Etiket: KPSS’siz Memur Alımı 2021

08.01.2021
İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları bünyesinde farklı il ve...
31.12.2020
Antalya Elmalı Belediyesi iştirak şirketi EBTON A.Ş. kendi bünyesinde istihdam...
30.12.2020
Kayseri Yahyalı Belediyesi iştirak şirketi İmar İnşaat A.Ş. kendi bünyesinde...
30.12.2020
Aydın Karpuzlu Belediyesi iştirak şirketi Kartuğ Sağlık ve Sosyal Hizmetler...
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi BELPER kendi bünyesinde istihdam etmek...
21.12.2020
Bingöl Üniversitesi kendi bünyesinde istihdam etmek üzere çok sayıda en...
18.12.2020
Antalya Konyaaltı Belediyesi iştirak şirketi Konyaaltı TEM İNŞ. kendi bünyesinde...
Mustafakemalpaşa Belediyesi iştirak şirketi Mustafakemalpaşa turizm ve tesis işletmeciliği akaryakıt...
Malatya Battalgazi Belediyesi iştirak şirketi Arslantepe Personel A.Ş. kendi bünyesinde...
10.12.2020
Bursa Teknik Üniversitesi kendi bünyesinde görevlendirmek üzere farklı kadrolarda çok...
İstanbul Medeniyet Üniversitesi kendi bünyesinde istihdam etmek üzere en az...
Iğdır Üniversitesi kendi bünyesinde istihdam etmek üzere en az ilkokul...
05.12.2020
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) kendi bünyesine istihdam etmek üzere...
Muş İl Özel İdaresi kendi bünyesinde istihdam etmek üzere en...
Kars Kafkas Üniversitesi kendi bünyesinde istihdam etmek üze farklı kadrolarda...
Antalya Aksu Belediyesi Personel Anonim Şirketi kendi bünyesinde istihdam etmek...
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) kenedi bünyesinde istihdam etmek üzere...
Konya Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketleri Konya Şehir Hizmetleri A.Ş. ve...

Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

KPSS’siz memur alımı 2021, Kamu personeli seçme sınavı ya da bilinen adıyla KPSS, kamu kurumlarına memur atamak, atanacak memurları seçmek adına ÖSYM tarafından oluşturulmuş bir sınavdır. KPSS, ilk olarak 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) adıyla hayatımıza girdi. Her ne kadar devlet memur olmanın şartlarından biri olarak KPSS’ye girmeyi gerekli görse de zaman zaman KPSS’siz memur alımı yaptığı olmaktadır. KPSS sayesinde Başbakanlık da dahil olmak üzere tüm bakanlıkların müsteşarlık, başkanlık ve yöneticileri tarafından atanamayan, yani bağımsız genel müdürlük makamlarına yönelik kadrolar ve belediyelerin teftiş kurullarındaki kadrolara atanmalar gerçekleştirilir. Bir de kamusal ve özel bütçelere sahip kurum ve bu kurumlardan bağımsız olmayan kuruluşlarca, belediyeler ve belediyelerin kurmuş olduğu ekipler ve diğer kamu kurumları yönelik boş kadrolara atanacak kişilerin atamalarının yapılması yine KPSS ile yapılmaktadır. KPSS sınavına başvurabilmeniz için başvuracağınız sınav türüyle ilişkili olarak şart koşulan eğitim düzeyleri mevcuttur. Örneğin KPSS lisans sınavına sadece 4 yıllık bölümlerden mezun olmuş kişiler başvurabilir. Kimi kurum ve kuruluşlar Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeyi şart tutmuyor. Bu kurum ve kuruluşlara KPSS’ye girmeden başvuru yaparak, şayet ilgili kurumun diğer şartlarını da sağlıyorsanız çalışmaya başlayabilirsiniz.

Genel olarak KPSS’siz memur alımı yapan kurum ve kuruluşları şöyle sıralamamız mümkündür; Belediyeler, Kızılay, Üniversiteler, Yargıtay, Hastaneler, Jandarma Genel Komutanlığı, PTT, TÜBİTAK, BİM.

Yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlar her yıl binlerce kamuya memur alımı yapmaktadır. Bu alımları da genel olarak İŞKUR üzerinden ya da kendi web sitelerinden yapmaktadırlar. Sektöre en çok temizlik elemanı, aşçı, büro elamanı gibi iş kollarından kişiler istihdam edilmektedir. Eğer sizlerde KPSS’siz memur alımlarını takip ediyorsanız, sitemiz üzerinden anlık olarak KPSS şartı olmadan memur alımları ilanlarını görüntüleyebiliriz. Peki memur olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Memur Alımı İçin Şartlar Nelerdir?

KPSS’siz memur alımlarından ya da KPSS ile memur alımlarından faydalanmak istiyorsanız birtakım şartları da sağlıyor olmanız gerekmektedir. İşverenin belirleyeceği özel şartlar dışında genel olarak memur olabilmek için aranan şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı gelmektedir. Hemen ardından ise çalışabilecek yaşta olma yani yaş şartı gelmektedir. Yaş şartına göre söz konusu aday en az 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını geçmemiş olmalıdır. Ayrıca daha öncesinde hüküm giyme ya da çeşitli sebeplerle kısıtlanarak, kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamalıdır. Bunun yanında memurları işe almadan önce yapılacak olan kişi hakkındaki güvenlik soruşturması ve arşiv taramasının da olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Ayrıca memur olabilmek için tüm bunların yanında çalışacak sektöre göre belirlenen lise, ortaokul ya da ilköğretim gibi öğrenim düzeyi şartını da yerine getiriyor olmalısınız. Ancak ülkemizde zaman zaman KPSS’ye ihtiyaç duymadan lise mezunu sınavsız KPSS’siz memur alımı yapılmaktadır. Bu alımlara başvuru ve tarihlerini bu konuda bulabilirsiniz.

KPSS’siz Memur Alımı Ne Anlama Geliyor?

Adından da anlaşılacağı gibi bazı zamanlarda devlet hem istihdam yaratmak adına hem de anlık işgücünü yükseltebilmek adına, sınavsız KPSS’siz memur alımı ilanları yapar. Bu durumda hem devletin işgücü sıcak para gibi yükselir, hem de ülkedeki işsizlik oranında ufak da olsa değişimlere vesile olur. Birçok insanın yüzünü güldürdüğünü söyleyebiliriz. Birçok bakanlık, müsteşarlık, il idareleri ve belediyeler çalışanlarının yetmediğini düşündüğünde KPSS’siz memur alımı ilanları yapmaya başlar. Lise mezunu KPSS’siz memur alımı ya da ilkokul mezunu KPSS’siz memur alımı gibi ilanlara denk gelmişsinizdir. Bu ilanların yayınlanma zamanlarını takip ederek ya da sitemizi sürekli olarak takipte kalarak ilanlardan haberdar olabilir, iş bulabilirsiniz.

KPSS’siz Memur Alımları Ne Zaman Yapılır?

KPSS’siz memur alımları genellikle sektöre göre değişmektedir. Teknik olarak net bir tarih vermek söz konusu olmasa da iş yükünün arttığı yaz aylarına doğru alımlar artabilmektedir. KPSS’siz sınavsız memur alımları yapılırken birden 1000-3000 kişi alınması genellikle dönemde 1 ya da 2 defa karşılaşılabilmektedir. Onun dışında genel olarak 2 ayda bir 40-50 kişilik alımlar yapılırken zaman zaman çeşitli sektörlerde artışlar da olabilmektedir. Bu konuda net bir tarih vermek mümkün olmasa da sitemizi sürekli olarak takip ederek, alımlardan haberdar olabilirsiniz. Bizler, web sitemiz ile birçok kurum ve kuruluşlardan aldığımız verileri hemen sitemize işleyerek alımlardan haberdar olmanızı sağlıyoruz.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Ne Zaman Kamu Personeli Alımı Yapar?

Kamuya alınacak olan memurların alımlarının çoğunluğu İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Türkiye İş Kurumu, KPSS’siz memur alımları yaparken adayın yine belirli şartları sağlaması gerektiğini belirtiyor. Bu şartlar yukarıda sayılan şartların hemen hemen aynılarıdır. Yukardakilere ek olarak herhangi bir yerden emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamak ve affa uğramış dahi olsa devletin bütünlüğüne ve anayasal düzene ve işleyişine karşı işlenmiş suçlar; anayasanın 76. maddesine belirtilen “zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, Resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma” gibi suçlardan mahkûmiyet giymemiş olmak. Bunun yanında en az ilköğretim mezunu olmak şartını memur adaylarında aramaktadır. Ayrıca ilgili iş kolu üzerinde de bazı şartlar aranabilmektedir. Örneğin TÜBİTAK’ın yayınladığı iş ilanında aradığı temizlik elemanının görevinin gerekliliklerine dayandırarak sigara içmiyor olmasını istemektedir. Her ilanın kendine has birtakım şartları olacağından başvuru yapmadan önce ilanlardaki verilen şartları okumanızı tavsiye ederiz.

İŞKUR, lise mezunu KPSS’siz memur alımı ne zaman olur sorusu ise değişkenlik göstermektedir. Yukarıda devletin ya da ilgili işverenenin çalışana ihtiyacının olması gerektiğini belirtmiştik. Bu nedenle çalışana ihtiyaç olması durumunda İŞKUR kendi web sitesi üzerinden iş ilanlarını duyurmaktadır. Bizlerde sitemizde İŞKUR’un yayınladığı anda sitemizde ilanları yayınlayarak takipçilerimizi arama zahmetinden kurtarıyoruz.

Sağlık Bakanlığı KPSS’siz Memur Alımlarını Hangi Alanda Yapar?

Sağlık Bakanlığı genel olarak İŞKUR üzerinden ilan vererek KPSS’siz memur alımlarını gerçekleştirmektedir. İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlara göre sağlık bakanlığının en çok güvenlik görevlisi, aşçı, klinik destek elemanı ve temizlik personeli gibi bölümlerde alım yapıldığı söylenebilir. Bu tür bölümlere alım yaparken memur olmanın şartlarının yanında ilgili bölüme özel belirli şartlarında sağlanması gerekmektedir. Örneğin aşçılık için hijyen sertifikası gibi birtakım sertifikalara sahip olmanız sizi adaylar arasında öne çıkarabilir.

Sağlık Bakanlığı KPSS’siz Memur Alımı Ne Zamandır?

Sağlık Bakanlığı, beklenen dönemler değişkenlik göstermektedir. Örneğin hali hazırda ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan COVİD19 Pandemisi sebebiyle sağlık alanında çalışan personel sayısının artırılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı hemen harekete geçerek geçtiğimiz günlerde 14 bini KPSS’siz memur alımı olmak üzere 18 bin de KPSS şartı olarak sağlık personeli almak için duyuru yapmıştı. Burada kesin bir tarih vermek çok zordur. Bu nedenle bir ayda bir ya da 2 ayda bir ilgili bakanlıkların sitelerinden duyuruları takip etmek gerekir. Tüm bu takipleri yapmak sizleri oldukça yoracaktır. İlkokul mezunu KPSS’siz memur alımı ya da Lise mezunu KPSS’siz memur alımı ilanları, ilgili bakanlık sitelerinde yayınlanır yayınlanmaz sitemize hemen yükleyerek siz değerli takipçilerimizi, bu yorucu işten kurtarıyoruz.