İŞKUR MEK Başvurusu 2020 – Başvuru Sayfası

İŞKUR MEK Başvurusu 2020 – Başvuru Sayfası
24.05.2020
205
A+
A-

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları (MEK) başvuruları başladı. 2020 Mayıs ayı itibariyle İŞKUR 81 ilde farklı iş kollarında mesleki eğitim kursları ile binlerce nitelikli personel yetiştirmek ve istihdam etmek için resmi sitesi üzerinden başvuru sayfasını aktif hale getirmiştir. İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu (MEK)  ile 81 ilde ve bu illere bağlı ilçelerde iş garantili personel alımı için katılan kursiyerlere günlük 90 TL ye kadar ödeme yapılacaktır. İŞKUR MEK başvurusu için aranan şartlar neler? İŞKUR MEK hangi meslek dallarında eğitim veriyor? İŞKUR MEK başvuruları ile ilgili tüm detaylar yazımızın devamında.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) her yıl olduğu gibi 2020 yılı itibariyle de  istihdamın korunmasına ve artırılmasına, ülke genelinde işsiz vatandaşlarımızın mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin önüne geçilmesi ve kişi ve grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen mesleki eğitim kursları düzenlemektedir. İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu (MEK) ile mesleği olmayan vatandaşlarımıza meslek öğretmek, mesleği olan vatandaşların nitelikleri geliştirmek ve mesleği olup iş bulamayan vatandaşların istihdam garantili kurslar aracılığıyla istihdam edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmekte olup kurslara katılan vatandaşlara ise her gün için 90 TL ye kadar günlük ödeme yapılacaktır.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları (MEK) kapsamında işte anne projesi ile 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde sanayi sektöründe düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi ile birlikte sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için ise aylık 400 TL bakım desteği ödemesi ödenmektedir. Bunun yanı sıra genel sağlık sigortası primi, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi mesleki eğitim kursu süresince İŞKUR tarafından  karşılanacaktır.

İŞKUR MEK Başvuru Şartları

  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaş ve üzeri olmak,
  • Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak,
  • Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,
  • Emekli olmamak,
  • Kurslara katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.
  • Belirtilen şartları sağlayan ve kursa devam etmelerine engel durumları bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de kurslara katılabilmektedirler.
  • Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu (MEK) Süresi

İŞKUR Mesleki eğitim kursları; günlük en az beş en fazla sekiz saat ve haftada altı günü geçmemek üzere en az otuz en fazla kırk saat düzenlenmektedir. Mesleki eğitim kurslarının toplam süresi yüz altmış fiili günü geçmemektedir.

iŞKUR Meslekli Eğitim Kurslarında Karşılanabilecek Giderler

devam ettiğiniz her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 40,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 30,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 50,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 40 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL hak edersiniz. Devam etmediğiniz günler için ödeme yapılmaz. Ödemeler açılacak banka hesabınıza aylık olarak yatırılır.

İşsizlik sigortasından yararlanmaktaysanız kursa katılmanız halinde işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez. (Hak ettiğiniz kadar işsizlik ödeneğini ve kursa katıldığınız her gün için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 40,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 30,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 50,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 40 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL almaya devam edersiniz.)

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde sanayi sektöründe düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

Genel sağlık sigortası primi,

İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından mesleki eğitim kursu süresince karşılanmaktadır.

Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlardan herhangi bir ücret kesinlikle alınmamakta olup, yukarıda belirtilen ve mesleki eğitim kursu süresince Kurumumuz tarafından karşılanan giderlerin yanında, kursu başarıyla tamamlayan vatandaşlara kurs sonunda Kurs Bitirme Sertifikası verilmektedir.

Bununla birlikte, Mesleki Yeterlilik Kurumunun belirlemiş olduğu Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu kapsamındaki mesleklerde düzenlenen kurslara katılan kişilere, kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

Mesleki eğitim kurslarından faydalanmak isteyen tüm işverenler, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman başvuruda bulunabilmektedirler.

MEK Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İŞKUR tarından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına başvuru yapabilmeniz için öncelikle yukarıda yer alan başvuru şartlarını taşımanız gerekmektedir. İŞKUR’un sunduğu İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilmek için www.iskur.gov.tr adresinden “İş Arayan” olarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda, aşağıdaki işlem basamaklarını takip ederek randevu alabilirsiniz:

İŞKUR “İş Arayan” olarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın alt kısmında yer alan mesleki eğitim kursları bölümüne tıklayınız.

İŞKUR MEK Başvurusu 2020

Bu işlemin ardından İŞKUR mesleki eğitim kursları arama ve başvuru sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfada başvuru yapmak istediğiniz il ve ilçe bölümlerini girerek üst kısımda yer alan ara butonuna tıklayarak başvurunu yapabilirsiniz.

İŞKUR MEK Başvurusu 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.