MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Mühendis Maaşları 2022 Aralık Ayı – Yazılım, Bilgisayar Mühendisi

Mühendis Maaşları 2022 Aralık ayı, Yazılım, Bilgisayar Mühendisi, Elektrik, İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu? Son Güncel rakamlar tüm detayları ile yazımız içeriğinde yer almaktadır.

Mühendis Maaşları 2022 Aralık Ayı – Yazılım, Bilgisayar Mühendisi

Mühendis Maaşları 2022 da memur maaşlarına yapılan zamlardan en çok etkilenen maaş türü olarak öne çıkmaktadır. Hem memur hem de emekli maaşlarına yapılan zam oranları ile kamuda çalışan mühendislerin de maaşları aynı oranda değişiklik göstermektedir. Mühendis maaşları ile ilgili standart ve taban ücretinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Pek çok farklı sektör içerisinde yer alan mühendisler çalışmış oldukları kurumlarda ve bölümlerine göre de farklı fiyat aralıkları ile maaşlarını almaktadır.

Mühendis Maaşları 2022 Aralık

Mühendis maaşları da tıpkı memur maaşları gibi ek bir zam oranı olduğu anda tekrar etkilenmektedir. 2022 yılı içerisinde yapılan zam oranları kamuda çalışan tüm mühendisleri de yakından ilgilendirmektedir.

En düşük olarak 7/1 kadrolu mühendislerin maaşları geçtiğimiz yıl 6.883 olarak bilinmekteydi. 2022 yılının ilk yarısında yapılan zam oranı ile birlikte bu derecede kamuda çalışan mühendislerin taban maaşları ise 8.773 lira olarak netleşmiştir.

Yine ¼ kadrolu mühendisler 2021 yılı senesinde taban maaşı olarak 8.703 liralık bir maaş almaktaydılar. Bunun neticesinde yeni yılın ilk zam oranı ile bu derecede ve kamuda görev yapan mühendislerin taban maaşları ise en düşük olarak 11.349 lira olarak açıklanmıştır.

Kamuda mühendis olarak görev yapan kişilerin de dereceleri ve medeni durumları ile çocuk sahip olup olmadıkları gibi tüm etkenler de yine maaşlarına etki edebilecek faktörler içerisinde yer almaktadır. Ayrıca kamuda görev yapan mühendislerin branşları da yine maaşları arasındaki farkların en büyük nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşları 2022 Aralık

En yüksek maaş olan mühendislik branşı olarak yazılım mühendisi maaşları ön plana çıkmaktadır. Günümüzde de pek çok kişinin tercih ettiği bir meslek dalı olarak bilinen yazılım mühendisliği de 2022 yılında zamdan etkilenen mesleklerden biridir. Kamuda yazılım mühendisi olarak görev yapan bir kişi en düşük olarak 2022 Ocak ayı içerisinde 7.200 lire ile 8.400 lira arasında değişen ücretler alabilmektedir. Yeni mezun bir yazılım mühendisinin alacağı ücretler bu şekilde iken kıdemli ve 2 yıllık bir tecrübeye sahip olan ve kamuda çalışan bir yazılım mühendisinin maaşı ise şu şekildedir.

Kıdemli ve 2 yıllık bir tecrübe ile kamuda görev yapan yazılım mühendisi ortalama olarak en düşük 8.150 liradan başlayarak 13.400 liraya kadar değişen maaşları alabilmektedir. Ortalama olarak 10.250 lira civarında maaş alan kıdemli yazılım mühendisleri için Temmuz ayı içerisinde tekrar bir iyileştirme yapılması beklenmektedir.

5 yıllık tecrübeli yazılım mühendisinin maaşı ise 2022 yılı içerisinde en düşük olarak 10.750 liradan başlayabilmektedir. En yüksek olarak tecrübeli yazılım mühendisliği maaşı ise 19.500 lira olarak bilinmektedir. Yazılım mühendislerinin maaş aralıkları özel sektörde ise daha büyük farklar ile karşımıza çıkabilmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşları 2022
Yazılım Mühendisi Maaşları 2022

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2022 Aralık

2022 yılının zamlı maaşları ile en çok merak edilen konulardan biri de kamuda çalışan bilgisayar mühendislerinin maaşlarıdır.

Devlette bilgisayar mühendisi olarak çalışan bir kişi 2022 yılı Ocak ayı zammı ile birlikte en düşük taban fiyat olarak 11.440 liralık bir tutarda maaş alacaktır. Bilgisayar mühendisleri maaşları kişinin derecesine ve kaç yıldır mühendislik yaptığına göre de giderek yükselmektedir. Çalışmış olduğu kurumdan dolayı yurt dışı veya ek görevler gibi durumlarda da çalışıyor ise bunlara bağlı olarak daha yüksek ücretler de maaşına ek olarak ilave edilmektedir.

2022 yılı mühendis maaşları içerisinde en yüksek ücretlere bilgisayar mühendisliği içerisinde rastlanılmaktadır. Özel sektörde de pek çok alanda çalışabilen bilgisayar mühendisleri 15.000 ile 20.000 TL arasında değişen maaşları da alabilmektedir. Bu noktada bilinen yabancı diller, çalışılan kurum ve mühendisin tecrübesi de bilgisayar mühendislerinin maaşlarını yüksek oranda etkileyebilmektedir. Göreve yeni başlayan ve devlet çalışanı bir bilgisayar mühendisi ise en 7.000 lira 8.500 lira arasında maaşlar ile başlayabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2022
Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2022

Makine Mühendisi Maaşları 2022 Aralık

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden biri olarak bilinen makine mühendisliği maaş konusunda da oldukça geniş fiyat aralıklarına sahiptir. 2022 yılı içerisinde makine mühendisleri için yapılan zam oranları ile birlikte en düşük olarak devlete çalışan makine mühendisi 11.40 lira olarak belirlenmiştir. Yılın ilk altı aylık dönemi için bu şekilde netleşen maaş tutarı araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışan bir makine mühendisi için ise 10.809 lira gibi bir maaş tutarı olarak açıklanmıştır.

Makine mühendisliği maaşları ise kişinin tecrübesine ve birikimine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Devlet için belirli bir taban maaşına sahip olan makine mühendisleri özel sektörlerde tecrübelerine göre daha yüksek ücretlerde maaş alabilmektedirler.

Elektrik Mühendisi Maaşları 2022 Aralık

Devlet kadrosu bünyesinde elektrik mühendisi olarak çalışan bir kişi aylık olarak 2022 yılı zamlı maaş şeklinde 7.439 lira alabilmektedir. En yüksek ise bu tutar 11.440 lira olarak bilinmektedir. Özel sektör içinde de en çok talep edilen mühendislik branşlarından biri olan elektrik mühendisleri özelde daha fazla maaşlar alabilmektedirler. Devlet kurumlarında da en yüksek maaşa sahip olarak bilinen elektrik mühendisleri kıdemlerine ve mesleki tecrübelerine göre de daha yüksek ücretler alabilmektedir.

Mühendis Maaşları 2022
Mühendis Maaşları 2022

İnşaat Mühendisi Maaşları 2022

İnşaat mühendisleri de diğer tüm mühendislik branşlarında olduğu gibi devlet bünyesinde de en çok kadroya sahip olan meslek gruplarından biridir. Özellikle inşaat mühendisliği içerisinde devlet bünyesinde yurt dışı görevlendirmesi gibi pek çok özel duruma göre maaşlarda da farklılıklar görülebilmektedir. 2022 yılının ilk altı aylık zamlı dönemi için devlet kadrosunda kamuda inşaat mühendisi olarak çalışan bir kişinin net maaşı ise 11.440 lira olarak belirlenmiştir. Ek ödemeler ve çeşitli görevlendirmeler ile bu ücret daha da yükselebilmektedir.

Özel sektörde de en çok talep edilen mühendislik branşlarından biri olarak ön plana çıkan inşaat mühendis maaşları tecrübelerine göre daha yüksek tutarlarda maaşlar alabilmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. abbas halat dedi ki:

  her mühendisliğin farklı maaşı var ama en çok makine mühendisi olmak için çabalıyorum şu an.

 2. Dilek dedi ki:

  Mühendis maaşları özel sektörde daha fazla veriyor. Devlet bünyesinde maaşlar yetersiz bence.

 3. Kadir Çelik dedi ki:

  Mühendis denildiği zaman tek aklıma gelen hayalimde bilgisayar mühendisliğidir. Bizim zamanımızda bilgisayar çok yoktu sadece bir kaç kafede filan vardı. Bilgisayar mühendisliği bölümü bile yoktu ve gerçi o kadar okuyamadık liseden terk ettik. 20 yıldır kendimi geliştiririm şuanda birçok mühendisten daha iyiyim. Ama gel gör ki, diploma olmayınca bir yerlerde çalışamıyorsun.

  Bende kendi yazılımlarımı ve sitelerimi geliştirmekteyim. Şimdi dikkatimi çekti bir arama yapayım dedim. Bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri maaşları ne kadar diye gördüğüm doğru ise, gidip kölelik etmeye hiç gerek yoktur.

  Mühendis maaşları çok mu çok az, özellikle yazılım, bilgisayar mühendisleri diploma almakla işleri bitmiyor. Her geçen gün gelişen teknolojiye uyum sağlamaları için sürekli kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

  Bu sebepten mühendis maaşı çok düşüktür.

 4. Bilgisayar mühendisi dedi ki:

  Mühendis maaşı, sadece kurumlar nezdinde bellidir. Yetenekli olan mühendisler kendilerini sürekli yeniler geliştirir ve maaşını misliyle de çıkarır.

 5. Elif dedi ki:

  En iyi mühendislik bilgisayar mühendisliği bence insaallah kazanırım ama kazansam bile özel sektörde çalışırım