MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

İtfaiye Eri Maaşları 2023 – Zamlı Güncel Rakamlar

İtfaiye Eri Maaşları 2023 – Aralık Zamlı Güncel Rakamlar, Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı, Lise Mezunu İtfaiye Eri Maaşı, Kadrolu İtfaiyeci Maaşları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İtfaiye Eri Maaşları 2023 – Zamlı Güncel Rakamlar

İtfaiye Eri Maaşları, 2023 son enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte Ocak ayı içerisinde zamlı olarak yatırılacaktır. 2023 yılının ikinci altı aylık dönemi için itfaiye eri maaş tutarları da belli olmuştur. İtfaiye eri maaşları yılın ikinci 6 aylık dönemi içerisinde %42,35’luk zam oranı ile birlikte verilecektir. Yeni başlayan veya kadrolu olan tüm itfaiye erlerinin maaşları için sabit zam oranı bu şekilde belirlenmiştir.

Yeni Başlayan İtfaiye Eri Maaşı 2023 Aralık

İtfaiye eri maaşı 2023 yılının Ocak ayında diğer tüm memur ve asgari ücret tutarlarına ilave edilen zam oranı ile yeniden düzenlenmiştir. Tüm maaşlara eklenen yeni yılın ocak zam oranı itfaiye eri maşlarına da hemen yansımıştır.

İtfaiye eri maaşlarına bakmadan önce ilk olarak mezuniyet derecesine göre maaşlarında farklılıklar görülebileceğini de söylemek gerekmektedir. Yeni başlayan itfaiye eri maaşı sabit olarak eğer ortaokul ve lise mezunu ise 11.900,00 TL olarak alacaktır.

Ancak itfaiye eri maaşlarına ek ödemeler ile bu tutar bazı durumlarda yükselebilmektedir. Özellikle nerede görev yaptığı ve bunun yanı sıra evli olup olmadığı da itfaiye eri maaşı için etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yeni başlayan itfaiye eri maaşı kademe ve dereceye göre de farklı ücretler aralığında bulunabilmektedir.

İtfaiye Eri Maaşları 2023 Aralık

İtfaiye eri maaşı, günümüzde pek çok kişinin tercih ettiği meslek dallarından biri olarak bilinen itfaiye eri mesleği için KPSS şartı aranmaktadır. Hem maaşında yapılan iyileştirmeler hem de çalışma şartlarından dolayı günümüzde en çok seçilen meslek dalı olarak itfaiye eri ön plana çıkmaktadır.

İtfaiye eri maaşları da diğer kamu çalışanları memur ve işçi gibi maaş farklılıkları vardır. İtfaiyeci maaşları derece/kademe, hizmet senesi, mezuniyet ve evli çocuk durumlarına göre değişmektedir. Bu duruma göre en düşük itfaiye maaşları 11.900,00 TL‘den başlamaktadır. En yüksek İtfaiyeci maaşı 19.900,00 TL‘dir.

 • 2023 Lise mezunu İtfaiye eri maaşı: 11.900,00 TL
 • 2023 On Başı İtfaiye eri maaşı: 12.900,00 TL
 • 2023 Çavuş İtfaiye eri maaşı: 13.550,00 TL
 • 2023 Er Önlisans ve Lisans mezunu İtfaiye eri maaşı: 13.800,00 TL
 • 2023 Çavuş Önlisans ve Lisans mezunu İtfaiye eri maaşı: 14.750,00 TL
 • 2023 Amir Önlisans ve Lisans mezunu İtfaiye eri maaşı : 19.900,00 TL

Lise Mezunu İtfaiye Eri Maaşı 2023 Aralık

Lise mezunu bir itfaiye eri eğer on başı derecesi ile çalışıyor ise en düşük olarak 11.900,00 TL maaş almaktadır. Ancak ortaokul ve lise mezunu sadece itfaiye eri olarak görev yapıyor ise 11.900,00 TL maaş hak etmektedir. Bunlar dışında lise mezunu itfaiye eri ek ödemeler ile birlikte de daha yüksek maaş almayı hak edebilmektedir. Yapılan fazla mesailer, doğu veya batı bölgelerinde görev yapmak, eş ve çocuk durumu gibi diğer tüm faktörler itfaiye eri maaşları içerisinde yer alabilen ve maaş farkını belirleyen en önemli etkenlerdir.

Kadrolu İtfaiyeci Maaşları 2023 Aralık

Kadrolu İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste
Kadrolu İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste

Tüm itfaiye personellerinin maaşları ve ek ücretleri devlet memuru maaşlarına ve artışlarına göre belirlenmektedir. Bunun neticesinde devlet memurları ne kadar zam aldı ise itfaiye erleri de aynı kapsamda 2023 yılının ikinci yarısı Ocak yarısında aynı oranda maaşlarını zamlı almaya hak kazanmışlardır.

Kadrolu itfaiyeci maaşları 2023 yılının ikinci 6. ayı Temmuz zam oranı %42,35 ile birlikte zamlanmıştır. Bunun yanı sıra kadrolu itfaiye erleri derecelerine göre ek olarak çeşitli ödenekleri de yine zamlı oran üzerinden alacaklardır. Bunun için taban fiyattan maaş alma hakkına sadece yeni başlayan itfaiye erlerinin sahip olduğunu söylemek mümkündür. Amir derecesinde ve önlisans mezunu itfaiye erinin maaşı 2023 yılında zamlı olarak taban fiyatlı 13.800,00 TL olarak belirlenmiştir. Yine amir derecesinde ancak lisans mezunu bir itfaiyecinin maaşı da 19.900,00 TL taban fiyata ulaşmıştır.

Önlisans ve lisans mezunu ve çavuş derecesindeki itfaiyecinin maaşı 14.750,00 TL olarak açıklanmıştır. Belirtilen bu maaşlar taban maaş fiyatları olarak bilinmektedir. Ek ödemeler ile daha yüksek tutarlar itfaiye erlerinin eline geçebilmektedir. Kadrolu itfaiye erlerine aynı zamanda her ay ek olarak maktu fazla çalışma ücreti de ödenmektedir. Bunun yanı sıra yapmış oldukları görevlerde de aynı zamanda belediyeye de bağlı olarak çalıştıkları için sosyal denge tazminatını da almaya hak kazanmaktadırlar.

Diğer İlgili İlanları;

Kadın İtfaiye Eri Maaşları 2023 Aralık

Kadın İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste
Kadın İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste

Kadın itfaiye eri maaşları, erkek itfaiyeci maaşları ile hiçbir farkı yoktur. Maaş farkları cinsiyete göre hesaplanmaz.

Havaalanı İtfaiye Maaşları 2023 Aralık

Havaalanı İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste
Havaalanı İtfaiye Maaşları 2023 Güncel Liste

Havaalanı itfaiye maaşları, hakkında bilgi vermeden önce havaalanı itfaiyeci olarak bilinen ARFF Memurluğudur. ARFF memurluğu açılımı; “Aircra Rescue and Fire Fighng” anlamı ise, hava kurtarma ve yangınlarla mücadele demektir. ARFF memurluğu diğer itfaiyecilere göre daha zorlu ve daha sıkı eğitim almaktadırlar. Hal böyle olunca da havaalanı itfaiyeci maaşları da farklılık göstermektedir. 2023 yılı zamlar sonrası yaklaşık olarak 11.900,00 TL ile 19.900,00 TL arasında değişmektedir.

Ankara İtfaiye Eri Maaşı 2023 Aralık

Ankara itfaiye eri maaşları hakkında bilgi almak isteyen kişiler için şunu söyleyebiliriz. Yukarda bahsettiğimiz hususlar doğrultusunda itfaiyeci maaşları illere göre değil, derece/kademe ve diğer maddelere göre farklılıklar göstermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eri Maaşları 2023 Aralık

İstanbul büyükşehir belediyesine bağlı itfaiye eri maaşları, diğer itfaiyeci maaşları ile aynıdır. Maaşlar ile göre değişmemektedir. Mezuniyet, derece/kademe, evlilik gibi durumlar göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılmaktadır.

İtfaiye Eri Maaşı Hesaplama

Her yıl KPSS sınavı öncesinde yeni atanacak olan itfaiye erlerinin kadrosu açıklanmaktadır. 2023 yılının yeni zam oranlarının açıklanması ile birlikte itfaiye eri maaş hesaplama robotu da güncellenmiştir. Derece ve işe başlama tarihine göre yeni yılın zam oranı her itfaiye erine farklı olarak yansıtılabilmektedir. En çok ek ödeme alan meslek grupları içerisinde yer alan itfaiye eri mensupları belediyeye de bağlı oldukları için pek çok sosyal yardım ödeneğinden de yararlanabilmektedirler.

İtfaiye eri maaş hesaplama için tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması oldukça önemlidir. Bu noktada her itfaiye erinin sabit bir maş aldığını söylemek mümkün değildir. Özellikle itfaiye erinin bekar olup olmadığı veya evli olma durumunda çocuğunun olup olmadığı ve eşinin çalışma durumu da maaşı etkileyen faktörler içerisinde yer almaktadır.

İtfaiye erlerinin maaşlarına ek olarak eklenecek tüm farkların doğru bir şekilde yansıtılması için hesaplama yaparken tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. İtfaiye eri maaşları derece farklıklarına göre de değişebilmektedir. Mezuniyet derecesine göre er veya çavuş ya da onbaşı ile amirlik gibi farklı kademelerde de görev yapabilmektedirler.

2023 itfaiye eri maaşları hesaplama için tüm bu hususları göz önünde tutarak hesaplama yapılması daha sağlıklı sonuç verecektir. İtfaiye eri maaşları hesaplamasında ayrıca sendikaya üyelikleri bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin de doldurulması şartı bulunmaktadır.

Genel olarak 2023 Ocak ayı içerisinde belirlenen taban fiyatlı tüm itfaiye eri maaşları bekar olan itfaiyecileri kapsamaktadır. Bunların dışında çocuk ve eş yardımı ile fazla çalışma mesaileri ve kademeleri de taban fiyatı büyük ölçüde yukarılara taşıyabilmektedir. Yılın ikinci yarısında Ocak ayı içerisinde yeniden bir zam oranı yaşayacak olan itfaiye erleri için enflasyon farkları da maaşlarına yansıtılabilmektedir.

İtfaiye erleri de tıpkı memurlar gibi ne kadar uzun süre çalışırlarsa kademeleri ve dereceleri de artmaktadır. Bunun için itfaiye eri maaşları artan kademeye göre de eklenerek devam etmektedir. Hizmet süresi ve diğer tüm bilgiler göz önünde bulundurularak taban fiyatına ek olarak itfaiye eri maaşları 2023 güncel hali ile hesaplanabilmektedir.

İtfaiye Eri Başvuru Şartları Neler?

İlan edilen itfaiye eri kadrolarına atanmak için başvuracak adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 • Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak.
 • İlan edilen kadro için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.
Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Yağız dedi ki:

  İtfaiye eri maaşları riskli ve kahramanca yaptıkları işe göre yetersiz. Canımızı koruyan bu kahramanlara daha iyi şartlar sunulmalı

 2. Kenan dedi ki:

  İtfaiye maaşlarında iyileştirme yapılmış bence. Aslında maddi boyutundan çok manevi boyutu beni etkiliyor.

 3. Umut dedi ki:

  İtfaiye eri maaşları son deprem sonrası yükseltilmesi gerek. Çok büyük emekleri var.

 4. Halil ÇELİK dedi ki:

  İtfaiye eri maaşı 2023 yılı itibari ile zamlandı. Fakat enflasyon karşısında eridi. Seçim öncesi bir düzenleme yapılmamalı.

 5. Ekim dedi ki:

  İnsanların her türlü yardımına koşan bi meslek dalı buna nazaran itfaiye eri maaşları az bence

 6. Mehmet ÇOBAN dedi ki:

  İtfaiye eri maaşları diğer meslek gruplarına göre düşük görünüyor. Sadece yangın söndürmeye gitmiyorlar adamlar. Her ne zor durum olduğu zaman hemen itfaiye aranıyor ve birçok şeye çözüm oluyorlar. İtfaiye maaşları verdikleri emek karşısında az kalıyor. Birde büyük yangın olaylarında Allah muhafaza canlarını tehlikeye atıyorlar. Günlerce yangın söndürmek için evlerine gidemiyorlar. Bu yüzden İtfaiye maaşı daha yüksek olmalı diye düşünüyorum.

 7. Feride Tekoğlu dedi ki:

  İtfaiye maaşları, bana göre az bile, hele hele büyükşehirlerde çok az denebilir. Bu adamlar akşama kadar oturup sadece yangın çıktığı zaman gitmiyorlar. Hayvanlar için yardıma koşuyorlar, darda kalanlar için yardıma koşuyorlar, geçenlerde yalnız yaşayan kadının evine fare girmiş, korkusundan evine girememiş, itfaiyeden yardım istemişti. Hani ne iş olsa yaparım diye bir söz var ya işte o itfaiyeci işidir.

  Bu yüzden de itfaiye eri maaşları bana göre çok az gibi. En azından bir polis kadar maaş almalılar.

  1. Saban dedi ki:

   Suanda itfaiye maaşlar 16.20 bin arası

   1. Anıl dedi ki:

    Lise mezunu KPSSP94 ile giren birisi bu kadar alamaz

   2. İtfaiyeci dedi ki:

    ?? evet itfaiye müdürüysen bu rakamdan bı tık aşağı

 8. mahmut kale dedi ki:

  çok yorucu bir meslek. itfaiye maaşı ile başka rahat meslek seçilir.

 9. Günay Akkuş dedi ki:

  Ben salakmıyım itfaiye Ci olcam polis olurum daha iyi ikiside üniversite istiyor