MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Üniversite Öğrencisine Burs Veren Kurumlar Şubat 2024

YKS sonuçlarının açıklanması ve öğrencilerin üniversiteye yerleşmesinin ardından gözler burs veren kurumlar 2024 ve burs şartlarına çevrildi.

Üniversite Öğrencisine Burs Veren Kurumlar Şubat 2024
23.10.2023
A+
A-

YKS sonuçlarının açıklanması ve öğrencilerin üniversiteye yerleşmesinin ardından gözler burs veren kurumlar 2024 ve burs şartlarına çevrildi. Yaşam şartlarının özellikle öğrenciler için her geçen gün zorlaştığı ülkemizde alacakları bursla standartlarını yükseltecek ve en temel ihtiyaçlarını karşılayacak öğrencilerin yüzü gülecek.

Maddi durumu iyi olmayan ve başarı odaklı öğrenci bursları vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından ödenmektedir. 2023 yılı için üniversite öğrencilerine verilen burslar, adaylarda aranan şartlar ve ödeme koşulları için yazımızın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Büyükşehir Belediye Bursu Nedir? Nasıl Alınır?

Belediyeler her yıl bütçelerinde eğitim öğretim için burs ödeneği planlarlar. Önceliğin ihtiyaç sahibi aileler olduğu burslar başarı odaklı, deprem desteği, şehit gazi çocuğu veya anne babasını kaybetmiş öğrenciler arasında paylaştırılır.

Bu aşamada her belediyenin kendi bütçesinin, burs şartlarının ve ödeme planının farklı olabileceği bilinmelidir. Aranan şartları yerine getiren öğrenciler ilgili belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilir. Hemen her kurumun aradığı şartlar arasında öncelik adayın üniversite öğrencisi olduğunu belgelemesidir.

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • YKS sonuç belgesi
 • Yaşanan evin kira kontratı
 • Ailede okuyan başka kardeşlerin olması
 • Gelir durumu
 • Anne ve babanın sağ olup olmadığı karşılıksız burs veren kurumlar tarafından sorgulanır.

Aranan şartları taşıyan öğrenciler gerekli görülmesi halinde yetkili birimler tarafından denetlenebilir. Evrakları eksiksiz ve aranan şartları taşıyan öğrenciler hak ettikleri bursu düzenli olarak alırlar. İkamet ettiğiniz il belediyesinin web sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip ederek burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlçe Belediyeleri Başarı Bursu Nedir? Hangi Öğrenciler Faydalanabilir?

İlçe belediyeleri kendi ilçelerinde ikamet eden üniversite öğrencilerin karşılıksız burs verebilir. 2023-2024 eğitim öğretim yılı için herhangi bir şart aramaksızın ödeme yapan ilçe belediyeleri burs başvuruları internet üzerinden tamamlanabilir.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılan duyuruları takip edenler ilçe belediyeleri web sitesi veya sosyal medya hesapları yardımıyla ödenecek rakam, ödeme tarihi ve şartlar hakkında güncel bilgilere sahip olabilirler. Başarı bursu olarak tanımlanan ilçe belediyeleri ödemeleri bir defaya mahsus olmak üzere belirlenen bütçe dahilinde yapılır.

İlçe belediyeleri burs imkânından faydalanmak isteyenlerin;

 • C. vatandaşı olması
 • 25 yaşından küçük olması
 • Farklı bir kurumdan burs almıyor olması
 • Adli sicilinin temiz olması ve
 • Üniversite öğrencisi olması gereklidir.

İşlemlerini ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütleri üzerinden yürüten burs veren vakıflar olabileceği için güncel haber ve duyuruların çok yakından takip edilmesi tavsiye edilir. Belediye burs tutarları değişiklik gösterebilir. Farklı kurumlar üniversite öğrencilerine karşılıksız burs verirken not ortalaması kriteri koyabilir. Yine açık öğretim öğrencilerine, yurt dışında okuyanlara ve değişim programına kayıtlı olanlara burs ödenmez.

Belediye Bursları Sorgulama Ekranı

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından internet siteleri, sosyal medya veya SMS ile adaylar bilgilendirilir. Belediyelerin sağladığı destekten faydalanan öğrenciler KYK bursu da alabilirler. Belediye bursları tek seferlik veya aylık ödenirken KYK bursları 3 aylık dönemlerde öğrencinin hesabına yatırılır.

KYK Nedir? KYK Bursu Ne Kadar? Kimler KYK Bursu Alabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu olan KYK, lisans ve ön lisans eğitimine devam eden öğrencilere burs desteği sağlar. Yapılan başvuru sonuçları incelendikten sonra burs almaya hak kazanamayan öğrenciler için geri ödemeli kredi desteği sunulur.

 • Geri ödemeli kredi desteği mezun olunan tarihten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlanır.

KYK bursları Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde dağıtılır. Başvurular e-devlet üzerinden şifre ve TC kimlik numarasıyla online olarak yapılır.

 • Anne babası vefat eden öğrencilere
 • Şehit ve gazi çocuklarına
 • %40’lık engeli sağlık kurulu raporuyla onaylanmış gençlere KYK burslarında öncelik tanınır.

KYK bursları 12 ay süreyle yapılır. Burs tutarı yüksek lisans için 2.500 TL ve doktora için 3.750 TL’dir. Ödenecek rakam her yıl güncellenir. Not ortalaması istenenden düşük olanlar ve üniversitelerin hazırlık sınıfını geçemeyerek tekrar aynı sınıfı okuyacak öğrencilere bağlanan burslar kesilir.

TDK Bursu

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar arasında Türk Dil Kurumu’da yer alır. Başvurular e-devlet üzerinden Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu sekmesinden gerçekleştirilir.

TDK Lisans Bursu

ÖSYM tarafından yapılan sınavdaki başarıya göre verilir. 2023 yılı için yerleştirme sınav başarısına göre seçilen öğrencilere ödenen burs tutarı 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişiklik gösterir. Dil sınavında istenen başarıyı tutturan adayların yine istenen bölümlere kayıt yaptırması şartı aranır.

TDK Lisansüstü Bursu

Burs tutarı çalışan öğrenciler için aylık 2.000 TL ve çalışmayan adaylar için aylık 4.000 TL’dir. Öğrencilerin üniversitelerin Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi adı altında ilgili bölümlerde okuyor olması gerekir.

TDK Doktora Bursu

Burs tutarı çalışan öğrenciler için aylık 3.000 TL ve çalışmayan adaylar için aylık 6.000 TL’dir. Öğrencilerin üniversitelerin Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi adı altında ilgili bölümlerde okuyor olması gerekir.

TPAO Türkiye Petrolleri Bursu

TPAO Türkiye Petrolleri Bursu lisans ve ön lisans öğrencilerine tercih aşamasında belirtilen bölümleri seçmeleri halinde ödenir. Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar arasında adı geçen TPAO ödemelerini 12 ay boyunca yapar. Burs tutarı;

 • Lisans öğrencileri için aylık 6.000 TL ve
 • Ön lisans öğrencileri için aylık 3.000 TL’dir.

Lisans öğrencileri için aranan şartlar; Yer Bilimleri ve Petrol Mühendisliği Bölümleri için ilk 25 bin içinde tercih yapılmasıdır. Burs 4 yıl boyunca başarıya bağlı olarak ödenir ve bursiyerlere eğitim öğretim hayatlarının sonunda iş garantisi verilir.

Ön Lisans öğrencileri için aranan şartlar; Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu’nda meslekteki ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla açılan ön lisans programını tercih etmektir. Bursiyerlere işe alımda öncelik tanınacaktır.

TPAO ve YÖK arasında yapılan protokollerde öğrencilerin 10 farklı mühendislik alanında staj programını kapsayan burs imkânları uygulamaya alınmıştır.

Kızılay Bursu Nedir? Kimlere Ödenir?

2023-2024 Kızılay eğitim öğretim bursu ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilir. Burs başvuruları 18 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında online başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmasıyla tamamlanır. Kızılay öğrenci bursu ne kadar?

Ön değerlendirmenin ardından istenen öğrencilerin belge yükleme talepleri yapılır. Online video mülakatlar 11 Ekim-20 Ekim arasında alınır ve sonuçlar açıklanır. Burs ödemeye uygun bulunan öğrencilerle 23 Kasım-27 Kasım tarihleri arasında taahhütname ve onay süreci işleme alınır. Sonuçlar adaya SMS yoluyla bildirilir.

ÇYDD Burs Başvurusu Katılım Koşulları

Öğrencilere burs vermek isteyen gönüllülerle başarı veya ihtiyaç bursu almaya hak kazanan öğrencilerin bir araya getirildiği ÇYDD üniversite öğrencisi bursu başvurusu online olarak yapılır. Öğrencilerin;

 • C. vatandaşı olması
 • Türkiye sınırları içinde okuması
 • Devlet üniversitelerini tercih etmesi
 • Ekonomik olarak bursa ihtiyaç duyması
 • Aynı evde okuyan kardeşi bulunması şartları aranır.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ÇYDD bursu ödenmez. Burslar Eylül Haziran arasındaki 10 aylık dönemi kapsar ve her yeni dönemde güncellenir.

TOG Burs Programları

Toplum Gönüllüleri Vakfı olan TOG, eğitim hayatında başarılı olan gençlerin maddi sıkıntı çekmeden öğretimlerini tamamlamalarını hedefliyor. TOG burslarından faydalanacak gençlerden istenen ayda en az 16 saat projelerde çalışmak ve sosyal sorumluluk almaktır. Lisans eğitimi boyunca devam eden üniversite bursu akademik başarı ve gönüllülük kriterlerine uymayan öğrencilerden dönem başında gözden geçirilir. TOG Gençlik bursları arasında;

 • Kardelenler bursu
 • Öğretmen çocukları bursu
 • Güzel sanatlar bursu ve
 • Birlikte sanat burs fonu sayılabilir.

Online burs başvuruları değerlendirildikten sonra adaylara olumlu olumsuz geri dönüş sağlanmaktadır.

KAHEV Başarılı Öğrencilere Destek Bursu Nedir?

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar arasında yer alan KAHEV, referans sistemini kullanır. Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı öğrenci başvurusu almaz ancak vakfa üye olan kadın hekim ya da diş hekimlerinin öğrenci referanslarını değerlendirir.

Okul Desteği Projesi de sürdüren vakıf, ihtiyacı olan okullara destek sağlar. Yapılmak istenen projenin bütçesi okula ödenir ve mevcut durum görselleriyle çalışma sonrası görseller bir arada sergilenir.

TÜBİTAK Burs Programları Nasıl Uygulanır?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olan TÜBİTAK her yıl üniversite öğrencilerini farklı şekillerde destekler.

Lisans burs programı; Sadece lisans öğrencilerini kapsar. Bilim olimpiyatları veya proje yarışmalarında başarılı olan geçlere sunulan maddi yardım burs verilme gerekçesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ödenek Ocak ve Temmuz aylarında güncellenir. TÜBİTAK burs programları arasında;

 • Üniversite öğrencileri araştırma projeleri destekleme programı
 • Üniversite öğrencileri sanayiye yönelik araştırma projeleri desteği
 • Stajyer araştırmacı bur programı ve
 • Birlikte çalışıp birlikte başaracağı burs programı sayılabilir.

Her zaman üniversite öğrencilerinin yanında olan TÜBİTAK burs veren kurumlar arasında öğrencilerin en çok tercih ettiği adrestir.

Aydınlık Nesiller Derneği Burs Başvuruları

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlardan biri de Aydınlık Nesiller Derneği’dir. Burs başvurularının koşula bağlı olduğu kurumda;

 • C. vatandaşı lisans öğrencilerin
 • KYK hariç özel bir kurumdan bursa almayanların ve
 • Devlet üniversitelerinde veya özel okullarda %100 burslu okuyanların başvurusu kabul edilir.

Aynı aileden birden fazla kişiye burs verilmeyen kurumda online başvurular 15 Ağustos 15 Eylül tarihleri arasında alınacaktır. Kurumun bir diğer kriteri de burs alacak öğrencinin Atatürk ilkelerine bağlı olmasıdır.

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı

Geri ödemesiz olan SSYV bursu, yılda 9 ay süreyle ödenir. Burstan faydalanabilecek üniversite öğrencilerinin tıp, eczacılık, hemşirelik, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinin lisans bölümünde okuması şartı aranır.

Türkiye Teknoloji Takımı Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Bursu Başvurusu

T3 Vakfı bursu yılda 10 ay süreyle verilir. Vakıf tarafından sağlanan bursu alan üniversite öğrencilerinin faaliyetlere destek vermesi istenir. İstanbul genelinde devlet üniversitelerinde okuyan adaylar başvuru yapabilir.

Ön kaydın ardından canlı video mülakatı, vaka mülakatı ve yönetici mülakatı gerçekleştirilir. 2023-2024 eğitim öğretim burs başvurularının 15 Kasım 27 Kasım tarihleri arasında alınması beklenmektedir.

Bir Adım Var Vakfı

Başvuruların online olarak yapıldığı Bir Adım Var Vakfı ödemeleri 12 ay süreyle kesintisiz oluyor. Kadın öğrencilere pozitif ayrımcılığın yapıldığı vakıfta “Kendisine güvenen, Cesur ve Kararlı Kadın Adaylar” seçiliyor. Burs başvurusunun olumlu sonuçlanması için aranan kriterler;

 • C. vatandaşı kadın öğrenci olmak
 • Eğitim için maddi desteğe ihtiyaç duymak
 • Sanat, spor, bilim, teknoloji veya akademik alanda başarı belgesi sahibi olmak ve
 • Referans olacak kurumsal destek bulmaktır.

2023-2024 öğrenci bursları için başvurular 28 Ağustos 13 Eylül tarihleri arasında alınacak.

AHBAP Burs Başvurusu

Sadece öğrencilere değil yardıma muhtaç herkese el uzatmaya çalışan AHBAP platformu, üniversite öğrencilerinden gelen burs başvurularını kendi algoritmasına göre değerlendiriyor. Yılda 9 ay verilen nakit desteği her dönem güncelleniyor.

Bu yıla özel deprem bölgesindeki üniversite öğrencilerine ilave burs kaynağı ayıran dernek, başvuruları online olarak alacak. Türkiye genelinde lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimine devlet, vakıf üniversitelerinde devam eden adaylar son başvuru tarihine kadar değerlendirmeye girecek. İstenen belgeleri eksiksiz temin eden adaylar değerlendirmeye alınır.

Talebi onaylanan veya reddedilen başvuru sahiplerine sonuç mutlaka ulaştırılır. AHBAP Derneği 2023-2024 eğitim öğretim yıl bur başvurularının Ekim ayında başlaması planlanıyor.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı

Sadece tıp fakültesi öğrencilerine burs veren vakıflar arasında yer alan Lokman Hekim başvuruları posta yoluyla yapılıyor. Karşılıksız olarak verilen burslarda amaç diğer lisans bölümlerine göre çok daha masraflı olan tıp fakültesi öğrencilerine nefes aldırmaktır.

NEF Vakfı

Yükseköğrenime devam eden lisans öğrencilerine bur veren vakıf, eğitim yardımını yılda 10 ayla sınırlandırmıştır. Online olarak yapılan başvuruların ardından ön elemeyi geçen adaylardan belge istenebilir. İstanbul’da ikamet eden adaylarla birebir görüşme yapılırken İstanbul dışında yaşayan adaylarla online görüşme sağlanır.

Şehit ve gazi çocuklarının yanı sıra %45 ve üzeri engeli sağlık raporuyla kanıtlanan öğrenciler burs önceliğine hak kazanır.

 • C. vatandaşı olan öğrenciler
 • Disiplin cezası olmayanlar
 • Aile aylık geliri asgari düzeyde veya altında olanlar
 • Sosyal sorumluluk sahibi gençler NEF Vakfı bursuna başvuru yapabilirler.

Buna ek olarak hazırlık sınıfı öğrencileri, açık öğretimde okuyanlar, özel üniversiteye devam edenler, değişim programına kayıtlı olanlar, lisans eğitimi için 25 yaşını geçmiş olanlara burs verilmez. Burs başvuruları Ekim ayında başlayacaktır.

Şahinler Holding Şahinler Vakıf Bursu

Üniversite öğrencisi 500 kişiye burs veren vakıf, başvuru belgesi eksik olan adayları eler. Burs lisans eğitimi devam ettiği sürece ödenir.

 • C. vatandaşları
 • Maddi desteğe ihtiyacı olanlar
 • Gelir getiren bir işte çalışmayanlar
 • Devlet, vakıf üniversitelerine ek özel üniversitelerde %100 burslu okuyanlar
 • Ailede başka Şahinler Holding bursu alan olmayan kişiler başvuru yapabilir.

Ödemeler her yıl Kasım ve Haziran ayları arasında yapılır. YKS sonuç belgesi her adaydan istenen evraklar arasında yer alır.

Bu yazımızda üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar hakkında bilgilere yer verdik. Güncel 2023-2024 eğitim öğretim yılı öğrenci bursu ne kadar sorusuna en doğru yanıtı almak için ilgili kurumun web sitesi veya sosyal medya hesapları takip edilmelidir.

Bu gönderiye oy verin!
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.