Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Astsubay Alımı 2020

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Astsubay Alımı 2020
14.02.2020
137
A+
A-

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı erkek/kadın Astsubay alımı için 2020 Şubat ayı itibariyle başlamıştır. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin sayfasında yayınlanan duyuruda Jandarma, Personel, İkmal, Maliye, Uçak/Helikopter Teknisyeni, İstikam, Bakım, Muhabere, Sağlık (Muvazzaf) olmak üzere dokuz (9) farklı branşta erkek/kadın astsubay alımı yapılacağı açıklanmıştır. Bu branşlar Jandarma Genel Komutanlığı Karargâhı ile bağlısı birlik ve kurumlarda istihdam edilmek üzere Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığına aşağıda belirtilen branşlarda erkek 2292, bayan 380, Şehit veya vazife malulü eş ve çocukları erkek 158, bayan 20 toplamda 3550 muvazzaf/sözleşmeli erkek ve kadın astsubay temini yapılacaktır. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı erkek/kadın Astsubay alımı için başvuru yapacak adayların lisans veya önlisans mezunu olma şartı aranmaktadır.Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Astsubay alımı ilanı binlerce genç tarafından büyük ilgi görmekte. Duyurunun yayınlaması ardından Jandarma Genel Komutanlığında ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında sözleşmeli muvazzaf astsubay personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler? Merak ettiğiniz tüm detayları sizler için ele aldık. işte detaylar…

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Astsubay Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Astsubay Alımı

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı erkek/kadın Astsubay alımı için başvuru yapacak adayların en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında başvuruların nasıl yapacağı olmuştur. Değerli Astsubay adayları başvurular sadece, https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi ile, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır.

DİKKAT: İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 • a. Başvurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresinden gerçekleştirilecek, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile 04-21 Şubat 2020 tarihleri arasında giriş yapılacaktır.
 • b. Başvurusu kabul edilip seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan aday listesinin ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav ücreti yatırma duyurusu, sınav merkezi, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adreslerinden ilan edilecektir.
 • c. Başvuru kılavuzları okunmadan başvuru yapılmamalıdır. Başvuru esnasındaki yapılabilecek yanlış kodlamalar ve yanlış beyanlardan, ilanların takip edilmemesinden doğacak olumsuz sonuçlardan aday sorumludur.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Astsubay Alımı Başvuru Şartları

 • a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • b. Başvuru Kılavuzlarında belirtilen öğrenim programlardan mezun olmak, bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak veya geçici kayıt tarihi olarak belirlenen 04 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmak.
 • c. Jandarma Genel Komutanlığı için kılavuzda belirtilen Lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olmuş veya 04 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (01 Ocak 1993 ve sonrası doğumlular), lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre otuz iki (32) yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlular),
 • ç. Sahil Güvenlik Komutanlığı için ön lisans bölümlerinden mezun olmuş veya 04 Ağustos 2020 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1993 ve sonrası doğumlular),
 • d. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • e. Hamile olmamak,
 • f. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş/er olarak görevli iken ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,
 • g. www.jandarma.gov.tr, www.sg.gov.tr, www.jsga.edu.tr ve www.dpb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan “2020 Yılı J.Gn.K.lığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Başvuru Kılavuzu” ve “2020 Yılı S.G.K.lığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Başvuru Kılavuzu”nda belirtilmiş olan başvuru şartlarını taşımak.

NOT: Adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıklarının anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.

İletişim Bilgileri:
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) Yerleşkesi
JSGA Başkanlığı Personel Temin Merkez Komutanlığı
Beytepe/Çankaya/ANKARA
TEL: (0312) 464 4836
Resmi İnternet Adresleri:
(1) Jandarma Genel Komutanlığı: www.jandarma.gov.tr
(2) Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı: www.jsga.edu.tr
(3) Sahil Güvenlik Komutanlığı: www.sg.gov.tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.