MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Engelli Maaşı 2023 Eylül Ayı Güncel Rakamlar

Engelli Maaşı 2023 Eylül ayı, ne kadar, Engelli Maaşları 2023 ne kadar, Yüzde 40 engelli maaşı ne kadar, Engelli maaşı PTT’den nasıl alınır? Engelli maaşı hangi hallerde kesilir?

Engelli Maaşı 2023 Eylül Ayı Güncel Rakamlar

Engelli Maaşı 2023 yılında asgari ücrete gelen zam ile birlikte tekrar güncellenmiştir. Yetkili hastanelerden 65 yaşını doldurmamış kişilerin almış oldukları sağlık raporları ile hak eden yurttaşlara engelli maaşı verilmektedir. Sağlık raporlarının sonuçlarında %40, %69 ve %70 oranlarında engelli olduğunun tespit edilmesi ve gerekli başvuruların yapılması engelli maaşının bağlanması için yeterli olacaktır.

Engelli maaşları hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı sayfamızdan bulabilirsiniz.

PTT engelli maaşı ne zaman yatar 2023? Engelli maaşı 2023 ne kadar? evde bakım maaşı ne kadar? Engelli maaşının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim? Yüzde 40 engelli maaşı ne kadar 2023? Engelli maaşı PTT’den nasıl alınır? Engelli maaşı hangi hallerde kesilir? Engelli maaşı almanın şartları nelerdir? Engelli maaşı hangi kurum veriyor? Engelli aylığı almak için nereye başvurulur?

2023 yılının ilk altı aylık dönemi için memur maaşlarına yapılan zam oranı ile birlikte engelli maaşlarında da belirlenen oranlarda artış meydana gelmiştir.

Engelli Maaşı 2022 Ne kadar?
Engelli Maaşı 2023

Engelli Maaşı 2023’de Ne Kadar Oldu?

Engelli maaşı 2023 yılında kişinin engellilik durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Sağlık raporunda yer alan engel oranı bağlanacak olan engelli maaşının da tutarını büyük ölçüde değiştirmektedir.

Alınan sağlık raporu neticesinde engelli raporunda engel oranı %40 ile %69 arasında olan kişiler geçtiğimiz yıl aylık olarak 661,13 TL maaş almaktaydı. Engelli maaşı 2023 yılı için ise yine engel oranı aynı olan kişilerin maaşları ise aylık olarak 842,81 TL olarak belirlenmiştir.

Sağlık raporuna göre kişinin engel olarak raporu eğer %70 ve üzerinde ise 2023 engelli maaşı olarak aylık 1.264,20 TL olarak açıklanmıştır. 2021 yılı için %70 ve üzerinde engel raporuna sahip olan kişilerin engelli maaşı ise 991,69 TL olarak ödenmekteydi.

Diğer İlgili İlanlar

Engelli Maaşı 2023 Zammı

Engelli maaşı 2023 zammı enflasyon oranlarının da açıklaması ile birlikte Ocak ayından itibaren zamlı olarak ödenecektir. Engelli maaşı 2023 yılı zamlı olarak en yüksek olarak 1.552 TL olarak alınacaktır. Memur maaşlarına ve asgari ücrete gelen zam oranlarının yanı sıra yaşlılık, engelli ve evde bakım aylıkları da yine enflasyon oranlarına göre artış göstermiştir.

Engelli raporundaki engel yüzdesine göre bağlanan aylıklar belirli oranlarda zam alarak Ocak ayı itibari ile hesaplara zamlı olarak ödenecektir. 2023 yılının ilk altı aylık dönemi için tüm maaşlara yapılan iyileştirmelerden engelli maaşı alan bireyler de yararlanabilecektir.

Yüzde 70 Engelli Maaşı Ne Kadar 2023

Yüzde 70 engelli maaşı 2023 yılı için net olarak 1.264 TL olarak açıklanmıştır. %70 ve üzerinde engelli raporu bulunan kişiler en düşük olarak 1.264 TL aylık olarak maaş alabileceklerdir.

Engelli maaşı alabilmek için gerekli hastanelerden alınan rapor durumuna göre maaş bağlanmaktadır. Eğer alınan sağlık raporu %70’n altında ve %40’a kadar ise aylık ödenecek olan engelli maaşı tutarı 2023 yılı için 842 TL’ye yükseltilmiştir.

2023 Engelli Maaşı Hesaplama

Engelli maaşının alınabilmesi için başvuru yapacak olan kişinin ikametgahının bulunduğu yerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gerekmektedir. 2023 engelli maaşı hesaplama için rapor yüzdesinin olması yeterli olacaktır. Engelli maaşının alınabilmesi için sadece belirtilen hastanelerden alınacak olan engellilik oranı ve raporu yeterli değildir. Kişinin 69 yaşını geçmemesi engelli maaşının bağlanabilmesi için ilk şartlardan biridir.

Rapor oranına göre alınacak olan engelli maaşları arasında az da olsa farklılıklar görülebilmektedir. Sadece %40 ve %69 oranında engeli bulunan kişiler engelli olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte sağlık raporuna göre %70 ve üzerindeki tüm oranlar ise başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek bir engele sahip olduğunu göstermektedir.

Engelli Maaşı 2022 Ne Kadar?
Engelli Maaşı 2023 Ne Kadar?

Engelli Maaşı Şartları 2023

Engelli maaşı 2023 yılı için yatacak olan maaşlar ocak ayı ile birlikte zamlı olarak ödenecektir. Ancak engelli olup elinde raporu olmasına karşın her kişiye engelli maaşı bağlanamamaktadır. Engelli maaşı almak için bazı şartların da oluşması gerekmektedir. Ayrıca engelli maaşları 3 ayda bir olarak ödenmektedir.

 • İlgili sağlık kuruluşları ve hastanelerden alınacak olan sağlık kurulunun vermiş olduğu rapora göre en az %40 oranında engelinin bulunmuş olmasının ispatlanmış olması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve 69 yaşına da girmemiş olması en önemli kriterlerden biridir.
 • Engelli maaşı alacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Eğer kişi şahsen engelli maaşı almak için başvuru yapamayacak durumda ise mahkeme kararı ile onaylanmış olan vasileri kişi adına devlete başvuru yapabilmektedir.
 • Engelli maaşı 2023 için tam teşekküllü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın belirleyeceği ve yönlendireceği hastaneden sağlık kurulu raporunun alınması gerekmektedir.
 • Yukarıda belirtilmiş olan şartların sağlanması neticesinde ilgili belgelerin teslim edilmesi engelli maaşının başvuru yapılması için yeterli olacaktır.

PTT Engelli Maaşı

Engelli maaşları her ay düzenli olarak maaş almayı hak eden kişiler adına PTT üzerinden otomatik olarak yatırılmaktadır. Ancak engelli maaşı alan kişilerin hepsine aynı gün maaş ödemesi yapılmamaktadır. Engelli maaşı almayı hak eden kişinin doğum tarihinin son rakamına göre maaşın yatacağı gün de değişebilmektedir. Örneğin kişinin doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasındaki rakamlardan biri ise kişi her ayın 5’inde PTT üzerinden engelli maaşını alabilmektedir.

Her ay düzenli olarak yatırılan engelli maaşı 2023 için herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile maaşlar çekilebilmektedir. Kişi illa ki bulunduğu veya başvuru yaptığı bölgedeki PTT kuruluşlarından engelli maaşını çekmek zorunda değildir.

Engelli Bakım Maaşı 2023

Engelli bakım maaşı 2023 yılı için engelli maaşlarına ve diğer tüm maaş türlerine yapılan iyileştirmeler gibi artırılmıştır. Evde bakım aylığı olarak da bilinen engelli bakım maaşı 2023 yılı itibari ile 2.300 TL olarak ödenecektir. Şubat ayından itibaren zamlı olarak ödeneceği belirtilen engelli bakım maaşı 2023 yılı boyunca yeni bir iyileştirme yapılana kadar bu maaş tutarı üzerinden ödenmeye devam edecektir.

Sadece engelli bakım maaşları değil yaşlı bakımı gibi aylıklar da yine aynı tutar üzerinden ödenmeye devam edecektir. Engelli maaşı 2023 yılındaki başvuru şartları incelenerek gerekli raporların alınması ile kısa sürede maaş almaya hak kazanılabilmektedir.

Engelli aylığı almak için nereye başvurulur?

Engelli aylığı almak için nereye başvurulur, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Engelli bireyler kendi tercihlerine göre bir hastaneden rapor alamamaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde vakıfa ulaştırılması ve başvuru onayı alınması gerekmektedir.

Engelli maaşı almanın şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaş olmak zorunludur.
Hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte biri kadar olmalıdır.
Yüksek geliri olan, üzerine mal kaybı bulunan ve sigortalı şekilde çalışmıyor olmak gereklidir.
Sağlık kurunun onayladığı 2022 engelli raporuna sahip olmak gerekir.

Engelli maaşı PTT’den nasıl alınır?

Engelli maaşının sivil bir bankadan alınması durumunda, e- devlet üzerinden maaş taşıma talebi oluşturulmalıdır. Bu şekilde maaş PTTden alınmaya başlanır ve PTT kredi notu yükselir. En az 3 ay PTT‘de kalan maaşlarda PTT engelli kredisi verilmesi mümkün hale gelir.

Engelli maaşının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim?

Engelli maaşı sorgulama telefon numarası olan Alo 144 ‘ü arayabilirsiniz. Engelli maaşını sorgulama işlemleri için bir diğer yol ise başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfından bilgi almak. Yada PTT şubelerine sorarak maaşın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Engelli maaşı ne zaman yatar?

Engelli maaşı ne zaman yatar? Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü yatıyor. Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü yatıyor. Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü yatıyor.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Kerem dedi ki:

  Maaşa bak saka gibi

 2. Kasım kaynar dedi ki:

  Engelli maaşları çok düşük bu duruma iyileştirme yapmaları lazım.

 3. ismail dedi ki:

  bugünün engelli maaşı neyi karşılar ki hayat bu kadar zorken.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi