2814 liraya çıkmıştır. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlarımız yılın her ocak ve temmuz aylarında enflasyon rakamlarına göre iki defa zam almaktadırlar. 2021 yılı ocak ayı yaklaşması ardından emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı ise merakla beklenmeye başladı. Emekli maaşları memur zamları hesaplanırken toplu sözleşme gereğince ocak ve temmuz ayılarında 6 aylık enflasyon farkına göre hesaplanmaktadır. Peki 2021 yılı ocak ayı itibariyle ön görülen enflasyon rakamları yüzde kaç olarak ön görülmektedir. Konu ile ilgili ilk açıklama Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal tarafından yapılan ilk açıklamada yıl sonu itibariyle 8,9 olan enflasyon oranının döviz kurunun durumuna göre enflasyon oranının 12,1 seviyesine yükselttiklerini açıklamıştır. Bu açıklamaların sadece bir ön görü olduğununda altını çizdi.

Emekli Maaşları Ne Kadar

Memur Emekli Maaşları Ne Kadar?

Memur emekli maaşları temmuz ayı enflasyon rakamlarının belirmesinin ardından zam oranları belli oldu. Temmuz ayı enflasyon rakamlarının 5.75 olarak açıklanması ardından en düşük memur emekli maaşları 2569 TL den 2717 TL ye yükseldi. Yani bu rakamlara göre 2020 yılı ikinci yarısı itibariyle emekli maaşlarına 207 TL zam yapılmış oldu. 2021 yılı ocak ayının yaklaşması arından milyonlarca emekli maaşlarına ne kadar yapılacağını merakla beklemektedir. Yapılan açıklamalara ve enflasyon rakamlarına göre tahmini olarak 12,5 oranında emekli maaşlarına zam yapılması bekleniyor.

Emekli Maaşları

İşçi Emekli Maaşları Ne Kadar?

İşçi emekli maaşları da tıpkı memur emeklilerine uygulanan enflasyon rakamları üzerinden zam yapılmaktadır. 2020 yılı itibariyle en düşük işçi emekli maaşlarına 5.75 oranındaki zamla birlikte en düşük işçi emekli maaşı 1263 liradan 1335 liraya yükseldi. Fakat yeni çıkan yasayla birlikte en düşük işçi emekli maaşları 1500 liraya yükselmiştir. 2021 yılı itibariyle işçi emekli maaşlarına da 12.5 oranında zam yapılması öngörülmektedir.

Emekli Maaşları Ne Kadar

Esnaf Emekli Maaşları Ne Kadar?

Emekli maaşlarına her yıl ocak ve temmuz aylarında yani 6 aylık dilimlerde enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez zam yapılmaktadır. memur, işçi emekli maaşlarına uygulanan zam oranı esnaf emeklileri içinde uygulanmaktadır. Buna göre temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre 5,75 oranında yapılan zamla birlikte en düşük esnaf emekli maaşları 1539 liradan, 1627 liraya yükselmiştir. Temmuz ayı itibariyle esnaf emekli maaşlarına 88 TL zam yapılmış oldu.

Emekli Maaşları

Çiftçi Emekli Maaşları Ne Kadar?

Emekli maaşlarına her yıl ocak ve temmuz aylarında yani 6 aylık dilimlerde enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez zam yapılmaktadır. memur, işçi, esnaf emekli maaşlarına uygulanan zam oranı çiftçi emeklileri içinde uygulanmaktadır. Buna göre temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre 5,75 oranında yapılan zamla birlikte en düşük çiftçi emekli maaşları 1451 liradan, 1534 liraya yükselmiştir. Temmuz ayı itibariyle çiftçi emekli maaşlarına 83 TL zam yapılmış oldu.

Emekli Maaşları

En Düşük Emekli Maaşları Ne Kadar?

En Düşük Memur Emekli Maaşları: 2 bin 717 TL

En Düşük İşçi Emekli Maaşları: 1500 TL

En Düşük Esnaf Emekli Maaşları: 1627 TL

En Düşük Çiftçi Emekli Maaşları: 1534 TL

Emekli Maaşları

memur alımı var mobil uygulama
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.