enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Almanya İşçi Alımı 2022 – Başvuru Formu ve Şartları

Almaya 2022 yılı içinde farklı meslek kollarında milyonlarca işçi alımı yapılacağını duyurdu. Almaya işçi alımı için başvuru yapacak adaylarda aranan başvuru şartları, başvuru için gerekli belgeler ve diğer tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Almanya İşçi Alımı 2022 – Başvuru Formu ve Şartları

Son yıllarda yaşanan Covid19 salgını, iç savaşlar, kuraklık gibi farklı nedenlerden dolayı bir çok ülkede hatta dünya genelinde büyük bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Yaşanan bu ekonomik sıkıntılar dünya genelinde hissedilse de bazı ülkelerin aksine Avrupa ülkelerinde daha az hissedilmektedir. Bu nedenle milyonlarca insan Avrupa ülkelerine göç etme, iş bulma arayışına girmiştir.

Yurt dışında bulmak, işçi olarak gitmek isteyenlere sevindirici haber Almanya‘dan geldi. Geçtiğim günlerde bir çok haber kanalı üzerinden yapılan haberlerde Almanya‘nın 1.5 Milyon işçi alımı yapılacağı duyurulmuştu. Evet yanlış duymadınız Almanya farklı meslek gruplarında 1.5 milyon işçi alımı için hazırlara başladı. Peki Almanya işçi alımı ilanlarına başvuru yapmak için siz hazırmısınız?

Değerli okurlarımız Almanya işçi alımı için başvuru yapacaksanız şayet kendinizi bir çok konuda geliştirmeli ve hazırlık yapmalısınız. Bir çok kaynaktan sizler için edindiğimiz bilgileri tek tek aktaracağız.

Almanya Hangi Kadrolarda İşçi Alımı Yapacak?

Almaya işçi alımı haberleri yayınlandıktan sonra milyonlarca vatandaşımız hangi kadrolarda işçi alımı yapılacağını araştırmaya başladı. İlk verilere göre Almanya (7) farklı kadroda 1.5 Milyon işçi alımı yapacak. İlerleyen günlerde hangi kadrolarda işçi alımı yapılacağı tam olarak netleşecektir.

Almanya İşçi Alımı 2022
 • Yuva Eğitmeni (230 Bin Kişi)
 • Hemşire – Yaşlı ve Hasta Bakıcı (300 Bin Kişi)
 • Garson (Sayı Netleşmedi)
 • Su Tesisatçısı (Sayı Netleşmedi)
 • TIR Şoförü (Sayı Netleşmedi)
 • Elektrikçi (Sayı Netleşmedi)
 • Güvenlik Görevlisi (Sayı Netleşmedi)
Almanya İşçi Alımı 2022

Almanya Hangi Ülkelerden İşçi Alımı Yapacak?

Değerli okurlarımız şunu öncelikle belirtmemiz gerekiyor Almanya sadece Türkiye’den işçi alımı yapmayacak. Almanya işçi alımı kriterlerine en fazla uyan kişiler arasından işçi alımı yaptığı için başvuru yapılan hemen hemen tüm ülkelerden başvuru kabul etmektedir.. Fakat Almanya ile yapılan anlaşmalardan dolayı işçi alımı için ilk sırada Türkiye yer almaktadır. Her ne kadar Türk vatandaşlarına öncelik verilse de buna sakın aldanmayın. Siz kendinizi öne çıkaracak tüm belgeleriniz hazırlamaya çalışın.

Almanya İşçi Alımı İçin Önemli Tavsiyeler

Almanya işçi alımı başvuru tarihi milyonlarca insan tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir. Sizde bu süre içinde kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Almanya‘da işçi olmak istiyorsanız milyonlarca insan arasından sizi ayrıcalıklı kılacak bazı bilgi ve belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Peki bunlar neler?

1) Almanya’ya işçi olarak gitmek isteyen adayların öncelikle en az A1 seviyesinde Almanca bilmesi gerekmektedir. Hatta mümkünse A2 seviyesinde Almaca bilmeniz bunu belgelemeniz size inanılmaz derecede fayda sağlayacaktır.

2) Başvuru yapacağınız meslekle ilgili diploma ve ustalık belgelerinizi almanız gerekmektedir. (Mesleki Yeterlilik Belgesi)

Almaya İş İlanları Sitesi

Almanya‘da hali hazırda yüzlerce firma işçi alımı için iş ilanları yayınlanmaktadır. Bu iş ilanlarına başvuru yaparak iş daveti alabilir ve Almanya’ya işçi olarak gidebilirsiniz. Almayanın en önde gelen iş ilanları sitelerinden birisi olan https://jobs.meinestadt.de/ adresi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Şartları 2022

Almanya işçi alımı 2022 başvuru şartları henüz açılanmadı fakat 2021 yılı işçi alımı başvuru şartlarına yer verdik. Bu şartlar 2022 yılında da aşağı yukarı aynı olacağını düşünüyoruz.

 • 20 ile 45 yaş aralığında olmak,
 • Başvuru yapacak adayların görevini yapmasına engel sağlık sorunları olmaması,
 • Adaylarda üst seviyede Almanca şartı aranmamaktadır,
 • Bazı meslek dalları için diploma yerine ustalık belgesi istenmektedir,

Almaya İşçi Vizesi Alımı İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Yeşil veya Kırmızı pasaport )
 • İki (2) adet biyometrik fotoğraf,
 • Mesleki gelişiminizi açıklayan özgeçmiş.
 • Mesleğinizle ilgili diploma, sertifika, ustalık veya çıraklık belgesi,
 • SGK İş Dökümü belgesi,
Yorumlar

 1. Tayfun birinci dedi ki:

  Elektrik elektronik teknolojisi

 2. Ahmet dedi ki:

  Nasıl başvıru yapacam

 3. Ali erbas dedi ki:

  Nasıl başvuru yapabiliriz