MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Teğmen Maaşları 2023 Eylül Ayı, Güncel Maaş Detayları

Teğmen Maaşları 2023 Eylül ayı, Teğmen maaşlarının da Subay maaşları içerisinde değerlendirmek gerekmektedir. Teğmen maaşları rütbeye bağlı olarak maaş oranlarında da farklılık görülen bir meslek grubudur.

Teğmen Maaşları 2023 Eylül Ayı, Güncel Maaş Detayları

Teğmen maaşları 2023 ile ilgili maaş oranlarında yaşanılan farklıkları en çok etkileyen etmen olarak görev yapılan bölgeler gösterilmektedir. Bunun yanı sıra teğmen maaşları için gönderilen ek ödemeler de eş durumu ve çocuk sayısına göre de değişebilmektedir. Çocuk sayısına göre farklı miktarlarda ek ödemeler yatırılabilmektedir. Teğmen maaşlarında yükselme hizmet yılı ile de orantılıdır. Hizmet yılı arttığı sürece teğmen maaşlarında da artışlar meydana gelebilmektedir.

Teğmen Maaşları 2023

Yeni mezun olmuş olan ve göreve yeni başlaya bir teğmen 2023 yılının ilk altı aylık dönemi için ortalama olarak taban maaşı olarak 13.000 TL ile 17.000 TL arasına değişen tutarları alabilmektedir. Açıklanan bu rakamlar ek ödemeler hariç sadece maaş ödemesi olarak belirlenmiştir. Dil tazminatı, görev yapılan bölge, asgari geçim indirimi, çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmama durumu gibi diğer tüm etkenler de teğmen maaşlarına ek olarak ilave edilmektedir.

Teğmen Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 yılının Ocak ayı içerisinde açıklanan yeni zam oranları ile birlikte teğmen maaşları için de büyük ölçüde iyileştirilmeler yapılmıştır. 2023 yılı içerisinde en düşük teğmen maşı 13.500 lira olarak açıklanmıştır. Hizmet yılının yükselmesi ile birlikte rütbelerde de yükselme olacağı için buna bağlı olarak maaşlarda da büyük artışlar görülebilmektedir. Teğmen rütbesinden sonra gelen albay maaşları da 2023 yılı içerisinde güncel hali ile 13.000 lira olarak belirlenmiştir.

Teğmen maaşlarına ek olan ödemeler ile birlikte maaşlar 13.500 lira ile 16.500 lira arasında değişen tutarlarda görülebilmektedir.

Diğer İlgili İlanlar

Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste
Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste

Piyade Teğmen Maaşı 2023

Piyade teğmen maaşları 2023 yılı zamlı yeni maaş düzenlemesi ile birlikte 13.000 liradan başlayabilmektedir. Ortalama olarak 16.500 lira maaş olan piyade teğmenler deneyimlerine göre hizmet süreleri arttıkça maaşlarını da yükseltebilmektedirler.

Teğmen maaşları askerin deneyimine ve görev yaptığı bölgeye göre genel olarak 13.000 lira 16.500 lira arasında değişebilmektedir. Askeri personel olarak görev yapan teğmenlere yatırılan ek ödemeler de 2023 yılı zamlı maaş ücreti üzerinden hesaplanarak ilave edilmektedir. Ülke dışı görevlerde de bulunabilen teğmenlerin bu özel görevler için alacakları tazminatlar ise 2.500 lira 4.500 lira arasında değişebilmektedir.

Doğuda Teğmen Maaşı 2023

Doğuda teğmen maaşı 2023 yılı içerisinde batı bölgesine göre biraz daha farklıdır. Terör tazminatı doğuda görev yapan teğmenlere yatırılmaktadır. Bunun neticesinde doğuda görev yapan bir teğmen ortalama olarak 18.570 liradan başlayan tutarlarda maaş alabilmektedir. Kaç yıldır doğuda görev yaptığı veya doğruda görev yaparken eş durumu ve çocuk sayısı gibi olgular ise bu tutarın içerisine dahil değildir. Bunar da eklendiği zaman 19.000 ile 25.000 lira arasında değişebilen tutarlarda teğmen maaşı verilebilmektedir.

Doğuda görev yapan bir teğmen hem maaşını daha yüksek almaktadır hem de bu oranda tazminatını da daha yüksek alabilmektedir. Bunun için de batıda görev yapan ve aynı dönem göreve başlamış olan bir teğmen ile doğuda görev yapan bir teğmenin maaşları arasında yüksek oranlarda farklılıklar görülebilmektedir.

Teğmen Nasıl Olunur?

Teğmen olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. TSK’nın en önemli derecelerinden biri olarak bilinen teğmenlik için pek çok kişi başvuru yapmak istemektedir. Teğmen olmanın şartları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Lise veya dengindeki okuldan mezun olmak,
 • 20 yaş veya altında olmak,
 • ÖSYM tarafından düzenlenen TYT ve AYT sınavlarında MSÜ için yeterli puanı alabiliyor olmak,
 • Teğmenlik öncesinde evli, boşanmış veya nişanlı olmamak,
 • Sicilinin temiz olması,
 • Teğmenlik için hem kadınlarda hem de erkeklerde aranan tüm fiziksel şartların taşınıyor olması,

Genel olarak teğmen olmak isteyenlerin yukarıda belirtilmiş olan şartları taşıyor olması gerekmektedir. Gerekli fiziksel şartların taşınması sadece teğmenlik için yeterli değildir. Ayrıca sınavdan Milli Savunma Üniversitesi için gerekli puanı alabilmek ve eğitim hayatını da bu okulda devam etmek de ilk şart içerisinde yer almaktadır.

Deniz Teğmen Maaşı 2023 Eylül

Denizci Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste
Denizci Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste

Deniz teğmen maaşı göreve yeni başlamış olan bir teğmen için taban maaş olarak 14.750 lira olarak belirlenmiştir. Deniz teğmenleri de hava ve kara teğmenleri gibi görev yaptıkları bölgenin zorluğuna göre ek ödemeleri biraz daha yüksek tutarlarda yapılabilmektedir. Hizmet sürelerinin artması ile birlikte deniz teğmenlerinin de maaşlarında hızlı bir şekilde yükselme görülebilmektedir. Ancak teğmenlik mesleği içerisinde en yüksek maaşın hava teğmenlerinin aldığı da bilinmektedir.

Jandarma Teğmen Maaşı 2023 Eylül

Jandarma Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste
Jandarma Teğmen Maaşları 2023 Güncel Liste

2023 yılı içerisinde en düşük jandarma teğmen maaşları 13.500 civarında olarak bilinmekteydi. Ancak 2023 yılı içerisinde yeni zamlı oranlar ile yeniden düzenlenen jandarma teğmen maaşları ise en az 16.500 lira olarak maaşlarını alabilmektedir.

Göreve başladıktan sonra evlenen ve çocuk sahibi olan jandarma teğmenler için ek ödemeler de yeni yılın zam oranı ile birlikte eşdeğer olarak yükselerek yatırılmaktadır. Bunlara ek olarak tehlike altında olan ve doğu görevi olarak bilinen bölgelerde görev yapan jandarma teğmen maaşları da yine batıya göre çok daha yüksek olabilmektedir.

Terör tazminatı, medeni durum ve hizmet süresinin artması ile birlikte teğmenin tecrübesi ve deneyimi gibi olgular da yine maaşlarına etki eden en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır. Terör bölgesinde görev yapan jandarma teğmenlere ortalama olarak 2.500 lira gibi tutarlarda ek ödemeler de yapılabilmektedir. Jandarma teğmenler ise en düşük olarak 2023 yılının ilk altı aylık döneminde 13.500 lira taban maaşı alabileceklerdir. 

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Ekrem dedi ki:

  Teğmen olarak görev yapmak, maaşlar açısından oldukça iyi bir seviyede. Hem sorumluluk hem de maddi olarak tatmin edici bir kariyer seçimi.

 2. Çetin dedi ki:

  Teğmen maaşları, askeri kariyer için adım atanlar için tatmin edici seviyede. Fakat bazı kişiler daha yüksek kazançlar isteyebilir.

 3. Enes dedi ki:

  msü kara harp okulu kazanmak icin sadece tyt den 370 almak yetiyormu ayt de puan lazımmı lazımsa kaç puan?

 4. Hasan TEĞMEN dedi ki:

  Teğmen maaşı 2023 yılı itibari ile düzenlemelerle güzelleşti ama enflasyon karşısında yapılan işe göre gerçekten düşük gibi görünüyor. Özellikle doğudaki Teğmen maaşları biraz daha iyileştirme yapılabilir.

 5. Talat dedi ki:

  Teğmen maaşı, bence görev yerine göre çok farklılık gösteriyor. Bir memur gibi sabah akşam mesaileri var ve ayrıca nöbetleri oluyor. Doğuda teğmen maaşları daha yüksek diye duymuştum.

 6. alper dedi ki:

  teğmen maaşları yetersiz geliyor bana ama deniz teğmeni olmak istiyorum tek hayalim.

 7. Kenan dedi ki:

  Teğmen maaşları bölgeye göre değişiklik gösteriyor herhalde. Evli nişanlı boşanmış olmama şartı değişik geldi babam

  1. Sivass dedi ki:

   Bahsedilen şart 20 yaş ve altı şahıslarda aranan bir şart.

 8. Teğmen Hakan dedi ki:

  Subay, Teğmen maaşları, savaş bölgelerinde ve doğu görevlerinde bu maaşın neredeyse iki katı oluyor. Tabi maaş bir yana böyle şerefli bir görevi yapmak bambaşka bir duygudur.
  Allah tüm güvenlik güçlerimizi korusun.

 9. bekir dedi ki:

  teğmen maaşları doğu da daha fazla oluyor. acaba bunun tercihini biz mi yapıyoruz?

  1. Teğmen Burhan dedi ki:

   bir süre geçtikten sonra kendin böyle şeyleri talep edebiliyorsun tabiki
   seni doğuya zaten zorunlu yollayacaklar sende diyeceksin ki ayrılmak istemiyorum burda yapacam bu sayede yaşlanana kadar doğu sınırlarında görev yapabilirsin

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi