MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Mimar Maaşları 2023 Eylül Ayı Güncel Rakamlar, Mimar Ne İş Yapar?

Mimar Maaşları 2023 Eylül ayı, Güncel Rakamlar, Mimar Ne İş Yapar? Kamuda devlette çalışan mimar maaşları ile özelde çalışan 2023 mimar maaşları ne kadar?

Mimar Maaşları 2023 Eylül Ayı Güncel Rakamlar, Mimar Ne İş Yapar?

Mimar maaşları, 2023 Eylül ayı güncel rakamları inceleyebilirsiniz. Mimar ne iş yapar? mimar ne kadar maaş alır 2023, mimar neye göre maaş alır? iç mimar kaç para alır? gibi en sık aranan ve en çok sorulan soruların cevaplarınızı sayfamızda detaylı bulabilirsiniz.

2023 Mimar maaşları ne kadar oldu? birçok meslekte olduğu gibi mimar maaşlarında da farklılıklar vardır. Devlette çalışan mimar ile özelde çalışan mimar farkları olduğu gibi dereceye göre de mimar maaşı değişmektedir.

Mimar maaşlarından önce kaç çeşit mimarlık var? sorusuna bakalım. Mimarlar kendi içlerinde 6’ye ayrılır. Politik mimar, aydınlatma mimarı, araştırma mimarı, restorasyon mimarı, şehir plancısı ve peyzaj mimarı olmak üzeredir.

Mimar Maaşları 2023
Mimar Maaşları 2023

Mimarlar Ne İş Yapar?

Mimarlar genellikle iç bina tasarımları konusunda proje geliştirip, istenilen özelliklerde bir sanat çalışması olarak çizimini yapıp daha sonra bunu hayata geçirerek olağan üstü dekorlarla süsleyerek mesleklerini icra ederler.

Mimarların görevleri genellikle şu şekildedir;

 • Mesleğinin gerektirdiği teknik ve sosyal gelişmeleri yakından takip etmek,
 • Yapıların dışına ve içine aynı oranda özen göstermek,
 • Restore edilecek yapıların sorunlarını incelemek,
 • İnşaat sırasında kullanılan malzemeleri kontrol etmek,
 • Yapıların inşaatındaki tüm süreçlerde koordinasyon sağlamak,
 • Planladıkları yapıların inşa sürecini takip etmek.

Mimar Maaşları 2023

Mimar maaşları, 2023 Eylül ayına göre güncel rakamlarla baktığımız zaman, birçok nedenden dolayı farklılıklar göstermektedir. Kıdeme/derece, dil bilgisi ve tecrübeye göre değişiklik göstermektedir.

Kamuda çalışan mimar maaşı ilk atama ile başlayanlar genellikle asgari ücretin biraz daha üstünde başlamaktadır. Bu rakam kıdem/derecesine göre 35.000 TL‘ye kadar ulaşmaktadır.

Kamuda Çalışan Mimar Maaşları 2023

Kamuda çalışan mimar maaşı kıdem ve derecesine göre şöyle sıralanmaktadır.

 • 2023 Yeni başlayan, 8/1 derecesi olan mimar maaşı: 28.000 TL
 • 2023 5 yıl deneyimli, 6/3 derecesi olan mimar maaşı: 28.300 TL
 • 2023 10 yıl deneyimli, 4/2 derecesi olan mimar maaşı: 29.400 TL
 • 2023 15 yıl deneyimli, 2/1 derecesi olan mimar maaşı: 30.500 TL
 • 2023 20 yıl deneyimli, 1/3 derecesi olan mimar maaşı: 30.900 TL
 • 2023 25 yıl deneyimli, 1/4 derecesi olan mimar maaşı: 31.500 TL

Özelde Çalışan Mimar Maaşları 2023

Özel sektörde çalışan mimar maaşı tamamen şirketlerin uygulamış oldukları politikalara göre çok fazla değişkenlik gösterebilir ve aynı zamanda bu sizin bilgi birikim ve deneyiminizle de alakalı bir durumdur. Yeni başlayan bir mimar için ortalama maaş 10.500 TL ile 13.000 TL arasında değişir. Ancak deneyimli ve daha önceki referanslarınız oldukça iyi ise bu rakam anlaşmaya göre 35.000 TL‘ye kadar çıkabilir.

Mimar Maaşları 2023
Mimar Maaşları 2023

Nasıl Mimar Olunur?

Mimar olmak için öncelikle bilmeniz gereken şeyler var. Kişisel yetenek ve özelliklerle belirlenebilir. Bunlardan en önemlisi yaratıcılık ve tasarım konusunda üst düzey olmanız gerekmektedir. Daha sonra mimar olabilmek için 4 yıllık mimarlık lisans bölümünden mezun olmanız gerekir. Birçok meslekte olduğu gibi öncelikle staj yaparak başlarsınız.

 • Mimarlar üç boyutlu düşünmelidir.
 • Mimarların iş zekâsı en üst düzeyde olmalı.
 • Mimarlar tasarım yapmak için belirli programları profesyonelce kullanmalıdır.
 • Mimarlar çalışma sırasında mühendisler gibi iş arkadaşlarıyla güçlü iletişim kurmalı.
 • Mimarlar görsel zekaya sahip olmak zorundadır.
 • Mimarlar detaylara önem verir.
 • Mimarlar görsel kalitenin farkına varır.
 • Mimarlar yaratıcıdır.
 • Mimarların yüksek derecede gelişmiş hayal gücü vardır.
 • Mimarlar mesleki gelişmeleri yakından takip eder.

Mimar ne kadar maaş alır 2023?

Mimar maaşları, TMMOB mühendis, mimar, şehir plancılarının 2023 yılı asgari ücretini 28.000 TL brüt olarak belirledi.

Mimarlar neye göre maaş alır?

Mimar maaşları ne kadar oldu? birçok meslekte olduğu gibi mimar maaşlarında da farklılıklar vardır. Devlette çalışan mimar ile özelde çalışan mimar farkları olduğu gibi dereceye göre de mimar maaşı değişmektedir. 28.000 TL ile 30.500 TL arasında değişmektedir.

Dış mimar ne kadar maaş alır?

Dış mimar maaşı, Devlet kurumunda çalışan mimarların yaklaşık olarak maaşları 28.000 TL ile 30.500 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde çalışan yeni başlayan mimarlar 28.500 TL ile 35.000 TL arasında maaş almaktadır. Deneyimli başarılı mimarların maaşları ise yaklaşık 40.000 TL‘yi bulabilmektedir.

Amerika’da mimar maaşları

Amerika’da mimar maaşları, Ortalama Eğitim Ücreti: 14.000-97.000 $ maaşları ise, 7.330 $ ve haftalık 40 saat çalışma.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Merve dedi ki:

  Mimarların maaşları yaratıcı ve karmaşık işlerine göre yeterli değil. Daha çok emek ve bilgi gerektiren bu meslek, daha iyi ücreti hak ediyor.

 2. Hüsne dedi ki:

  Mimar maaşları genellikle tatmin edici seviyede. Ancak, deneyim, uzmanlık alanı ve projelerin büyüklüğü maaşları etkileyebilir. Mimarlar, yaratıcılık ve teknik becerileriyle değerli katkılar sunuyor ve bunun karşılığında adil bir maaş almayı hak ediyorlar.

 3. Şirin dedi ki:

  Niye bu kadar az ki o parayı 4 sene üniversitede okumadan da kazanabilirsiniz

 4. Mustafa dedi ki:

  Dış mimar diye birşey yok.

 5. Gamze Gerçek dedi ki:

  Üniversiteyi bitirdikten sonra kamuya atanmak istedim ama şimdi araştırdıktan sonra özel ofis açmak daha mantıklı geldi kamuda kazanacağımın 3 – 4 katı para kazanırım

 6. Ferdi Can dedi ki:

  Günü gününden bu mimarların ne iş yaptığını anlamıyordum. Neyse anladıktan sonra mimar maaşları ne kadar diye arattığımda oldukça iyi maaş alıyorlar. Yapılabilecek bir meslek aslında.

 7. Serdar tatlı dedi ki:

  Mimar maaşı, kamu kurumlarında çok düşük veriliyor, bu yüzden birçok mühendis kendi ofisini açarak maaşını ikiye, üçe katlıyor.

 8. Mimar dedi ki:

  Mimar maaşları, olması gerekenden çok düşük olduğu için kimse kamuda veya özelde mimarlık yapmak istemiyor. İyi mimarlar kendi özel ofisini kuruyor, sıradan normal mimarlar da kamu kurumları veyahut özelde bir yerde çalışıyor. Mimar maaşları iyi bir seviyeye geldiğinde ancak çalışılabilir.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi