MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Gardiyan Maaşları 2024 Şubat Ayı – İnfaz Koruma Memuru

Gardiyan Maaşları 2024 Şubat ayı, Güncel Rakamlar, Yeni Başlayan Gardiyan, Kadın Gardiyan, Lise Mezunu Gardiyan, Sözleşmeli Gardiyan, Baş Gardiyan Maaşları zamlı oranları ile birlikte güncellenmiştir.

Gardiyan Maaşları 2024 Şubat Ayı – İnfaz Koruma Memuru

Gardiyan Maaşları, 2024 Şubat ayı itibari ile güncel maaşı değişmiştir. Eski adıyla gardiyan yeni adıyla infaz koruma memuru (İKM) maaşlarını sizler için yeniden derledik. 2024 yılı Ocak ayında TÜFE yüzde 2,37 oranında artmıştır. Ocak ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon yüzde 79,60 düzeyinde gerçekleşmiştir. Buna bağlı olarakta tüm memur maaşlarında yükseliş olmuştur. Bu yükselişten infaz koruma memurları da (Gardiyan) faydalanmış bulunmaktadır.

Gardiyan Maaşı 2024 Şubat

Gardiyan maaşları, öğrenim durumları, görev yaptıkları yere ve hizmet senelerine göre farklar olmaktadır. 2024 Ocak ayı zam oranlarının açıklanması ile gardiyan maaşlarında da ciddi iyileştirmeler olmuştur. Gardiyan maaşları ne kadar oldu? gelin birlikte detaylarına bakalım.

Yeni isimleri ile İnfaz koruma memuru olan gardiyan maaşları 11.750,00 TL ile 20.750,00 TL arasında değişmektedir. Maaş farkları ise derece, görev yerleri ve hizmet sürelerine göre değişmektedir.

Gardiyan maaşları Derece/Kademelerine göre yaklaşık maaşları aşağıdaki tablodaki gibidir.

 • 2024 9/1 derecesinde gardiyan maaşı: 11.750,00 TL
 • 2024 8/1 derecesinde gardiyan maaşı: 12.000,00 TL
 • 2024 7/2 derecesinde gardiyan maaşı: 12.500,00 TL
 • 2024 6/3 derecesinde gardiyan maaşı: 13.000,00 TL
 • 2024 5/1 derecesinde gardiyan maaşı: 13.400,00 TL
 • 2024 2/1 derecesinde gardiyan maaşı: 14.490,00TL
 • 2024 1/4 derecesinde gardiyan maaşı: 20.750,00 TL

Yeni Başlayan Gardiyan Maaşları 2024 Şubat

Yeni atanan gardiyan maaşları, 2024 Ocak enflasyon farkı ve zammı ile birlikte eş, çocuk, atandığı yere ve derece/kademesine göre en düşük gardiyan maaşı 11.750,00 TL civarında maaş almaktadırlar.

Kadın Gardiyan Maaşları 2024 Şubat

Kadın Gardiyan Maaşları 2023 Güncel Liste
Kadın Gardiyan Maaşları 2023 Güncel Liste

Kadın gardiyan maaşları, 2024 ocak ayı zam oranları ile birlikte iyileştirme yapılarak bir öncesi seneye oranla değişmiştir. Gardiyan maaşlarında cinsiyet farklılığı bulunmamaktadır. Erkek gardiyan maaşları gibi bayan gardiyan maaşları da, evlilik, çocuk, derece/kademe ve atandığı görev yeri ile birlikte ek göstergelerle en düşük 11.750,00 TL’dir.

Lise Mezunu Gardiyan Maaşları 2024 Şubat

Lise Gardiyan Maaşları 2023 Güncel Liste

Lise mezunu gardiyan maaşı, yine en taban maaşlar arasında yer almaktadır. İnfaz koruma memuru olarak göreve yeni başlamış ve bekar bir gardiyanın alabileceği en düşük maaş ise, 8.550,00 TL ile başlamakta olup görev yeri ve derece/kademesine göre farklılıklar olabilir.

Sözleşmeli Gardiyan Maaşlar 2024 Şubat

Sözleşmeli gardiyan maaşı, ile kadrolu gardiyan maaşları arasında çok uçuk bir fark olmasa da ek göstergeler ve derece/kademe ve evlilik durumları ile birlikte yaklaşık olarak 750.00 TL ile 1.250,00 TL arasında bir fark oluşmaktadır.

Baş Gardiyan Maaşları 2024 Şubat

Baş gardiyan maaşı, diğer gardiyan maaşlarına göre belirgin bazı farkları vardır. Bunun normal gardiyandan derece/kademe olarak hem yüksek olmaları ve hizmet senelerinin çok olmasından kaynaklı olarak gardiyan amiri olarak bilinmektedir. Buna bağlı olarak baş gardiyan maaşları 20.500,00 TL kadar çıkmaktadır.

 Gardiyan Nedir Ve Ne İş Yapar? 

Gardiyan memuru cezaevlerinde ve ıslah evlerinde yaşayan kişilerin yeme, içme barınma ve hayatlarını devam edebilmeleri için ihtiyaçlarını karşılayan memurlardır.

Aynı zamanda bu memurlar cezası olan kişilerin topluma tekrardan kazandırılması için yardımda bulunurlar.  Peki, tam olarak gardiyan nedir ve ne iş yapar diye soracak olursanız hemen sizlere bu konudan bahsederim. Gardiyanlar cezaevlerinde disiplinden sorumlu olan personellerdir.

Tutuklu olan kişilerin herhangi bir sorun çıkarmalarına engel olurlar. Cezaevlerinde denetimi sağlarlar. Anlaşmazlık meydana geldiğinde bunu çözüme kavuştururlar. Şimdi sizlere gardiyanın sorumlulukları ile alakalı bilgiler verelim. İşte infaz memurunun sorumlulukları şu şekildedir.

 • Cezaevinde bulunan kişilerin kayıtlarını tutmak.
 • Düzenli bir şekilde cezaevinde bulunan kişileri arama yaparlar.
 • Cezaevinde tehlike saçacak bütün kapıları kilitle erler ve cezaevinde bulunan kişilerin kuşlarına ulaşım sağlamalarına yardımcı olurlar.
 • Düzenli bir şekilde koğuşları teker teker kontrol ederler.
 • Cezaevinde bulunan kişilerin kaçmalarına engel olurlar.
 • Cezaevinde olan kişilerin temizlik yemek gibi ihtiyaçlarının karşılaşmasını sağlarlar.
 • Düzenli bir şekilde sabah ve akşam tutuklu olan kişilerin sayımını gerçekleştirirler.
 • Cezaevinde bulunan kişiler arasında anlaşmazlık meydana geldiğinde bu sorununu giderirler.
 • Yasak olan malzemelerin içeri girmesine engel olurlar.

Diğer İlgili İlanlar

Gardiyan  Nasıl Olunur?

Gardiyan  Nasıl Olunur 2023
Gardiyan  Nasıl Olunur 2023

Gardiyan nasıl olunur konusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Eğer siz de ileride gardiyan olmak istiyorsanız birtakım özellikleri kendinizde bulundurmanız gerekmektedir. Gardiyan memuru olmak için üniversitenin belirli bir bölümlerinden mezun olma gibi bir şart yoktur. Lise mezunları da gardiyan olmaya hak kazanmaktadır. Gardiyan olmak için KPSS sınavına giriş yapılması şarttır. KPSS sınavına giren ve bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan bireyler gardiyan olmaya hak kazanabilmektedir. 

Gardiyan Olma Şartları Neler?

Gardiyanlar bilindiği üzere cezaevlerinde görevlidirler. Gardiyana verilen bir diğer ad ise infaz koruma memurlarıdır. Bireylerin gardiyan olması için yapması gereken ilk şey KPSS ye girip oradan yüksek puan almalarıdır.  Bununla beraber gardiyan olma şartları şu şekildedir.

 • Gardiyan olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir.
 • Gardiyan olmak isteyen ve başvuruda bulunan kişilerin yaşının en az 18 en fazla ise 30 yaşında olması lazımdır.
 • Gardiyan olmak isteyen kişilerin boyu büyük önem taşımaktadır. Erkekler için boyun en az 170 bayanlar için ise 160 olması gerekir.
 • Boy ve kilonun birbiriyle uyumlu olması lazımdır.

Gardiyanların Görevleri Nelerdir?

Gardiyanlar cezaevlerinde meydana gelen huzursuzluk gibi sorunların kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşmasına yardımcı olurlar. Gardiyanların pek çok görevi vardır ve genel olarak görevleri burada düzeni sağlamaktır. Cezaevlerinde birçok kişi yer alır. Bu nedenden dolayı da gardiyanlar düzenli bir şekilde günlük kayıt tutarlar. Aynı zamanda cezaevinde olan kişilerin üzerini ararlar ve girmesi yasak olan malzemeler bulduklarında ise el koyarlar. Cezaevinde bulunan ve kaçma eğilimine olan kişileri sürekli olarak kontrol eder. Aynı zamanda bahçe kapılarını, pencereleri ve diğer kapıları da sürekli kontrol edip kapalı tutarlar. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere tutukluların yanlarına giderek sayım işlemini gerçekleştirirler. Eğer cezaevinde kavga gibi sorunlar meydana gelir ise gardiyanlar bunu sonlandırırlar ve sorunu kısa süre içerisinde çözüme kavuştururlar.

Günümüzde birçok kişi gardiyan olmak istemektedir. Gardiyan olmak isteyen kişilerin sorumluluk sahibi olması ve bu işi başaracağına inanması büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu zor bir meslektir ve herkes kolay bir şekilde bu işi gerçekleştiremez. Bu sebepten dolayı da öncelikle kişinin belirli şartları kendinde bulundurması ve daha sonra ise gardiyan olması gerekir. Bu yazımızda gardiyanların görevleri nelerdir konusu ile alakalı siz değerli okurlarımıza gerekli olan bilgileri verdik. Şimdi ise gardiyan maaşları ile alakalı sizlere detaylı bilgiler verelim. İşte gardiyan maaşları şu şekildedir.

 İnfaz Koruma Memuru Maaşları Ne Kadar?

2024 senesi için İnfaz Koruma Memuru (gardiyan) birçok kişinin merak ettiği ve ilgi duyduğu bir konudur. Her gardiyanın maaşı aynı değildir. Çünkü bazı kişiler bu mesleğe senelerini vermiştir ve bazıları yeni atanmıştır.

Yeni atanan bir İnfaz Koruma Memuru (gardiyan) ile senelerdir bu işi yapan gardiyanın maaşı elbette ki aynı olmayacaktır. Aynı zamanda görevini nerede yaptığına göre gardiyan maaşları da yine değişiklik göstermektedir.

Kadrolu olan bir gardiyanın maaşı 11.750,00 TL’dir. İnfaz Koruma Memuru maaşları her sene artış göstermektedir. Peki, bu artışı neye göre belirlenir ve nasıl gerçekleşir? Memur maaşları her zaman için enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir.

Enflasyon oranlarında çok fazla artış meydana geldiyse zam miktarında da fazla artış olacaktır. Enflasyon oranlarında artış çok yok ise zam miktarı da oranda olacaktır.

Senede 2 defa enflasyon oranları hesaplanır ve buna bağlı olarak ise memur maaşlarına zam yapılır. Gardiyanlara ocak ayı zam yapılmıştır ve ağustos ayı ilk zamlı maaşlarını alacaklardır.

Gardiyan Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Atama Hamlesi: 1000 Hakim ve Savcı Pozisyonu İçin Alım Duyurusu!
  Adalet Bakanlığı’nın resmi web portalında yer alan bilgilere göre, kurum bünyesindeki açık pozisyonları tamamlamak amacıyla 1000 yeni hakim ve savcı adayının istihdam edileceğine yönelik ilan yayımlandı. Bu ilan, Cumhurbaşkanının Eylül ayı başlarında yaptığı açıklamanın ardından, söz verildiği üzere yayımlanmıştır. Peki, alımlar için kontenjan dağılımı nasıl olacak ve başvuru şartları nelerdir? İşte, İşin Olsa ekibinin aktardığı … Devamını oku
 • Cizre Belediyesi’nden Memur Alımı Duyurusu: 40 Zabıta ve İtfaiye Personeli Kadrosu için Başvurular Başlıyor!
  Cizre Belediyesi Memur Alımında Aranan Şartlar Nelerdir? Cizre Belediyesi tarafından açıklanan memur alım ilanı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince yapılacak. Başvuru yapacak adaylar için aranan genel şartlar şöyle sıralanmaktadır: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından yoksun bulunmamak, herhangi bir sağlık problemi olmamak, yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçerli not almak, suç … Devamını oku
 • TÜRKŞEKER 115 İşçi Alımı İlanı: Kontenjan ve Şartlar Açıklandı!
  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER), çeşitli fabrikalarında görevlendirmek üzere 115 yeni kamu işçisi alımı yapacağını duyurdu. Adaylar, ilgili pozisyonlar için İŞKUR üzerinden başvuru yapabilecekler. İşte alım yapılacak kontenjanlar ve aranan şartlarla ilgili detaylar.
 • Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak
  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, çeşitli şehirlerdeki müdürlüklerinde istihdam etmek üzere toplam 45 sözleşmeli personel alacağını duyurdu. Alım yapılacak pozisyonlar arasında destek ve koruma ve güvenlik görevlileri bulunmakta.
 • Strateji ve Bütçe Başkanlığı 15 Memur Alımı Yapacak
  Strateji ve Bütçe Başkanlığı, kamuoyuna önemli bir duyuru yaparak, Strateji ve Bütçe Uzman Yardımcısı pozisyonları için sınav düzenleyeceğini açıkladı. Bu sınav, kamu sektöründe kariyer yapmak isteyen adaylar için önemli bir fırsat sunuyor. Adaylar, başvuru şartları, KPSS puan türleri, başvuru tarihleri ve sınav süreci hakkında detaylı bilgilere aşağıda ulaşabilirler. Başvuru Şartları Nelerdir? Strateji ve Bütçe Başkanlığı, … Devamını oku

İnfaz koruma memuru ne iş yapar?

İnfaz ve koruma memuru, cezaevi ve ıslahevlerinde bulunan kişilerin düzen ve disiplininden sorumludur. Tutuklu ve hükümlülerin denetimi ve cezaevinin düzenini infaz ve koruma memuru sağlar. Tutuklu ve hükümlülerin arasındaki anlaşmazlıkların çözümü, insani şartlar altında yaşamasını sağlama gibi temel görevleri vardır.

İnfaz koruma memuru ne kadar maaş alıyor?

İnfaz koruma memuru, eski adıyla gardiyan olan memurların güncel maaşı 2023 yılı itibari ile 12.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Hüseyin dedi ki:

  Gardiyan maaşları adil olmalı, zorlu ve riskli bir meslek. Bu cesur insanlar, toplumun güvenliğini sağlama görevini üstleniyor ve daha iyi maaşları hak ediyor.

 2. Sinan dedi ki:

  Gardiyan maaşları genellikle adalet sistemiyle uyumlu ve tatmin edici düzeyde. Emek ve özveriyle yapılan bu meslek için adil bir ücret alınması önemli. Ancak, zorlu çalışma şartları göz önüne alındığında, gardiyanların daha iyi bir maaşa layık olduğunu düşünüyorum.

 3. Muzaffer CAN dedi ki:

  Gardiyan maaşları, şuan ki ekonomiye göre düşük en az 15.000 TL den başlaması gerek. Baş gardiyan maaşları da 20.000 TL olmalı. Kriz herkesi perişan etti. Normalde ekonomi bu kadar yüksek olmamış olsaydı ciddin güzel rakamlardı fakat şuan bir ev kirası ile karşılaştırdığınız zaman çok az kaldığı görülüyor. Daha diğer alışverişleri hesaplamaya gerek yok.

 4. Selim dedi ki:

  Gardiyan maaşları bana göre gayet yeterli zaten vardiya usulü çalışıyorlar genel olarak. Umarım bu yıl gardiyan olarak atanırım artık.

 5. Ferdi dedi ki:

  Gardiyan maaşları kötü sayılmaz.

 6. Celal ÇİFTÇİ dedi ki:

  Gardiyan maaşı 2023 yılında bayağı iyileştirme yapıldı. Eski adı gardiyan yeni adıyla “İnfaz koruma memuru” oldu. Yaptıkları işe göre maaşları oldukça iyi görünüyor.

 7. Mehmet TAŞKIRAN dedi ki:

  Gardiyan dendiği zaman eski dönemlerde olan gaddarlıklar insanın aklına geliyor. Bu yüzden yeni ismi ile “İnfaz koruma memuru” olarak düzenleme yapılması oldukça iyi oldu.

 8. Emekli gardiyan dedi ki:

  Şimdiki adı infaz koruma memuru olmuş ben hiç sevmedim. Eski ismi gardiyan deyince filmlerden aklımıza kazandığı için daha böyle bir korkutucu geliyordu. Şimdi memur gibi basit olmuş, bu arada gardiyan maaşları da fena sayılmaz. Yapılabilecek meslekler arasında.

 9. Muhammet can dedi ki:

  Çalışma şartları güzel olan bi meslek ama maaşı geçinmek için düşük bence yinede tercih ettim hayırlısı

  1. Sumeyye dedi ki:

   Lise mezunuyum kpss ortaogretime giripmi olabilirim bilgi verirmisiniz

   1. Dnzz dedi ki:

    Evet öncelikle KPSS ortaöğretime başvuru yap 13 eylülde başvurular bitiyor kpss için 70 ve üzeri alırsan başvuru yapabilirsin

 10. Huseyin dedi ki:

  Atamam olursa çok istediğim meslek gardiyan olmak. Gardiyan maaşlarına gelirse sadece yaşam standartlarının altında kalıyor gibi.

 11. Mehmet DEMİR dedi ki:

  Gardiyan maaşları iyi ama yaptıkları iş sanki biraz tehlike arz ediyor gibi. Nedense bilmem ama yabancı filmlerde görmüşsünüzdür. Gardiyanları dışarıda yakalayıp zorla iş yaptırmaları filan.. O yüzden gardiyan denince akla ilk gelenler bunlar oluyor.

 12. ali ihsan dedi ki:

  çalışma şeklini ve düzenini sevdiğim meslek gardiyanlık. gardiyan maaşları da gayet iyi bakalım tercih edeceğim inşallah.

 13. halil taş dedi ki:

  gardiyan maaşları çok iyi ama ben hep korkuyorum gardiyan olmaktan yine tercih edeceğim.

 14. kadir dedi ki:

  vardiya sistemi var diye gardiyan olmak için çabalıyorum. maaşlarıda yeterli zaten çok şükür.