MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Milletvekili Maaşları 2023 Eylül Ayı – Güncel Rakamlar

Milletvekili Maaşları 2023 Eylül ayı, Milletvekili maaşı ne kadar, Milletvekili 2023 maaşları, Emekli Milletvekili maaşları ne kadar, Milletvekili ne iş yapar.

Milletvekili Maaşları 2023 Eylül Ayı – Güncel Rakamlar

Milletvekili Maaşları 2023, asgari ücrete gelen zam oranları ile birlikte netlik kazanmıştır. Memur, emekli, asgari ücret ve diğer tüm işçi, personel ve diğer statüdeki kişilerin almış oldukları maaşlar 2023 yılı itibari ile zamlı olarak ödenecektir. 2021 yılı itibari ile Aralık ayında alınan son milletvekili maaşları 25.000 TL olarak bilinmekteydi.

2023 milletvekili maaşı ne kadar? Emekli milletvekili maaşı, 2023 milletvekili maaşı, Milletvekilleri ne iş yapar? Mecliste görev yapan milletvekillerini kim seçer? TBMM kimler görev yapar? milletvekili maaşı ne kadar 2023 milletvekili maaşları belli oldu mu?

Milletvekili Maaşları 2022
Milletvekili Maaşları 2023

Milletvekili Maaşları 2023 Eylül

Ancak 2023 Eylül ayı ile birlikte yeni zam oranlarının da eklenmesi ile yeni milletvekili maaşlarının yaklaşık olarak 28.600 TL olarak ödenmesi bekleniyor.

2023 yılının enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte milletvekili maaşlarına da yapılacak olan zam oranları bu sayede netleşmiş oldu. Yeni zamlar ile birlikte milletvekili maaşları 2023 yılının ilk altı aylık dönemi için 3.600 TL tutarında bir zam yapılacağı netlik kazandı.

Emekli Milletvekili Maaşları 2023

Emekli milletvekili maaşları 2023 yılı için yine zamlı olarak ödenecek olan maaş çeşitlerindendir. Emekli milletvekili maaşları da zamlı olarak 18.135 TL olarak ödenecektir.

Milletvekillerinin maaşlarında da olduğu emekli milletvekili maaşları da Cumhurbaşkanı ödeneğine göre belirlenerek ödenmektedir. Buna göre 2023 yılı için Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklif’i detaylarına göre emekli milletvekillerine ödenecek maaşlar da netlik kazanmıştır. Hem emekli hem de görev yapan milletvekili maaşları 2023 Eylül ayı içerisinde zamlı tutarlar eklenerek ödenecektir.

Milletvekili Maaş Zammı 2023

Milletvekili maaş zammı 2023 yılı için en yüksek devlet memuru maaşı üzerinden değerlendirilerek zam oranları ilave edilmektedir. Bunun için milletvekili maaş zammı 2023 yılı içerisinde ilk altı aylık dönem için %30’luk oranlarda memur maaşı zam oranı ile birlikte hesaplanmaktadır. Yaklaşık olarak 30.000 TL’ye yaklaştığı bilinen milletvekili maaşları Ocak ayı ile birlikte %30 oranındaki zam oranı da ilave edilerek hesaplara yatırılacaktır. Aynı tutar emekli milletvekili maaşları için de geçerli olmakla birlikte onlar da yine en yüksek memur maaşı emekli oranlarına göre hesaplanarak zamlı olarak ödenecektir.

Milletvekili maaşları genel olarak Cumhurbaşkanı maaşına endeksli olarak ve bu ödenek üzerinden hesaplanmaktaydı. Ancak yapılan son düzenlemeler ile birlikte artık milletvekili maaşlarının zam oranlarının devlet memur maaşı üzerinden endeksli olarak hesaplanması düşünülmektedir. Milletvekili maaşları 2023 yılı Eylül ayında en düşük olarak 28.600 TL olarak ödenecektir.

Milletvekili Danışman Maaşı 2023

Milletvekillerine yasama faaliyetleri içerisinde yardımcı olması için danışman atanmaktadır. Her bir milletvekilinin işlerine yardımcı olmak adına üç adet personel çalıştırma hakkı bulunmaktadır bu üç personel ise danışman, ikinci danışman, yardımcı danışman veya personel olarak tanımlanmaktadır. Milletvekili danışmanlığı için herhangi bir şekilde kadro şartı aranmamaktadır. Bunun yanı sıra sözleşmeli personel veya diğer kadrolardaki personeller gibi herhangi bir çalıştırılma hükmüne bağlı olmadan işe alınmakta ve çalışmaktadırlar.

Milletvekili danışmanı olabilmek için birinci danışmanı en az iki yıllık bir yüksek öğretim kurumundan mezun olması gerekmektedir. Aynı zamanda birinci danışmanın milletvekili ile herhangi bir kan bağı taşımıyor olması da ilk kural olarak belirtilmiştir. Milletvekili ikinci danışman olabilmek için en az lise mezunu olmak yeterli görülmektedir. Bununla birlikte herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışan bir personel olması da ikinci danışman olabilmek için aranan kriterler arasında yer almaktadır.

Milletvekili danışmanları arasında üçüncü kişi olarak yer alan yardımcı ve ilave personelin ise en az ilkokul mezunu olması yeterlidir. Ayrıca birinci derecedeki ve ikinci derecedeki danışmanlar ve milletvekili ile de herhangi bir şekilde kan ve sıhri akrabalığının bulunmuyor olması şartı da aranmaktadır. Milletvekili danışmanlığı için herhangi bir ek sınav veya mülakat şartı aranmamaktadır.

Geçtiğimiz yıl içerisinde milletvekili birinci danışman için brüt olarak 15.013 TL olarak bir maaş ödemesi yapılmakta idi. Aynı şekilde ikinci danışman için ise 13.125 TL ve yardımcı personel için de 11.327 TL tutarında 2021 yılı itibari ile maaş ödenmekteydi. Milletvekili danışman maaşları içerisine herhangi bir şekilde ek bir sosyal hak veya ek ödeme ilave edilmemektedir.

Ancak 2023 yılı için enflasyon oranları ile birlikte tüm maaşlara yapılan zam oranları milletvekili danışmanlarının da maaşlarını etkilemiştir. Milletvekili danışman maaşları 2023 yılı itibari ile birinci danışmanlar için 18.000 TL’yi bulması bekleniyor. Diğer ikinci danışman ve yardımcı personel için de birinci danışma yapılan zam tutarı kadar zam ekleneceği de belirtildi. Milletvekili danışmanları ortalama olarak 15.260 TL tutarında maaş almaktadırlar. Kıdemli danışman maaşları ise biraz daha yüksek tutarlarda olabilmektedir.

2023 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

2023 milletvekili maaşları yılın ilk altı aylık dönemi için zamlı olarak ödenmektedir. Yeni yılın ilk zam oranı ile birlikte diğer tüm maaş tutarlarında olduğu gibi milletvekili maaşlarına da zam gelmiştir. Buna göre enflasyon farkı neticesinde yapılan zam oranları ile en düşük milletvekili maaşları 28.000 TL olarak belirlenmiştir. Sadece milletvekili maaşlarına değil emekli milletvekillerine ve milletvekili danışmanlarına da %30’luk oranda bir zam gelmiştir.

Milletvekili maaşlarına Ocak ayında 3.600 TL tutarında bir zam gelmiştir. Maaşları büyük ölçüde etkileyen bu zam tutarı ile birlikte milletvekili maaşları 28.600 TL’yi bulmuştur. Yeni zam oranları ile birlikte vekil maaşlarının yanı sıra emekli vekillerin maaşlarına yapılan zam oranları da dikkat çekmektedir.

2023 yılı itibari ile Cumhurbaşkanına verilmesi planlanan ödenek netleşti. Bu ödeneğin 1.209.000 TL olarak açıklanmasının ardından emekli milletvekillerinin maaş tutarları da otomatik olarak hesaplanmaktadır. Bu ödenek tutarına göre 2023 yılı için emekli milletvekili maaşları da 18.135 TL olarak netlik kazanmıştır. 2023 yılı içerisinde milletvekili maaşları için herhangi bir şekilde kanun değişikliği yapılmadığı sürece en düşük milletvekili maaşı 28.600 TL olarak ödenecektir.

Milletvekilleri ne iş yapar?

Milletvekili, parlamenter, salgut veya mebus, bir parlamentoda oy verenleri temsil eden kişidir. Birçok ülkede bulunan bikameral sistem gereği; parlamento üyelerine değişik isimler verilebilmektedir. Örneğin; senato bulunan sistemlerde seçilen kişi; senatör olarak tanımlanabilmektedir.

Mecliste görev yapan milletvekillerini kim seçer?

Milletvekillerini Kim Nasıl Seçer? Milletvekillerini seçimlerde halk seçer. 30 yaşını dolduran her Türk vatandaşı bir partiden ya da bağımsız olarak seçimlerde milletvekili adayı olabilir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Hakan dedi ki:

  Milletvekili personel maaşları çok yüksek ve adaletsiz. Kamu kaynakları israf ediliyor. Daha süresi ve şeffaf bir sistem gerekli.

 2. Sedat öz dedi ki:

  Milletvekili maaşları oldukça yüksek ve halkın vergileriyle finanse ediliyor. Verilen hizmetin karşılığı mı, tartışmalı bir konu. Daha adil bir gelir dağılımı için reformlara ihtiyaç var.

 3. Funda kuş dedi ki:

  Milletvekili maaşları %40 zam yapıldı. yatarak daha çok kazanılıyor bu ülkede inanın. Eğer milletvekili maaşlarının yarısını asgarî ücret ile geçinenler almış olsa, öyle gönülden çalışırlar ki, işte o zaman Türkiye gerçekten uçuşa geçerdi.
  Milletvekili maaşı haramdır.

 4. Fırat dedi ki:

  Milletvekili maaşları gayet iyi görünüyor. Özellikle şu an ki hayat şartlarında standartların üstünde maaş alıyorlar.

 5. kerim dedi ki:

  iyi maaş alıyormuş milletvekilleri.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi