MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Hemşire Maaşları 2023 Güncel Rakamlar

Hemşire Maaşları 2023 yılı Eylül ayı itibariyle ne kadar oldu? Mezuniyet derecesine hemşire maaşları tüm detayları ile yazımız içeriğinde yer almaktadır.

Hemşire Maaşları 2023 Güncel Rakamlar

Hemşire Maaşları, 2023 Ocak ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte netlik kazanmıştır. %5 oranında açıklanmış olan Ocak ayı zam oranına %20,65’lik enflasyon oranı da ilave edilerek zam oranları hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre hemşire maaşları için ilk 6 aylık dönemde alınacak olan maaşlara en az %30,5 oranında zam yapılmıştır. Hem devlet memuru hem de sözleşmeli hemşire maaşları 2023 yılı Ocak ayı içerisinde zamlı olarak alınacaktır.

Peki mezuniyet derecesine göre hemşire maaşları 2023 yılında ne kadar oldu? Tüm merak edilen sorulara yazımızın devamında detaylıca yer verdik.

Hemşire Maaşı 2023
Hemşire Maaşları 2023

Lise Mezunu Hemşire Maaşları 2023

2023 yılı içerisinde memur maaşlarına yapılan zam oranları hemşireleri de etkilemiştir. Hem enflasyon oranı farkı ve hem de ek zam oranının birleşmesi ile birlikte hemşirelerin maaşlarına %30,5’luk oranda bir zam yapılmıştır. Ancak lisans, ön lisans ve lise mezunu hemşirelerin maaşları arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olarak Hemşirelik mesleğine başlamış olan memurlar ocak ayı içerisinde maaşlarını yeni zam oranı ilave olacak şekilde alacaklardır. Lise mezunu hemşire maaşları 5/1 kademedeki bir hemşire maaşı 13.843,54 TL olarak açıklanmıştır. En düşük hemşire maaşı olarak açıklanan bu ücrete ek olarak hemşirelik mesleği içerisinde döner sermaye ücretleri ile de bazı durumlarda maaş oranları farklılık gösterebilmektedir.

Lise mezunu ve hemşire olarak atanmış olan kişiler genellikle Aile Sağlığı Merkezleri içerisinde, Sağlık Evlerinde, Özel hastanelerin yoğun bakım veya diğer birimlerinde görev alabilmektedir. Bunun yanı sıra lise mezunu hemşireler devlet ve araştırma hastanelerinde de acil servis ve diğer tüm birimlerinde de görevlendirilebilmektedir.

Hemşire Maaşları 2023
Hemşire Maaşları 2023

Ön Lisans Hemşire Maaşları 2023

Hem ortaöğretim hem de ön lisans hemşire maaş oranları birbirine olan yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Ancak ön lisans mezunu hemşirelerin hizmet yılları ve görev yaptığı şehre göre almış oldukları maaş lise mezunu hemşirelere göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Ön lisans hemşire maaşı 2023 ocak ayı itibari ile 15.096,53 TL Buna göre önlisans hemşire maaşlarına etki eden faktörleri şu şekilde sırlayabiliriz;

 • Görev yapılan şehir ve hastane,
 • Görevin yapıldığı hastanenin devlet hastanesi mi yoksa araştıra hastanesi mi olduğu,
 • Hemşirenin görev yaptığı hastanenin birimi( yoğun bakım, ameliyathane veya acil servis) etki edebilmektedir.

Önlisans mezunlarının görev yaptığı ve daha yüksek ücretler aldığı hastaneler genellikle araştırma hastaneleridir. Bununla birlikte acil servis de yine hemşire maaşını en çok etkileyen birimler içerisinde yer almaktadır.

Lisans Mezunu Hemşire Maaşları 2023

Lisans mezunu olan bir 5/1 kademedeki hemşirenin maaşına yaklaşık olarak 2 bin lira kadar bir zam gelmiştir. 2023 yılı hemşire maaşları zamlı olarak 5/1 kademedeki lisans mezunu bir hemşire için 15.312,44 TL olarak açıklanmıştır. Sözleşmeli lisans mezunu hemşireler de aynı şekilde döner sermaye ve diğer ek ücretlerden devlet memur gibi yararlanabilmektedir.

Lisans mezunu hemşire maaşları diğer hemşire maaşlarına oranla biraz daha yüksektir. Bu durumda hemşirenin kaç yıldır bu görevde olduğu ve görev yaptığı birim de maaşını etkileyen diğer etkenler içerisinde yer almaktadır.

Özel Hastane Hemşire Maaşları 2023

Devlet kadrosu dışında özel hastanelerde çalışarak maaş alan hemşireler standart memur maaşı ile farklı ücretler alabilmektedir. Bu noktada hemşirenin çalışmış olduğu özel hastanenin bulunduğu şehir ve çalıştığı birimin yanı sıra hastanenin prosedürü de en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır.

2023 Ocak ayı memur maaşı zammı ile birlikte özel hastanelerdeki hemşirelerin maaşlarında da büyük oranda değişiklik beklenmektedir. Ancak özel hastaneler devlete bağlı bir kurum olmadığı için kendi belirlemiş oldukları maaş artış oranları ile hemşire maaşlarını düzenlemektedir.

Özel hastanelerde de hemşire maaşları hemşirenin kıdemi ve çalışmış olduğu birim gibi faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Özel sektör içerisinde 2023 yılı hemşire maaşları en düşük 13.460,53 TL ile 15.312,44 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Devlet hastaneleri ile karşılaştırıldığında özel hastanelerin biraz daha fazla hemşire talep ettiğini söyleyebiliriz.

Özel hastanelerde uzun yıllardır görev yapan ve tecrübeli bir hemşire ise 13.849,33 TL gibi yüksek ücretlere çalışabilmektedir. Bu noktada özel hastanenin bulunduğu şehir ve hemşirenin deneyimi ve tecrübesi maaş oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak bazı özel hastanelerde en düşük hemşire maşı asgari ücret olarak da görülebilmektedir.

En Düşük Hemşire Maaşları 2023

Hemşire maaşları 2023 yılı Ocak ayı itibari ile lise, önlisans ve lisans mezunu olarak farklı zam oranları ile açıklandı. Ancak yine de devlet memuru olarak görev yapan hemşirelerin kendi içlerinde de maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Hemşirenin kıdemi, görev yaptığı il, çalışmış olduğu hastane ve göre aldığı birim maaşları etkileyen en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır.

 Devlet hastanesi bünyesinde memur olarak çalışan bir hemşirenin en düşük maaşı 13.460,53 TL ile 15.312,44 TL arasında değişebilmektedir. Devlet bünyesinde çalışan hemşirelerin döner sermaye ücretleri dışında aldıkları düşük maaş ile en yüksek maaş arasında ciddi farklılıklar görülmektedir. Ancak hemşirenin uzun yıllar görev yapması ve kıdemi maaş oranındaki farklılıkların nedenini açıklamaktadır.

Kamu personeli olarak çalışan hemşireler standart ve sabit bir maaş ile çalışmamaktadır. Medeni durum, BES kesintisi veya evli ise çocuk sayısı gibi ek durumlar da maaşı etkileyebilmektedir. Ancak benzer kademede ve durumda olan hemşirelerin birbiri ile yakın maaşı olmadığını söylemek mümkündür. Bunların yanı sıra devlet hastanelerine kıyas ile özel hastanelerin belirli bir prosedürü bulunduğu için kendi maaş politikalarını kendileri belirlemektedir.

Hem devlet hem de özel hastanelerde hemşire maşlarına etki eden nöbet ücretleri de farklılık gösterebilmektedir. Her ay görevleri gereği nöbet tutmak zorunda kalan hemşireler tuttukları nöbet başına ekstra ücret almaktadır. Yaklaşık olarak 2023 yılı içerisindeki yeni zamlı maaşlara göre bir ay içerisinde 60 saat nöbet tutan bir hemşire ekstra olarak 800 TL gibi bir tutar alabilmektedir. Eğer bir ay içerisinde nöbet saati artar ise maaşa ek olarak ödenmesi gereken tutar da artacaktır.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Selma dedi ki:

  Hemşireler, sağlık sektöründe fedakarca çalışan kahramanlardır. Maaşları, verdikleri emeğin karşılığına uygun olmalı.

 2. Hülya DEMİR dedi ki:

  Hemşire maaşı 2023 yılı itibari ile güzelleştirmeler yapıldı. Çalışma yerine göre biraz daha düzenleme yapılması gerekiyor. Çünkü gerçekten herşey o kadar zamlandı ki, yükselen maaş yetersiz kalıyor.

 3. Halil dedi ki:

  Gayet güzel bi meslek bence hemşirelik daha fazla nöbet tutup maaşını arttırabiliyorsunuz kimse size oturduğunuz yerden para vermez

 4. Helin Dolu dedi ki:

  Hemşire maaşları görünenden çok daha yüksektir. Tuttukları nöbet ve bölgelerine göre bu aldıklarından çok daha fazlasını almaktadırlar.

 5. Funda Demir dedi ki:

  Hemşire maaşları, yaptıkları işe göre gerçekten çok az, hele ki birde yoğun acillerde çalışan hemşirelerin iş yükü diğerlerine göre 10 kat daha çok doktor maaşlarına yakın bir maaş almaları kesinlikle gerekli, ama bu tüm hemşireleri kapsamamalı bir çok hemşire de boş beleş yerlerde oturup maaş alıyor çünkü.

 6. Figen dedi ki:

  Hemşire maaşları iş yüküne rağmen düşük geldi bana. Üniversite de bölüm değişmek zorunda kaldım.

 7. zehra dedi ki:

  daha fazla nöbet tutarak yükselecek olan maaşlardır. hemşirelerin işi gerçekten zor. hemşirelik bölümünü yarıda bıraktım iş yükü için.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi