MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Evde Bakım Maaşı 2023 Eylül Ayı Güncel Maaş Bilgileri

Evde bakım Maaşı 2023 Eylül ayı, Evde bakım maaşı ne kadar, Evde bakım 2023 maaşları, Evde bakım maaşı neye göre belirleniyor? Evde bakım raporu yüzde kaç olmalı?

Evde Bakım Maaşı 2023 Eylül Ayı Güncel Maaş Bilgileri

Evde bakım maaşı, 2023 Eylül olarak güncellendi. Evde bakım maaşı almayı hak eden kişiler için listeler yenilendi. Evde bakım maaşı ne kadar 2023? Evde bakım maaşı neye göre belirleniyor? Evde bakım maaşı ne zaman ödenecek? Yüzde 70 engelli maaşı ne kadar 2023? Haksız yere alınan bakım parası nereye şikayet edilir? Engelli bakım maaşı bayramdan önce verilecek mi? Evde bakım raporu yüzde kaç olmalı 2023? Evde bakım maaşı neye göre artıyor? Evde bakım maaşı ile ilgili en sık aranan ve en sık sorulan soruların tamamına aşağıda cevapladık.

Evde Bakım Maaşı 2023

2023 Evde bakım maaşı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları ve cevapları sayfamızdan bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı almayı hak eden kişiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından illere göre maaşlar ödenmektedir. Evde bakım maaşı yatacak olan iller listesi ise her ay düzenlenmektedir. Yeni yılın ilk zam oranı ile birlikte 2023 Eylül ayı içerisinde evde bakım maaşı alacak olanların maaşları ile birlikte listeleri de güncellendi. Gerekli şartları taşıyarak başvuru yapan kişiler ise evde bakım maaşı alıp almayacaklarını e-devlet sistemi üzerinden gerekli sorgulamaları yaparak kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Evde hem hasta hem de engelli ve yaşlı kişilere bakanlar için devletin sunmuş olduğu maaş yardımı almayı hak eden kişilere her ayın 15’inde yatırılmaktadır. Diğer maaş türlerine nazaran evde bakım maaşı illere göre yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı 2023
Evde Bakım Maaşı 2023

2023 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı 2023 yılı itibari ile diğer maaş oranlarına yapılan iyileştirmeler ile netleşmiştir. 2023 yılı Eylül ayı içerisinde asgari ücrete gelen zam ile birlikte evde bakım maaşı için zam tutarları da netlik kazanmıştır. 2021 yılı içerisinde 1.798 TL olarak verilen evde bakım maaşı, 2023 yılı içinde Eylül ayı ile birlikte 2.706 TL olarak netlik kazanmıştır.

Evde bakım maaşı il il farklı tarihlerde hesaplara yatırılmaktadır. Her ayın 15’inde yatırılmaya başlayan evde bakım maaşı ayın 30’una kadar sırası gelen ile göre yatırılmaya devam etmektedir.

Evde bakım maaşı için yapılan iyileştirmeler neticesinde evde bakım maaşı alabilmek için hangi şartların taşınması gerektiği de merak edilmektedir.

Diğer İlgili İlanlar

Evde Bakım Maaşı 2023 Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı 2023 ilk ay içerisinde ayın 17’sinde ilk olarak Tokat ilinden başlayarak hesaplara yatırılmaya başlanacaktır. Evde bakım maaşı her ile göre farklı tarihlerde yatırıldığı için evde bakım maaşı alacak kişilerin e-devlet üzerinden hangi gün maaşlarını alabileceklerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Eylül 2023 tarihli olarak sırası ile evde bakım maaşı yatırılacak olan iller Tokat, Kırklareli, Sivas, Aksaray ve Çanakkale olarak belirlenmiştir. Ay sonuna kadar tüm illere evde bakım maaşı sırası ile yatırılacaktır.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2023

Evde bakım maaşı hak edebilmek için belirlenmiş olan şartların taşınması gerekmektedir. Genel olarak evde bakım maaşına hak kazanabilmek için aranan ilk 3 şart şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bakılacak kişinin ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu onaylı sağlık raporu,
 • Bakılacak kişinin bakıma muhtaçlık kriterlerini taşıyor olması,
 • Evde bakım maaşı bağlanacak olan hanenin gelir kriterlerinin belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen şartlar ana şartlar olmakla birlikte evde bakım maaşı alabilmek için kurum tarafından incelemeler de yapılabilmektedir. 

Evde bakım maaşı alabilmek için hesaplama ise hane halkının tüm net geliri toplanarak yapılmaktadır. Engelli olan kişinin geliri ede hane halkının geliri içerisine dahil edilmektedir. Daha sonra toplam hane geliri kişi sayınsa bölünerek yapılan hesap neticesinde evde bakım maaşı için hak talep edilebilmektedir.

Evde bakım maaşı alacak kişinin engelli olan bireyin vasisi olması veya bakımını üstelenen bir akrabası olması gerekmektedir. Evde bakım maaşı engelli olan kişinin kendisine verilmemektedir.

Evde bakım maaşı alabilmek için engelli olan kişinin ikametgahının bulunmuş olduğu Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. Eğer ilçede yaşıyorsanız ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması da yeterli olacaktır.

Yapılan incelemeler neticesinde kısa sürede başvurunuz olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Başvurunun nasıl sonuçlandığını öğrenmek için telefon dışında e-devlet sistemi üzerinden de başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Engelli Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Engelli evde bakım maaşı 2023 yılı itibari ile zamlı olarak alınabilecektir. Memur, emekli ve diğer tüm maaş türlerine gelen zamlar ile birlikte evde bakım maaşı için de zam oranları Ocak ayı itibari ile maaş tutarlarına eklenerek ödenecektir. Memur maaşlarına yansıtılmış olan %5 oranındaki enflasyon farkı tüm maaşları da aynı derecede etkilemiştir. Evde yakınlarına veya hastalara bakan kişiler için ödenen evde bakım maaşı tutarı da 2023 yılı itibari ile 2.284 TL olarak ödenecektir.

Evde bakım maaşı zamlı tutarlar Ocak ayı maaşları içerisine yansıtılarak ödenecektir. Evde bakım maaşı tutarları hak eden herkesin hesabına ayın belirli bir günü ödenmektedir. İllere göre sıralama yapılarak yatırılan evde bakım maaşı için bulunduğunuz ilin sırasının takibini e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı için başvuru sonuçlarınızı yine e-devlet üzerinden kısa sürede sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında hesabınıza para gelip gelmediğini, evde bakım maaşı tutarının yatıp yatmadığını dilerseniz SMS ile de sorgulayabilirsiniz. Genellikle evde bakım maaşı için Ziraat Bankası aracılığı ile maaş ödemeleri yapılmaktadır. Bunun için telefonlarınızın SMS bölümüne BAKIYE yazdıktan sonra 4747 numarasına kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı 2023
Evde Bakım Maaşı 2023

Her ay düzenli olarak SMS sorgulama ile evde bakım maaşı tutarının hesabınıza yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bir diğer evde bakım maaşı sorgulama yöntemi olarak E-devleti tercih edebilirsiniz. Sistem içerisinde engelli evde bakım ödemeleri bölümüne ulaşarak bulunduğunuz il ile ilgili ödemelerin hangi tarihte yatıp yatmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Evde bakım maaşı 2023 yılı için Ocak ayı içerisinde yatırılacak olan maaşların illere göre listesi de paylaşılmıştır. Buna göre Ocak ayı içerisinde sırası ile evde bakım maaşı yatırılacak olan illeri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ankara
 • Aksaray
 • Afyonkarahisar
 • Antalya
 • Adana
 • Bolu
 • Bursa
 • Batman
 • Balıkesir
 • Bilecik
 • Çanakkale
 • Diyarbakır
 • Erzurum
 • Gaziantep
 • İzmir
 • İstanbul
 • Kırıkkale
 • Kars
 • Kayseri
 • Kocaeli
 • Karabük
 • Konya
 • Manisa
 • Niğde
 • Osmaniye
 • Ordu
 • Tokat
 • Samsun
 • Sakarya
 • Şanlıurfa
 • Uşak

Yukarıda sayılan iller dışında her gün listeye yeni bir il ilave edilerek ay sonuna kadar tüm illerde evde bakım maaşı almayı hak eden kişilerin maaşları ödenmektedir. Her ay aynı şekilde yeni il listeleri güncellenmektedir. Bunun için bir sonraki ay bulunduğunuz ile göre ayın kaçında maaşın yatacağını e-devlet sistemi içerisinden ayın 1’inde öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşı ne kadar 2023?

Evde bakım maaşı gelir kriteri kişi başı 3835 TL oldu. Evde bakım maaşı 2354 TL. 2023 Engelli maaşı kişi başı gelir kriteri 2417 TL oldu.

Evde bakım maaşı neye göre belirleniyor?

Eve giren her türlü gelirin toplanıp kişi sayısına bölünmesinde, kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında gelir olmalıdır. Bu miktar 2023 yılı için 2284 liradır. Bu miktarın eşiti ya da üzerinde rakam çıktığında evde bakım maaşı bağlanmaz.

Haksız yere alınan bakım parası nereye şikayet edilir?

ALO 183 üzerinden ihmal, istismar, şiddet vakaları, evde bakım aylığı, sosyal yardımlar gibi hattımızın hizmet modelleriyle ilgili başvuruları değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Evde bakım raporu yüzde kaç olmalı 2023?

Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
ETİKETLER:
Yorumlar

 1. selma dedi ki:

  evde bakım maaşı ne kadar fazla olsada azdır gözümde, yatalak hastaya bakmak çok zor 🙁

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi