MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Subay Maaşları 2023 Eylül Ayı, Güncel Maaş Bilgileri

Subay Maaşları 2023 Eylül Ayı, Güncel Maaş Bilgileri, Subay ve Astsubay maaşı ne kadar oldu? Jandarma Astsubay maaşı 2023

Subay Maaşları 2023 Eylül Ayı, Güncel Maaş Bilgileri

Subay Maaşları 2023 askeri personellerin maaşlarına 2023 yılı Ocak ayı içerisinde yapılan zamlar ile en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Subay maaşları yeni yılın ilk ayı ile birlikte zamlı olarak alınacak. Ancak subay maaşları içerisinde yer alan ücretler de kendi içlerinde farklılıklar görülebilmektedir. Subay maaşları kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi durumlara göre kendi içlerinde de farklı ek ödemelere tabidir. Ayrıca terör tazminatı gibi farklı ödemeler ile de subay maaşları oldukça yüksek tutarlarda bulunabilmektedir.

Subay Maaşları 2023

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli personel grubu içerisinde yer alan subayların 2023 yılının ilk altı aylık dönemi için maaşlarına iyileştirilmeler yapılmıştır. Subayların maaşları için sabit bir alt taban limitinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Tüm askeri personellerde olduğu gibi subay maaşları da yine kıdeme ve görev yapılan yere göre ek ödemeler eklenerek hesaplara yatırılmaktadır. Subay maaşları 2023 yılı içerisinde zamlı olarak en düşük bekar subaylar için 12.900 liradan başlayabilmektedir. Ortalama olarak 18.900 lira maaş aralığına sahip olan subay maaşları ise en yüksek derecede görev süresine ve bölgesine göre 23.900 lira olarak da değişebilmektedir.

Yedek subay maaşları da yine subay maaşları içerisinde değerlendirilmektedir. Yedek subayların maaşları ise en düşük olarak 12.900 liradan başlayan ücretler aralığında olabilmektedir. Yedek subay olarak askerlik görevini yapanlar ise yine düzenli olarak maaş almayı hak etmektedirler. Acemilik dönemi içerisinde de yedek subaylar askeri öğrenci olarak kabul edildiği için yine maaş alabilmektedirler. Yaklaşık olarak 12 aylık bir acemilik dönemi sonrasında subay olarak göreve başlayarak başladıkları ilk ay yine maaşlarını subay maaşı üzerinden alabilmektedirler. Kara harp okulu başvuru yapmak için buradan başvuru yapabilirsiniz.

Diğer İlgili İlanlar

2023 Subay Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 yılının ilk zam oranlarının açıklanması ile birlikte subay maaşlarına da tatmin edici şekilde zam gelmiştir. Tüm memur maaşlarına yapılan %30,5’luk zam oranından sonra yaklaşık olarak 2.287,50 liralık zam gelen subay maaşları kıdemlerine ve derecelerine göre farklı maaşlar alabilmektedir. Terfi aldıkça maaşları da yükselen subaylarda muvazzaf subaylar ise 2023 yılı itibari ile zamlı olarak 14.787,50 lira tutarında bir zam alacaktır.

Taban ücretler rütbelere göre de farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca asteğmenden başlayarak orgenerale kadar değişen rütbelerde de maaşlar oldukça fark yaratacak şekilde değişkenlik gösterebilmektedir.

Subay maaşları ayrıca görev yaptıkları bölgenin tehlike durumuna göre de ek olarak tazminat alma hakkına sahip olabilmektedir. Subayların maaşlarına toplu sözleşme kurallarına göre ek ödemeler ayrı olarak yatırılmaz. Maaşlarına ek olarak toplanarak tüm ek ödemeler yatırılmaktadır. Subayın evli olması ve çocuğunun bulunması durumunda da yine maaşına yansıyacak olan ek ödemeler de artışlar da görülebilmektedir.

Subay Maaşları 2023 Güncel Liste
Subay Maaşları 2023 Güncel Liste

Subay Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

Subay maaşları diğer askeri personellerde ve memurlarda da olduğu gibi ayın 15’inde yatırılmaktadır. Anlaşmalı oldukları banka üzerinden her ayın 15’inde maaşlarını alabilmektedirler. Mesleğe yeni başlayan subayların maaş oranları diğer kıdemli subaylara oranla oldukça düşük kalabilmektedir. Subaylık mesleğinde maaşların giderek yükselmesi görevde kalınan süre ile eşdeğer olarak bilinmektedir. Bir subayın hizmet yılı ne kadar çok artarsa mesleki tecrübesi de artacağı için buna uygun bir şekilde daha yüksek maaşlar alabilmektedirler.

Teğmen Maaşı 2023

Hem çalıştıkları bölgeye göre hem de kıdemlerine göre teğmen maaşları arasında farklılıklar görülebilmektedir. Tazminat ödemeleri de yine subaylarda olduğu gibi teğmenlerde de maaşlarına ek olarak ilave edilerek yatırılmaktadır. Maaşlarına ek olarak yatacak olan tazminat tutarına göre değişkenlik görülecek olan teğmen maaşları ise 2023 yılı itibari ile taban olarak 16.500 liradan başlayabilmektedir. 16.500 liralık maaş ücreti teğmenler için taban ve sabit maaş olarak bilinmektedir. Bu tutara ek olarak sınır dışında yapılan görevler, tazminatlar, bölgenin zorluğuna göre alınan ek ödemeler ve teğmenlerin medeni durumu ve çocuk durumu gibi tüm faktörler de ilave edilebilmektedir.

Kadın Subay Maaşları 2023 Eylül

Kadın Subay Maaşları 2023 Güncel Liste
Kadın Subay Maaşları 2023 Güncel Liste

Kadın subay maaşları da 2023 yılı içerisinde en çok merak edilen konulardan biridir. Kadın subay maaşları da tıpkı erkek subaylarda olduğu taban olarak aynı ücretten başlamaktadır. Bunun yanı sıra görev yaptıkları bölge ve kıdemleri de yine kadın subayların maaşlarına etki edebilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Kadın subay maaşları 2023 yılı için en düşük olarak 13.800 liradan başlayabilmektedir. Ortalama olarak 19.900 lirayı bulan maaşlara ek ücretler de dahil olabilmektedir. Kadın subay maaşlarına ek olarak hizmet süreleri, çocuk durumları, medeni hali ve hizmet ettikleri bölgenin zorlukları da ilave edilebilmektedir.

Emekli Subay Maaşları 2023

Subay maaşlarına gelen zam oranlarının ardından emekli subay maaşları da diğer memur emeklilerin de olduğu gibi zamdan etkilenmiştir. Emekli subay maaşları emekli oldukları dönemde aldıkları maaşlar göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak emekli subay maaşlarının 10.000 lira ile 15.000 lira arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Muvazzaf Subay Maaşları 2023 Eylül

Muvazzaf Subay Maaşları 2023 Güncel Liste
Muvazzaf Subay Maaşları 2023 Güncel Liste

Muvazzaf subay maaşları Ocak ayının 15’inde zamlı olarak hesaplara yatırılacaktır. Diğer tüm ek ödemelerin yanı sıra 2023 yılının ilk altı ayı için yapılan zam oranı ile birlikte muvazzaf subay maaşlarında da oldukça iyileştirmeler yapılmıştır. Görevine yeni başlayan bir muvazzaf subayının maaşı ise 2023 yılı itibari ile 14.765,00 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl son olarak 11.500 lira ile maaş alan muvazzaf subaylara yeni yıl ile birlikte 2.287,50 liralık bir zam eklenmiştir.

Muvazzaf subaylar görevleri içerisinde terfi aldıkları sürece maaşlarında da yüksek oranlarda artışlar meydana gelebilmektedir. Muvazzaf subaylar hem deniz hem de kara ve hava kuvvetleri içerisinde veya Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapabilmektedirler. Genellikle mühendislerin çoğunlukla yer aldığı muvazzaf subay mesleği için hangi bölgede çalıştığı da maaşlarına büyük oranda etki edebilmektedir.

Jandarma Subay Maaşları 2023 Eylül

Jandarma Subay Maaşları 2023 Güncel Liste
Jandarma Subay Maaşları 2023 Güncel Liste

Jandarma Subay maaşları, 2023 yılı itibari ile zamlı bir şekilde hesaplara yatmıştır. Diğer tüm ek ödemelerin yanı sıra 2023 yılının ilk altı ayı için yapılan zam oranı ile birlikte jandarma subay maaşlarında da oldukça iyileştirmeler yapılmıştır. Görevine yeni başlayan bir jandarma subayının maaşı ise 2023 yılı itibari ile 16.990,00 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl son olarak 13.500 lira ile maaş alan jandarma subaylara yeni yıl ile birlikte 2.480,00 TL bir zam eklenmiştir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Yilmaz dedi ki:

  Subay olarak çalışmak, maaşlar açısından adil ve tatmin edici. Hem mesleki prestij sağlıyor hem de maddi olarak güçlü bir konumda olmanıza yardımcı oluyor.

 2. Subay Hasan dedi ki:

  Subay maaşı 2023 yılı ile güncellenmiş, enflasyon karşısında düşük görünse de gayet güzel rakamlar var. Bende Subay olmak için çalışıyorum. Çok sevdiğim bir meslek ve vatana hizmet etmek kadar güzel bir şey yok.

 3. Subay Mehmet dedi ki:

  Subay maaşlarını falan boşverin bu işin ayrı bi gururu var

 4. Gökhan dedi ki:

  Subay maaşları yeterli gibi görünebilir ama zam durumunun da artması gerekiyor sonuçta çok zor bir meslek.

 5. Hakan Gür dedi ki:

  Subay maaşları daha yüksek olabilirdi. Sonuçta canlarını ortaya koymaktadırlar. Sadece Subay için demiyorum özellikle Astsubay ve Uzman çavuşların maaşları daha yüksek olabilir.

 6. Cemil memer dedi ki:

  Subay alımlarını görünce başvuru yaptım. Çevremde hiç subay yok maaş bilgisi de bilmiyordum. Subay maaşları gayet iyi görevi zor ama emeğinin hakkını alıyorsun. inşallah başvurum onay alır.

 7. nedim doğan dedi ki:

  subay maaşlarını bilmemde meslek olarak oldukça ağır görevleri var. asker kategorisinde en sevdiğim meslek.

 8. Kadın Subay dedi ki:

  Sağlam bir maaş almak istiyorsanız ve bunun yanında sağlam bir itibar görmek istiyorsanız. Subay olacaksınız, hem subay maaşları oldukça iyi hem emrinde binlerce asker.

 9. Ferit Bakmaz dedi ki:

  Böyle bir kutsal görevi yaparken aldığın maaşın bence bir önemi yok gibi. Subay maaşları güzel ama yapılan iş, görülen saygınlık daha güzel bence.

 10. Salih dedi ki:

  Özel sektörde çalışıyorum. Subay maaşlarına bakınca subay olasım geldi.

 11. Hande Tokgöz dedi ki:

  Subay maaşı her dönemde oldukça iyi fakat orduya katılmak oldukça zor. Herkes bildiğim kadarıyla Subay olamıyor. Küçükken hayalimdi Subay olmak ama hiç maaşını düşünmemiştim. Şu kadar alırım diye içimde hep Asker, Komutan, Subay sevgisi vardı. Şuan Polis oldum ama yine de içimde bir kamuflaj aşkı var.

 12. Serdar Pamukçu dedi ki:

  Subay maaşları önemli değil de, o görevi yapmak bambaşka bir lezzettir. Birde hani askeriyede şöyle babacan Subaylar olur ya işte öyle bir Subay olmak, aldığın maaştan 10 kat daha fazla lezzet alır insan.

 13. süleyman dedi ki:

  subay maaşları gayet dolgun arkadaşım subay bu kadar maaş aldığını söylememişti.

 14. Hamit Demir dedi ki:

  Subay olmak, asteğmen olmak daha doğrusu asker olmak küçüklükten beri hayalimdi. Hayat şartları müsade etmedi, bende şimdi web programlama ile ilgileniyorum. İşimi seviyorum ama insanın aklından çıkmıyor bir türlü, subay, teğmen yada asker olarak maaş önemli değil karizması için seviyordum.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi