MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Pilot Maaşları 2022 Kasım Ayı, Güncel Rakamlar

Pilot maaşları 2022 Kasım ayı, içerisinde pilot maaşları ne kadar oldu ve en yüksek pilot maaşı ne kadardır? En yüksek maaş alan meslek grubu içerisinde yer alan pilotlar en düşük olarak 40.000 liradan başlayan ücretlere çalışabilmektedirler.

Pilot Maaşları 2022 Kasım Ayı, Güncel Rakamlar

Pilot Maaşları 2022 diğer pek çok meslek gruplarına göre en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle en yüksek maaş alan meslek grubu içerisinde üst sıralarda yer alan pilotlar 2022 yılı içerisinde de zamlı olarak maaşlarını alabileceklerdir. Pilot maaşları çalıştıkları saate göre veya özel kurumda mı yoksa devlet bünyesinde mi pilotluk yaptığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Pilot Maaşları 2022 Kasım

Pilot Maaşları peki, 2022 yılı içerisinde pilot maaşları ne kadar oldu ve en yüksek pilot maaşı ne kadardır? En yüksek maaş alan meslek grubu içerisinde yer alan pilotlar en düşük olarak 40.000 liradan başlayan ücretlere çalışabilmektedirler. Ancak silahlı kuvvetler içerisinde görev yapan pilotların maaşlarında da farklılık görülebilmektedir. Kullanılan uçağın modeli ve pilotun görev süresi ile rütbesi gibi pek çok etken pilot maaşlarının değişmesine neden olabilmektedir.

Pek çok kişinin hayalini kurduğu mesleklerden biri olarak bilinen pilotluk mesleğinde maaşlar da ciddi oranlarda yüksek olabilmektedir. Türk Hava Yolları dışında diğer özel hava yolu şirketlerinde de görev alan pilotların maaşları en düşük olarak 40.000 lira ile 45.000 lira arasında değişebilmektedir.

Pilotlarda birinci ve ikinci pilot olarak kademeler olabilmektedir. Birinci pilotlar ana sorumlu olarak görev yapmaktadırlar. İkinci pilotlar ise yardımcı pilot olarak görev alabilmektedirler. Genellikle pilotların ikici pilotluktan birinci pilotluğa geçiş yapabilmesi için doldurması gereken bir saat ve yıl süresi bulunmaktadır.

Ortalama olarak 4 veya 5 yıl kadar ikinci pilot olarak görev aldıktan sonra aynı zamanda birinci pilot olmak için gerekli olan saatleri doldurduktan sonra birinci pilot olmaya da hak kazanabilmektedirler. Birinci pilotların maaşları ise yaklaşık olarak 60.000 lira civarında olabilmektedir. Bazı özel uçuş firmaları ise pilot maaşlarını dolar veya Euro üzerinden de verebilmektedir.

Pilot Maaşları 2022
Pilot Maaşları 2022

Pilot Maaşları Ne Kadar Oldu? 2022 Kasım

Pilot maaşları 2022 yılı içerisinde diğer tüm meslek gruplarında olduğu gibi zamlanarak değişmiştir. Ortalama olarak 56 saatlik bir çalışma performansını gösterdikleri bilinen pilotlar 2022 yılı içerisinde en düşük olarak aylık 60.000 lira civarında kazanabilmektedirler.

Pilot maaşları pilotun deneyimine ve ne kadarlık bir uçuş saati geçmişinin olduğuna göre değişebilmektedir. Ancak deneyimli bir pilotun en yüksek olarak alacağı maaşın da yine 95.000 lira tutarlarında da olduğu bilinmektedir. İş bulmada garanti meslekler içerisinde gösterilen pilotluk için belirli bir ücret ödemek de gerekebilmektedir.

2022 Pilot Maaşları
Pilot Maaşları 2022

Yurtdışı Pilot Maaşları 2022 Kasım

Sadece bizim ülkemizde değil dünya genelinde de en yüksek maaşları ve ücretleri alanların yine pilotlar olduğu bilinmektedir. Dünya genelindeki pilot maaşlarına göz atacak olursak;

Çin’de pilotların maaşları aylık olarak 20.000 ile 30.000 dolar arasında değişebilmektedir. Hollanda, Belçika ve Almanya ülkelerindeki pilot maaşlarının ise ortalama olarak 10.000 ile 20.000 Euro arasında değiştiği bilinmektedir. Arap ülkelerindeki pilot maaşları da oldukça merak edilmektedir. Arap ülkelerinde Katar başta olmak üzere pilot maaşlarının 20.000 ile 30.000 arasında değiştiği görülmektedir. Ülkemizdeki pilot maaşlarına da yine göz atacak olursak ortalama olarak 5.000 ile 10.000 dolar civarında maaş aldıklarını söylemek mümkündür.

Askeri Pilot Maaşları 2022 Kasım

Askeri pilot maaşları standart askerlerin almış oldukları maaşlardan çok daha farklıdır. Bunun da en önemli nedenlerinden birisi de oldukça az sayıda pilot olmasından dolayıdır. Askeri pilotların maaşları da oldukça yüksek fiyat aralıklarında değişebilmektedir. Görev aldıkları bölgelerden kıdem ve derecelerine de kendi içlerinde de maaşlarda yüksek farklılıklar görülebilmektedir.

Askeri pilot maaşları ise ortalama olarak 45.000 lira ile 55.000 lira arasında değişebilmektedir. Genellikle taban fiyatlarının bu ücretler içerisinde yer aldığını söylemek mümkündür. Askeri pilotlarda görev süresi, terör tazminatı, hizmet yılı ve pilotların tecrübesi de maaşlara en çok etki eden faktörler içerisinde yer almaktadır.

F-16 Pilot Maaşları 2022 Kasım

Ülkemizde bulunan F-16 pilotlarının maaşları yeni göreve başlayanlar için taban olarak 40.000 liradan başlayabilmektedir. Görev yaptıkları yer, kıdemleri, dereceleri ve en önemlisi de pilotluk görevindeki süreleri bu ücretleri büyük ölçüde değiştirebilmektedir. Savaş pilotları meslek grubu içerisinde yer alan F-16 pilotlarının ayrıca tazminatları da maaşlarına ek olarak ödenebilmektedir.

Hizmet yılı, medeni durum gibi pek çok faktöre göre F-16 savaş pilotlarının maaşları 30.000 liranın da üzerine çıkabilmektedir. Emekli askeri savaş pilotlarının ise 2022 yılı içerisinde 11.000 lira 15.000 lira arasında değişen ücretler aldığı bilinmektedir. Ancak emekli askeri pilotlar bu maaşlarına ek olarak eğitmenlik veya danışmanlık gibi hizmetler içinde de yer alarak daha fazla maaş alabilmektedirler.

Pilot Maaşları ne kadar 2022
Pilot Maaşları 2022

THY Pilot Maaşları 2022

THY’de çalışan ve kaptan derecesinde görev yapan pilotların maaşları 2022 yılı itibari ile en düşük olarak 60.000 liradan başlayan ücretleri bulabilmektedir. Ancak bu maaş tutarının sabit bir ücret olduğunu söylemek mümkün değildir. THY’de kaptan pilotların görev süreleri, hizmet yılları ve yapmış oldukları fazla mesaileri de bu ücretin üzerine eklenmesi gereken ek ödemeler olarak bilinmektedir.

İkinci pilot olarak görev yapan yardımcı pilotlar ise THY bünyesinde yaklaşık olarak 40.000 lira kadar maaşlar alabilmektedirler. 2022 yılı içerisinde tüm meslek gruplarına eşit şekilde dağıtılan zamlardan THY pilotları ve personelleri de yararlanmıştır. Bu kapsamda bu maaşların pilotların hizmet süresi de düşünülerek daha yüksek tutarlarda da olduğu düşünülmektedir.

Pegasus Pilot Maaşları 2022 Kasım

Pegasus hava yolları şirketinde kaptan olarak görev yapan pilotların maaşları 2022 yılı itibari ile yaklaşık olarak 40.000 lira civarında olabilmektedir. Ancak yardımcı pilotlar ile kaptan pilotların arasında büyük farklar da oluşabilmektedir. Yardımcı pilotlar 25.000 lira civarında en düşük olarak maaş alabilirken kaptan pilotların tecrübesine göre maaşlarının 40.000 lirayı geçtiği de bilinmektedir. Çalışma saatleri ve fazla mesaileri ile birlikte Pegasus pilot maaşları belirtilen tutarların çok daha üzerinde olabilmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. mehmet kerim dedi ki:

  F-16 Pilot olmayı çok istedim ama olmadı. pilot maaşları gayet iyi.

 2. Mehmet ALMAZ dedi ki:

  Pilot maaşları çok iyi olabilir ama Pilot olmak için büyük paran olması gerek. Duyduğuma göre yakıt ücretini bile öğrenciye ödetiyorlar. Kim hangi parayla nasıl pilot olabilir?
  Uçmak güzeldir ama uçurmak daha da güzeldir.

 3. Feride Şaşkın dedi ki:

  Pilot maaşlarını görünce aklıma bir video geldi. Spiker adama soruyor küçükken ne olmak istiyordunuz? Şimdi ne oldunuz diye?
  – Adamda cevap veriyor küçükken pilot olmak istiyordum, şimdi tekel bayi oldum hayalimi gerçekleştirdim.
  +Spiker soruyor nasıl hayalinizi gerçekleştirdiniz istediğiniz mesleği yapamamışsınız?
  – Adam pilot olarak insanları uçuramadım ama tekel bayi olarak daha çok insanları uçuruyorum. 🙂

 4. Sinan Çobanoğlu dedi ki:

  Pilot olmak belki bir çok kişinin hayali olabilir ama öyle görüldüğü gibi kolay değil. Öncelikle sağlam bir bütçe olması gerek. Eğer sağlam bir bütçeniz yok ise, diğer şartları yazmaya sizin de okumaya ihtiyacınız yok. Tabi Pilot maaşları oldukça iyi ama önemli olan oraya gelebilmektir.

  1. Oğuzhan Çam dedi ki:

   Eğer ki MSÜ ile okuyup jet pilotu olduktan sonra emekli olduğumuz zaman THY da kaptan pilot olarak görev yapabiliyoruz. Ben böyle biliyorum:)

 5. abdurrahman dedi ki:

  pilot maaşları oldukça iyi lakin benim uçak korkum var yoksa tek seçeceğim meslek pilotluk.

 6. Tarık Çöl dedi ki:

  Pilot olmak güzeldir ama pilot olabilmek için çok emek ve bir o kadar da risk almalısınız sadece kendi hayatınız değil. Taşıyacağınız onca insanın riski ve o kadar insanın birde yakınlarının riskini almak oldukça zor olsa gerek. Bu yüzden pilot maaşları ne kadar olursa olsun bence yine de azdır.

 7. Samet dedi ki:

  Uçmayı çok sevdiğim için pilot olmak istiyorum. Umarım başarırım. Pilot maaşları ne olursa olsun önemi yok benim için.

 8. İbrahim dedi ki:

  Pilot maaşları güzel ama okuması çok zorlaşır devlet kolaylık sağlasa