MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Astsubay Maaşları 2023 Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu?

Astsubay maaşları 2023 yılı Eylül ayı itibari ile Astsubay Maaşları ne kadar oldu? Sınıf ve derecelerine göre Astsubay maaşları tüm detayları ile yazımızın içeriğinde yer almaktadır.

Astsubay Maaşları 2023 Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu?

Astsubay Maaşları 2023 yılında ilk altı aylık dönem için Ocak ayı içerisinde zamlı olarak yatırılacak. Hem mevcut görev yapan hem de astsubay olmak isteyen vatandaşlar ise 2023 yılındaki en güncel astsubay maaşlarını merak etmektedir. Öncelikli olarak astsubay olmak için gerekli olan tüm şartları taşımanız ve sınavlarına katılarak başarılı olmanız gerekmektedir. Peki, astsubay maaşları ne kadar oldu ve tüm derecedeki astsubay maaşları ne kadardır?

Astsubay maaşları yeni göreve başlayan astsubaylar için en az 12.500 liradan başlamaktadır. Ancak yeni yapılan 2023 Ocak ayı maaşlarına göre ortalama olarak herhangi bir ek ödeme olmadan bir astsubayın maaşı ise 14.500 TL olarak belirtilmiştir. Ancak verilen bu ortalama maaş bilgisi görev yapan astsubayın kıdemine, görev yaptığı bölgeye ve çalışma süresine göre de farklılık gösterebilmektedir.

Yedek Astsubay Maaşları 2023 Eylül

Yedek Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste
Yedek Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste

Yedek astsubay maaşları 2023 yılında göreve yeni başlayan ve mezuniyet derecesine göre 11.500 lira ile 14.500 lira arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak yedek astsubay maaşları ilk kez yatırılacağı dönemde çift maaş şeklinde ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda bu durum göreve yeni başlayan yeden astsubaylar için de geçerlidir. Bununla birlikte yedek astsubay maaşları ortalama olarak 2 aylık dönemde normal hale dönmektedir. Yedek astsubaylar da tıpkı memur maaşları ile aynı şekilde zam almaktadır.

Diğer İlgili İlanlar

Kara Astsubay Maaşları 2023 Eylül

Kara Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste
Kara Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste

Her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen maaşlar ile çalışan astsubaylar memurlar ile aynı zam oranını almaktadır. Kara astsubay maaşları ile 2023 yılının ilk altı ayı için ortalama olarak 11.500 liradan başlayan ücretlere tabidir. Bunun yanı sıra kıdemli ve doğu bölgesinde görev yapan kara astsubay maaşları ise en yüksek olarak 19.000 lira civarında olabilmektedir. Sınıfına, görev yapılan bölgeye ve evli olup çocuğunun olup olmaması durumuna göre bu ücretler her astsubay için farklılık gösterebilmektedir.

Jandarma Astsubay Maaşları 2023 Eylül

Jandarma Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste
Jandarma Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste

2023 yılı zamlı maaş listesi içerisinde en çok merak edilen maaşlardan biri de jandarma astsubay maaşlarıdır. Jandarma astsubay maaşları için taban fiyat olarak 12.500 liradan başlayan fiyatlar ile açıklanmıştır.

Bunun yanı sıra Jandarma personeli olarak doğu ya da batı görevi, görev süresi ve kıdem bilgisi gibi pek çok etken Jandarma astsubay maaşlarını da yakından etkilemektedir. Özellikle uzun süreli olarak Jandarma astsubay olarak görev yapan biri en düşük olarak 11.800 ile 15.500 liradan başlayan fiyatlar ile maaşlarını alabilmektedir.

Deniz Astsubay Maaşları 2023 Eylül

Denizci Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste
Denizci Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste

Deniz astsubay maaşları görev aldığı pozisyona göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak 2023 yılı içerisinde göreve yeni başlayan ve bekar olan bir deniz astsubayının maaşı 13.500 ile 17.500 lira arasında değişebilmektedir. Bununla birlikte yer almış olduğu pozisyonlar ve görev yaptığı bölgeye göre 23.000 liraya kadar yüksek ücretleri de alabilmektedirler. Ülke dışında görev yapan deniz astsubaylarının maaşları ek ödemeler ile daha da yükselebilmektedir.

Hava Astsubay Maaşları 2023

Havacı Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste
Havacı Astsubay Maaşları 2023 Güncel Liste

Hava astsubay maaşları 2023 yılında yine memurlara yapılan zam oranları ile birlikte değişmiştir. Hava astsubaylarının pek çok farklı görev alanı bulunmaktadır. Bunun için de hava astsubayları için sabit bir taban maaşının belirlenmesi oldukça güçtür.

Genel olarak hava haberleşme, istihbarat, muhabere ve hava savunma gibi görevlerde çalışabilmektedirler. Ancak genel bir ortalama ile hava astsubay maaşları için 2023 yılında 14.800 lira ile 18.500 lira arasında değişen maaşların açıklandığını söylemek mümkündür. Hava astsubayları da yine görev sürelerine ve evli olup olmadıklarına göre farklı ek ödemeler alabilmektedirler.

Astsubay Maaşları Ne Kadar Oldu?

Rütbeye, dereceye ve görev yapılan bölgeye göre astsubay maaşları içerisinde büyük farklılık gözlemlenmektedir. Bunun için çeşitli pozisyonlarda görev alabilen astsubaylar için belirli ve sabit bir maaştan söz etmek yanlış olur. Ayrıca terör bölgesinde görev yapan astsubaylar ek olarak yaklaşık olarak 3.500 lira tutarında terör tazminatı da alabilmektedir. Yine bu tutar kişinin kıdemine ve görev süresine göre değişiklik de gösterebilmektedir.

2023 yılının ilk yarısı için memurlara yapılan zamlar neticesinde astsubay maaşları da büyük oranda etkilenmiştir. Kara kuvvetleri bünyesinde görev yapan ve göreve yeni başlaya bekar bir astsubay maaşı ortalama olarak 13.500 liradan başlayarak 25.000 lira arasında değişebilmektedir. Ancak Jandarma, deniz, hava astsubaylarında bu tutar farklılık gösterebilmektedir.

Ortalama olarak en düşük 12.500 lira olarak belirlenen 2023 astsubay maaşları Ocak ayında yeniden hesaplanacak olan zam oranı ile tekrar iyileştirilecektir. Kara kuvvetlerinde görev yapan astsubayların görev zorluğuna göre maaşları da artabilmektedir. Aynı şekilde deniz ve hava astsubayları da ülke içi ve ülke dışı görev yerlerine göre farklı ücretler alabilmektedir.

En fazla ek ödeme alan meslek grubu içerisinde yer alan astsubaylar 2023 yılı Ocak ayı zammı ile birlikte en düşük 12.500 lira gibi bir maaş alabilecektir. Ayrıca astsubay maaşları için en büyük fark yaratan etmenlerden biri de terör bölgesinden alınan ve maaşa ek olarak yatırılan tazminatlardır. Genel olarak hem deniz ve hava hem de kara kuvvetlerine bağlı olarak çalışan astsubaylarda 2.000 lira ile 3.500 lira arasına değişen terör tazminatları da yatabilmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

Göreve yeni başlayan astsubaylar için ikinci aydan sonra maaşları yatırılmaktadır. Ancak çift maaş verilmektedir. Asker maaşları içerisinde yer bulan astsubay maaşları da her ayın 15’inde alınmaktadır.

Anlaşmalı olunan bankalar üzerinden her ayın 15’inde yatırılan astsubay maaşları ilk olarak Ziraat Bankası aracılığı ile alınmaktadır. Ancak astsubay maaşları emeklilik dönemi sonrasında emeklilerin maaşları ile aynı gün yatırılmaktadır. Ek ödemeler ve terör tazminatları gibi diğer tüm ilaveler de maaş ile birlikte her ayın 15’inde hesaplara geçmektedir. 

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Şirin dedi ki:

  Astsubay maaşları, verdikleri hizmete ve sorumluluklarına göre yeterli değil. Güvenlik güçlerimizin bel kemiği için daha iyi koşullar şart.

 2. Sabri dedi ki:

  Astsubayların maaşları fedakarlıklarına ve askeri disiplinleriyle uyumsuz. Daha iyi ücret ve sosyal haklar hak ettikleri bir adım olur.

 3. Ersin dedi ki:

  Astsubay olarak çalışmak maaşlar açısından oldukça tatmin edici. Hem mesleki olarak gelişme fırsatı sunuyor hem de güvenli bir geçim sağlıyor.

 4. Hakkı dedi ki:

  Değerine paha biçilemez bir meslek astsubaylık. Maaşlarında daha fazla iyileştirme yapılmalı bana göre.

 5. Enis islam dedi ki:

  Astsubaylar vatanı koruma ve güvenliği için büyük özveriyle çalışıyor. Maaşları, fedakarlıklarını yansıtmalı ve askeri hizmetin önemini desteklemelidir.

 6. Yusuf yetkin dedi ki:

  Astsubay olarak görev yapmanın gururunu yaşıyorum. Aldığım maaş, emeğimin ve fedakarlıklarımın karşılığını fazlasıyla veriyor. Astsubaylık mesleği, hem saygın bir görev hem de iyi bir maddi gelir sağlıyor.

 7. Hasan dedi ki:

  Artık polisiye hiç bir mesleği yapmak gözüm kesmiyor. Astsubay da bunlara dahil maaşı ne kadar olsa da hakkı ödenmeyecek bir meslek.

 8. mudür dedi ki:

  15-20 bin lira bu devirde para mı? emir komuta altında çalış, hayati riski desen ayrı, doğuda güneydoğuda sınır dışında aileden eşinden çoluk çocuktan uzakta. çalıştığın yerler zaman gelir hayvan bağlasan durmaz. ne hakkından bahsediyorlar

 9. mudür dedi ki:

  kesinlikle fabrika daha iyi. askerler kadar çalışsanız fabrikada onlardan da fazla alırsınız zaten.

 10. mudür dedi ki:

  bende astsubay olmayı çok istiyordum ama nerdeyse fabrikada çalışarak aynı maaşı alabilirim. o kadar sıkıntı çekmeye kelle koltukta çalışmaya gerek yok.

 11. Murat TOPAL dedi ki:

  Astsubay maaşı 2023 yılı itibari ile yükselişte, uzman çavuş maaşlarına göre bir tık iyi ama biraz daha yükselmesi gerek.

 12. Namık Ant BENSON dedi ki:

  Sorun o değil. Darbe döneminin halen izlerini taşıyan bir aylık modeli hakim. Kd.Alb. ve Astsubay II Kad.Kd.Bçvş’un çalışma aylığı ve emekli aylığı iyi durumda. Pekiyi ya diğerleri Teğmen rütbesinden Yarbay rütbesine, Astsubay Çavuş’tan Astsubay Başçavuş’a, yapının içinde ötekileştirilmiş ve yalnızlığa itilmiş Sivil Memurların mali portreleri vasatın da altında, sebebi mi hukukun adalet, doğruluk, eşitlik ilkesinden habersiz, bilgisiz kimselerin toplumun adaletli gelir dağılımı taleplerini duyduklarında işlerine gelmediği için, paylaşmak istemedikleri için, kendilerine verilmiş bir hak olarak gördükleri için hadise bir türlü çözülemiyor. 15 Temmuz öncesi bu hadisenin içinde FETÖ parmağı vardı. Pekiyi ya şimdi? Düzeltin bu ucube yapıyı, insanlar onuru ile yaşasın, kişilerin Anayasal hak ve özgürlüklerine daha fazla tecavüz edilmesin. İnsanlık suçu bu, kaderleri değildir. Bu ayıp yanlış yapanların alnında kara bir lekedir, bu mesele bir an evvel çözüme kavuşturulmalı dar gelirli Memurların refah payı artırılmalıdır artık.

 13. Şahin dedi ki:

  Astsubay maaşlarının en yükseği bile benim gözümde çok düşük. Bu zamanın yaşam şartlarına göre biraz daha yüksek tutulması gerekiyor.

 14. Astsubay dedi ki:

  Astsubay maaşları, ile uzman çavuş maaşları neredeyse aynı gibi ama ast üst olayı her zaman vardır. Bence Astsubay olmak uzman çavuş olmaktan daha iyidir.

 15. Aslan Duran dedi ki:

  Astsubay maaşları, yükselen enflasyon karşısında gerçekten çok düşük kalıyor. Neredeyse asgari ücret veya işçi ücretine denk gelecek. Oysa ortaya canlarını koyan Mehmetciğimizin maaşları da ona göre yüksek olmalıdır.

 16. Gazi dedi ki:

  Sb ve assubay haklarını maaşlarını tazminat ve emekli maaşı hesaplamaları araştırılır sa ve yapılan işleri sıralar isek ordunun belkemigi denir ama boş laf. Sıkıntı problem çok çok fazla ve büyük. .. biri memnun diğeri ise hiç memnun değil. . Konuşun bu meslek sahipleri ile. Uçakları uçuran tankları yürüten insanlar ile konuşun. .. çocukları ile konuşun. .. sonra karar verin. Ne nedir. . Biri emekli okurken çalıştığı maaşının 100 de kaçını alıyor. Diğeri 100 de kaçını alıyor. .. Kanun ayrı ayrımı çıkıyor. . PES YANİ

 17. Kamil çelik dedi ki:

  Astsubay olmak için başvuru yaptım. Astsubay maaşları da yeterli şu an. Temmuz zamları astsubayları da etkiler mi acaba?

 18. Gazi dedi ki:

  As subay emekli olunca aldigi maaşının ancak yarısını alıyor. . Aldigi Tazminat ise yoktur. .. bu dunyada biraz adalet. . Yada öbür tarafta .. tam adalet

 19. Lamih yara dedi ki:

  Bir çok mesleğe göre astsubay maaşları düşük geldi bana. görevleri de oldukça zor oysaki.

 20. Hande Çubuk dedi ki:

  Astsubay olmak hep hayalimde olan bir şeydi. Asker olamadık ama güvenlik görevlisi olabildik. Astsubay maaşları bence düşük daha yükselmesi gerek.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi