MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Öğretmen Maaşları 2023 Güncel Liste

Öğretmen Maaşları 2023 Haziran Ayı – Güncel Rakamları, Öğretmen maaşı, Hesaplama, Yeni atanan öğretmen maaşları, 2023 öğretmen zamlı maaşları.

Öğretmen Maaşları 2023 Güncel Liste

Öğretmen maaşları 2023 Ocak ayı açıklanan enflasyon rakamları ile zamlar belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ocak’da aylık olarak 4,95 gerçekleşti. Bu rakam yıllık 78,6 oldu. Öğretmen maaşları da netleşti. Öğretmen maaşları; öğretmenlerin kıdemine ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. Şimdi öğretmen maaşları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İşte 2023 senesi için öğretmen maaşları aşağıdaki tabloya derece/kademeye göre sıralanmıştır.

Öğretmen Maaşları 2023 ne kadar?
Öğretmen Maaşları 2023

Öğretmen Maaşı 2023

2023 yılı itibari ile kademe ve derecelere göre öğretmen maaşları aşağıda listelenmiştir.

Öğretmen Maaşı Ocak 2023
Öğretmen Maaşı Ocak 2023

Uzman Öğretmen Maaşı 2023

2023 yılı itibari ile kademe ve derecelere göre uzman öğretmen maaşları aşağıda listelenmiştir.

Uzman Öğretmen Maaşı Ocak 2023
Uzman Öğretmen Maaşı Ocak 2023

Baş Öğretmen Maaşı 2023

2023 yılı itibari ile kademe ve derecelere göre baş öğretmen maaşları aşağıda listelenmiştir.

Baş Öğretmen Maaşı Ocak 2023
Baş Öğretmen Maaşı Ocak 2023

Öğretmen olmak isteyen kişilerin belirli şartları kendinde bulundurması gerekmektedir. Eğer bir kişi öğretmen olmak istiyorsa ve bunu yapabileceğine inanıyorsa daha sonra gerekli sınavlara girmesi ve başarılı olması şarttır. İlk olarak öğretmen olmak isteyen kişilerin 4 senelik üniversite mezunu olması gerekir.  Daha sonra ise KPSS’ye girip buradan yeterli puanı alması lazımdır. Yeterli puanı aldıktan sonra ise tekrardan bir sınava girecek ve buradan da başarılı sonuçlar elde edilir ise atama bekleyecektir. Uzun bir süre eğitim süreçleri olsa da çok kutsal bir meslektir ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Meslekler ve Maaşları 2023

Öğretmen Nedir Ne İş Yapar?

Öğretmenlik mesleği hedefler koşulu kapsamında öğrencilere eğitim verir. Peki, öğretmenler ne iş yapar? Döneme başlamadan önce öğretmenlere bir müfredat verilir. Öğretmenler ise verilen bu müfredatı uygulamak zorundadır. Bunu zamanında yapması ve geç kalmaması son derece önemlidir.

Öğrencilerin öğrenmeye yatkın olmasını sağlamak ve onlara eğitim vermek ile görevlidir. Dersleri öğrencilere uygun bir şekilde anlatmak ve öncesinden bu anlatacağı konuları planlamaktır.  Öğretmen olmak isteyen kişilerin bazı özellikleri kendinde bulundurması şarttır.

Çünkü günümüzde herkes öğretmenlik mesleğini doğru bir şekilde yapamaz. Bu nedenle de bu özellikleri kendinde bulunduran kişilerin öğretmen olmaya karar vermesi gerekir. Bu yazımızda sizlere öğretmen nedir ne iş yapar konusu hakkında bilgiler sunduk. Şimdi ise öğretmen olma şartlarından bahsetmek istiyoruz. Sizde bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Öğretmen Maaşları 2022 ne kadar?
Öğretmen Maaşları 2023

Öğretmen Olmanın Şartları Nelerdir?

Birçok kişi öğretmen olmanın şartları nelerdir konusu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyor. Çünkü günümüzde öğretmenlik mesleği kutsaldır ve birçok kişi öğretmen olmak  istemektedir. Şartların ise mutlaka yerine getirilmesi gerekir. İşte öğretmen olmak isteyen
kişilerin şu şartları yerine getirmesi lazımdır

 • Üniversitenin öğretmenlik bölümlerinden lisans mezuniyeti olunması gerekmektedir,
 • Eğer öğretmen olmak isteyen kişiler eğitim fakültesinden mezunlar ise bu durumda pedagojik formasyon şartı bulunmaktadır,
 • Öğretmen olmak isteyen kişilerin öğretmenlik stajında yapmış olmaları gerekmektedir,
 • Ölçme seçme ve yerleştirme merkezinin yapmış olduğu sınavı başarılı bir şekilde geçmiş olmaları şarttır,
 • Mesleki mülakata giriş yapmış ve burada başarılı olmuş olması gerekir.

 Öğretmen De Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 Öğretmenlik çok kutsal ve herkes tarafından yapılamayan bir meslektir.   Bir öğretmen de olması gereken ilk özellik iletişim  yönünün kuvvetli olması ve aynı zamanda sabırlı olmasıdır. Bu gibi özelliklerin bir öğretmende olmaması büyük eksiklik olacaktır. Bu nedenden dolayı da öğretmen olmak isteyen kişilerin bazı hususlara dikkat ederek bu işi yönelmesi tavsiye edilir. Şimdi sizlere öğretmen de olması gereken özellikler nelerdir konusu hakkında bilgiler vereceğiz ve sizlerin bu konuda aydınlanmasını sağlayacağız. İşte bir öğretmen de olması gereken özellikler şu şekildedir.

 • Bir öğretmen de olmazsa olmaz bir özellik kuvvetli bir iletişim kabiliyetidir.
 • Eğitimcilik niteliklerinin kendinde mutlaka olması gerekmektedir
 • Olumsuz davranışları olduğunda onları düzgün bir şekilde yönetmeli ve bunu çözüme kavuşturulmalıdır,
 • Dilini yazılı ve aynı zamanda sözlü olarak doğru bir şekilde kullanması şarttır,
 • Ve anlayışlı olması çok önemlidir,
 • Sabırlı, anlayışlı ve iyimser olması gerekmektedir,
 • İletişim gücünün güçlü olması ve karşısındakine anlatmak istediğini açıklayıcı bir şekilde anlatabilmesi büyük önem taşımaktadır,
 • Karşısındakini anlayabilmesi ve oluşabilecek sorunları çözebilmesi gerekir.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen olmak isteyen kişiler için uzun bir eğitim süreci gerekmektedir. Bu kişiler belir sınavlara giriş yaptıktan sonra bu sınavlardan başarılı sonuçlar elde etmeleri gerekmektedir. Peki, öğretmen nasıl olunur? Öğretmen olmak isteyen kişilerin mutlaka üniversite mezunu olması gerekmektedir.

Aynı zamanda bu kişilerin eğitim fakültesinden mezun olmaları şarttır. Fakat eğitim fakültesinden mezun olmaması halinde formasyon derslerini almaları gerekmektedir. Bu dersleri alan ve başarıya ulaşan kişiler de öğretmen olmaya hak kazanmaktadır.

Bunun ardından ise kamu personeli seçme sınavına giriş yapmalı ve buradan ise yüksek puanlar alması gerekmektedir. Kpss’den yeterli bir puan aldıktan sonra bundan sonra eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan bilgisi sınavlarına giriş sağlamaları ve bu sınavdan daha başarılı sonuçlar almaları gerekir. Bu sınavları sonuçlarının ardından kadrolar açıklanır ve kişiler öğretmen olmaya hak kazanır 

Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Öğretmenler ne kadar maaş alır, bu konu öğretmen olmak isteyen kişilerin ve merak eden bireylerin araştırdığı sık konular arasında yerini alır.

Devlet memurlarına bilindiği üzere senede 2 defa zam yapılmaktadır. Haziran ayında açıklanan enflasyon oranlarına bağlı olarak Ocak ayında öğretmenlere de zam yapılmıştır. Her sene öğretmenlerin almış olduğu maaşlar değişiklik gösterir. 

Öğretmenlerin almış olduğu maaşlar öğretmenin kaç senelik memur olduğuna bağlı olarak ve nerede görev yaptığı konu ile alakalı olarak değişiklik göstermektedir.

Yeni göreve başlayan bir öğretmen ile yıllarını bu işe vermiş olan bir öğretmenin maaşı aynı değildir. Günümüzde öğretmen olan kişilerin aldığı en az maaş 12.558 TL‘dir. Bu oran kademelere göre değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda bir öğretmenin doğuda görev yapması da maaşının artış göstermesine sebep olmaktadır. Yani öğretmenin aldığı maaş birçok sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. ayşe dedi ki:

  parası için değil maneviyatı yüksek diye hep öğretmen olmak istemişimdir. maaşı da güzelmiş 🙂

 2. Canan toy dedi ki:

  Öğretmen maaşları güzel görünsede günümüz şartlarına göre düşük bir gelir olarak görünüyor ama meslek olarak güzel.

 3. seda dedi ki:

  öğretmen olamadım ama olmayı çok isterdim. öğretmen maaşları gayet iyi ama sözleşmeli değil.

 4. Sevda dedi ki:

  Son zamlardan sonra öğretmen maaşları birşeye benzeri. Öncesinde öğretmen maaşı işçi maaşı kadardı. Ama yinede öğretmen maaşları çok düşük daha iyileştirilmesi gerekli.

 5. Özlem Karaca dedi ki:

  Öğretmen maaşları son zamanlarda biraz biraz daha iyileştirildi. Alınan ek dersler ile birlikte öğretmen maaşı günümüz şartlarında az gibi olsa da yine de gayet iyi bir maaştır.

 6. Kader dedi ki:

  Çalışma koşullarına göre en güzel maaş bence öğretmen maaşı. Ara ara zam yapsalar yeterli 🙂

 7. Cemre dedi ki:

  Mesleğimi çok seviyorum ama maaşlar gerçekten çok düşük şimdiki şartlara göre

 8. Hakan CAN dedi ki:

  Öğretmen maaşı 2023 bayağı iyileştirme oldu.

 9. Kasım dedi ki:

  Öğretmen olmak için çok uğraştım okulun bitiyor ve kpss başlıyor. Umarım istediğim yer gelir. Öğretmen maaşları şu an iyi bence. Ek dersler ile bir tık daha iyi olur.

 10. Esra dedi ki:

  Öğretmen olarak çalışmak zorlu bir meslek olsa da, maaşlarımızın adil ve memnuniyet verici olduğunu söyleyebilirim. Eğitim alanında emeğimizin karşılığını almak güzel bir his.