enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Gardiyan Maaşları 2022 – Güncel Rakamlar

Gardiyan Maaşları 2022 – Güncel Rakamlar

Türkiye istatistik kurumu geçtiğimiz günlerde gardiyan maaşları ile alakalı detaylı bir şekilde bilgiler verdi. Enflasyon oranlarının yükselişe geçmesi ile beraber gardiyan maaşlarında da artış meydana geldi. Gardiyan maaşlarına 2021 senesi için tam olarak 7,36 oranında zam gerçekleşti. Yani bir gardiyan memurunun en az aldığı aylık maaş  2021 yılında en düşük memur maaşı 4 bin 880 TL idi. Yüzde 5’lik zamla birlikte 2022 yılında ise bu rakam 5 bin 124 TL‘ye yükseldi. Yüzde 22.48’lik enflasyon farkı da eklenince bu rakam 6 bin 275 TL oldu. Enflasyon oranlarına 2 defa bakılır ve ona göre maaşlara zam yapılır. Gardiyanların görev yaptığı yere ve hizmet senelerine göre maaşları da farklı olmaktadır. Fakat en fazla aylık alınan gardiyan memur maaşları 6 bin 275 TL olmuştur. Şimdi sizlere gardiyan nedir ve ne iş yapar konusu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. O halde yazımızın devamını okuyarak bu konu ile alakalı detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Gardiyan Maaşları 2021

 Gardiyan Nedir Ve Ne İş Yapar? 

 Gardiyan memuru cezaevlerinde ve ıslah evlerinde yaşayan kişilerin yeme, içme barınma ve hayatlarını devam edebilmeleri için ihtiyaçlarını karşılayan memurlardır. Aynı zamanda bu memurlar cezası olan kişilerin topluma tekrardan kazandırılması için yardımda bulunurlar.  Peki, tam olarak gardiyan nedir ve ne iş yapar diye soracak olursanız hemen sizlere bu konudan bahsederim. Gardiyanlar cezaevlerinde disiplinden sorumlu olan personellerdir. Tutuklu olan kişilerin herhangi bir sorun çıkarmalarına engel olurlar. Cezaevlerinde denetimi sağlarlar. Anlaşmazlık meydana geldiğinde bunu çözüme kavuştururlar. Şimdi sizlere gardiyanın sorumlulukları ile alakalı bilgiler verelim. İşte infaz memurunun sorumlulukları şu şekildedir.

 • Cezaevinde bulunan kişilerin kayıtlarını tutmak.
 • Düzenli bir şekilde cezaevinde bulunan kişileri arama yaparlar.
 • Cezaevinde tehlike saçacak bütün kapıları kilitle erler ve cezaevinde bulunan kişilerin kuşlarına ulaşım sağlamalarına yardımcı olurlar.
 • Düzenli bir şekilde koğuşları teker teker kontrol ederler.
 • Cezaevinde bulunan kişilerin kaçmalarına engel olurlar.
 • Cezaevinde olan kişilerin temizlik yemek gibi ihtiyaçlarının karşılaşmasını sağlarlar.
 • Düzenli bir şekilde sabah ve akşam tutuklu olan kişilerin sayımını gerçekleştirirler.
 • Cezaevinde bulunan kişiler arasında anlaşmazlık meydana geldiğinde bu sorununu giderirler.
 • Yasak olan malzemelerin içeri girmesine engel olurlar.

Diğer İlgili İlanlar

Memur Maaşları 2021

Gardiyan  Nasıl Olunur?

 Gardiyan nasıl olunur konusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Eğer siz de ileride gardiyan olmak istiyorsanız birtakım özellikleri kendinizde bulundurmanız gerekmektedir. Gardiyan memuru olmak için üniversitenin belirli bir bölümlerinden mezun olma gibi bir şart yoktur. Lise mezunları da gardiyan olmaya hak kazanmaktadır. Gardiyan olmak için kpss sınavına giriş yapılması şarttır. Kpss sınavına giren ve bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan bireyler gardiyan olmaya hak kazanabilmektedir. 

Gardiyan Maaşları 2021

Gardiyan Olma Şartları Neler?

 Gardiyanlar bilindiği üzere cezaevlerinde görevlidirler. Gardiyana verilen bir diğer ad ise infaz koruma memurlarıdır. Bireylerin gardiyan olması için yapması gereken ilk şey kpss ye girip oradan yüksek puan almalarıdır.  Bununla beraber gardiyan olma şartları şu şekildedir.

 • Gardiyan olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir
 • Gardiyan olmak isteyen ve başvuruda bulunan kişilerin yaşının en az 18 en fazla ise
 • 30 yaşında olması lazımdır
 • Gardiyan olmak isteyen kişilerin boyu büyük önem taşımaktadır. Erkekler için boyun
 • en az 170 bayanlar için ise 160 olması gerekir.
 • Boy ve kilonun birbiriyle uyumlu olması lazımdır.

Gardiyanların Görevleri Nelerdir?

 Gardiyanlar cezaevlerinde meydana gelen huzursuzluk gibi sorunların kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşmasına yardımcı olurlar. Gardiyanların pek çok görevi vardır ve genel olarak görevleri burada düzeni sağlamaktır. Cezaevlerinde birçok kişi yer alır. Bu nedenden dolayı da gardiyanlar düzenli bir şekilde günlük kayıt tutarlar. Aynı zamanda cezaevinde olan kişilerin üzerini ararlar ve girmesi yasak olan malzemeler bulduklarında ise el koyarlar. Cezaevinde bulunan ve kaçma eğilimine olan kişileri sürekli olarak kontrol eder. Aynı zamanda bahçe kapılarını, pencereleri ve diğer kapıları da sürekli kontrol edip kapalı tutarlar. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere tutukluların yanlarına giderek sayım işlemini gerçekleştirirler. Eğer cezaevinde kavga gibi sorunlar meydana gelir ise gardiyanlar bunu sonlandırırlar ve sorunu kısa süre içerisinde çözüme kavuştururlar.

 Günümüzde birçok kişi gardiyan olmak istemektedir. Gardiyan olmak isteyen kişilerin sorumluluk sahibi olması ve bu işi başaracağına inanması büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu zor bir meslektir ve herkes kolay bir şekilde bu işi gerçekleştiremez. Bu sebepten dolayı da öncelikle kişinin belirli şartları kendinde bulundurması ve daha sonra ise gardiyan olması gerekir. Bu yazımızda gardiyanların görevleri nelerdir konusu ile alakalı siz değerli okurlarımıza gerekli olan bilgileri verdik. Şimdi ise gardiyan maaşları ile alakalı sizlere detaylı bilgiler verelim. İşte gardiyan maaşları şu şekildedir.

 2021 Senesi İçin Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

 2021 senesi için gardiyan maaşları birçok kişinin merak ettiği ve ilgi duyduğu bir konudur. Her gardiyanın maaşı aynı değildir. Çünkü bazı kişiler bu mesleğe senelerini vermiştir ve bazıları yeni atanmıştır. Yeni atanan bir gardiyan ile senelerdir bu işi yapan gardiyanın maaşı elbette ki aynı olmayacaktır. Aynı zamanda görevini nerede yaptığına göre gardiyan maaşları da yine değişiklik göstermektedir. Kadrolu olan bir gardiyanın maaşı 4,657’dir. Gardiyan maaşları her sene artış göstermektedir. Peki, bu artışı neye göre belirlenir ve nasıl gerçekleşir? Memur maaşları her zaman için enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Enflasyon oranlarında çok fazla artış meydana geldiyse zam miktarında da fazla artış olacaktır. Enflasyon oranlarında artış çok yok ise zam miktarı da oranda olacaktır. Senede 2 defa enflasyon oranları hesaplanır ve buna bağlı olarak ise memur maaşlarına zam yapılır. Gardiyanlara geçtiğimiz ay zam yapılmıştır ve bu ay ilk zamlı maaşlarını alacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.