MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

İmam Maaşları 2022 Aralık Ayı, İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam Maaşları 2022 Aralık Ayı, İmam Maaşları Ne Kadar Oldu? Güncel imam maaşı 2022 İmam ne kadar maaş alıyor?

İmam Maaşları 2022 Aralık Ayı, İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam Maaşları da tıpkı diğer meslek gruplarında olduğu gibi 2022 yılının Ocak ayı zammından etkilenen grup içerisinde yer almaktadır. 2022 yılında yapılan yeni zam oranları ile birlikte vaiz, imamlar ve emekli imamların da maaşlarına büyük oranda iyileştirme yapılmıştır. Memurlara yapılan %30,5’luk orandaki zam oranı ile imam maaşları da Ocak ayı içerisinde zamlı ücret üzerinden hesaplara yatırılacaktır.

İmam maaşları 2022 yılı içerisinde memurlara yapılan zam oranları ile eşdeğer olarak yükselmiştir. Göreve yeni başlayan imam veya uzun süredir görev yapan imamlar için maaş oranlarında farklılıklar görülebilmektedir.

İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam maaşları sabit taban maaşa ek olarak kişinin medeni durumuna göre ve kaç yıldır görev yaptığına göre değişebilmektedir. Bekar bir imam için 2022 yılındaki en düşük maaş oranı ise 5.361 lira olarak belirlenmiştir. Ocak ayında yapılan %5’lik zam artışı ilave edilmesi ile birlikte Temmuz ayında imam maaşları için ikinci bir ek zam ücreti de beklenmektedir. Yaklaşık olarak 2022 yılında Temmuz zam oranı ile birlikte 5.736 lira olması beklenmektedir.

İmam Maaşları 2022
İmam Maaşları 2022

İmam Maaşları Zam Oranları 2022

Evli ve iki çocuklu imamların maaşları de ek ödemeler ile birlikte 2022 yılı içerisinde zamlı olarak hesaplara yatırılacaktır. 2022 yılı Ocak- Haziran ayları arasında imam maaşları evliler ve 2 çocuk olanlar için en az 5.919 lira olarak açıklanmıştır. Ancak aynı oranda Temmuz için de beklenen yılın ikinci zam oranı ile birlikte imam maaşları yine evli ve iki çocuklu imamlar için en taban ücret olarak 6.334 lira olması beklenmektedir.

İmam maaşları arasındaki farklılıklar imamların medeni durumlarının yanı sıra çocuk durumu ve sayısı ile ayrıca sendikaya üye olup olmadıkları gibi etkenlere göre de farklılık gösterebilmektedir. İmam Hatip mezunu ve eşi çalışmayan ve bir çocuğu olan imamlar için en düşük taban maaş 2022 yılının ilk yarısı için 5.919 liradır.

İmam Maaşları Ne Zaman Yatar?

İmam maaşları da tıpkı memur maaşları gibi her ayın 15’inde hesaplara geçmektedir. Ek ödemeler, çocuk ve eş durumu gibi maaşlara etki eden tüm faktörlerde de yine maaşa ilave olarak eklenerek her ayın 15’inde anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödenmektedir.

İmam Maaşları Nasıl Ödeniyor?

İmam maaşları da tıpkı memurların maaş ödemesi gibi ödenmektedir. Kadrolu veya sözleşmeli olma durumları sadece maaşların tutarlarına etki edebilmektedir. Bununla birlikte imam maaşları için de 2022 yılında büyük iyileştirmeler de yapılmıştır.

2022 Ocak ayından Haziran ayına kadar tüm imamlar bekar olması durumunda taban maaş olarak 5.361 lira maaş almayı hak etmektedirler. Ancak evli olma ve çocuk sayısı gibi etkenlerin yanı sıra kadro durumları da imamların maaşlarını yüksek ölçüde değiştirilebilmektedir. İmam maaşları her ay düzenli olarak maaş anlaşmasını yapılmış olduğu banka üzerinden ek ödemeler ile birlikte 15’inde ödenmektedir.

En Yüksek İmam Maaşı

İmam Hatip mezunu olan bir imam en yüksek olarak 6.214 lira kadar bir maaş alabilmektedir. Vaiz maaşı da imam maaşları ile birlikte eşdeğer olarak yükselmiştir. Aynı şekilde vaiz maaşları da imam maaşları gibi zamlı olarak Ocak ayı içerisinde 6.545,88 lira olarak ödenecektir.

Kadrolu İmam Maaşı 2022

Kadrolu imam maaşları geçtiğimiz yıl en düşük olarak bekar bir imam için 4.762 lira olarak ödenmekteydi. Ancak 2022 yılı içerisinde eklenen zam oranları ile birlikte bekar bir kadrolu imamın maaşı ise taban fiyatı olarak 6.214,41 lira olarak belirlenmiştir. Sendikalı olan imamlar için maaş tutarlarında farklılıklar görülebilmektedir.

Yeni Başlayan İmam Maaşı 2022

Diyanet personeli olarak görev alan imamların maaşları evli, çocuklu ve bekar olmak üzere farklı ücret aralıklarına sahip olabilmektedir. Yeni başlayan imam hatipli ve bekar bir imamın maaşı 4.762 liradan 6.214,41 liraya yükselmiştir.

Aynı şekilde göreve yeni başlayan müezzin maaşları da 6.214,41 lira olarak belirlenmiştir. Diyanet içerisinde en yüksek maaşı vaizler almaktadır. 2022 yılı içerisinde vaiz maaşları ise zamlı olarak 6.545,88 lira olarak belirlenmiştir.

2022 İmam Maaşları ne kadar?
İmam Maaşları 2022

Sözleşmeli İmam Maaşı 2022

Memurlara yapılan zam oranlarının netleşmesi ile birlikte Diyanet personeli olarak görev alan imamların da zamlı maaşları netleşti. 2022 yılının ilk altı aylık zamlı dönemi için imam maaşlarına da tıpkı memur maaşları gibi zam oranı ilave edildi.

Ocak ayı içerisinde sözleşmeli imamlar için taban maaşları ise 4.762,07 lira olarak belirlenmiştir. Ancak sözleşmeli imam maaşı için de yine medeni durumu ile çocuk sayısı gibi durumlar da maaşa etki eden faktörler içerisinde yer almaktadır. Sözleşmeli imamlar kadrolu olarak göreve devam ettikleri takdirde 6.000 lirayı geçen maaş almayı hak edebilmektedirler.

Cami İmam Maaşı 2022

İmam maaşları imam hatipli ve cami imamları olarak iki farklı grup altında da incelenebilmektedir. 2022 yılının Ocak ayı içerisinde hesaplara yatacak ve hak edilmiş olan tüm maaşlar için enflasyon oranlarına göre zam eklenmiştir. Bu zamlardan hem imam hatipli hem de cami imamları yararlanmaktadır. Sözleşmeli veya kadrolu olma durumları maaşlarını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

İmam maaşları aynı zamanda medeni durum ve çocuk sayısı gibi diğer ek ödemeler ile de 6.000 lirayı geçen ücretleri bulabilmektedir. Cami imamı maaşları da 2022 yılında Ocak ayı içerisinde zamlı olarak ödenecektir.

Cami imamı maaşları ise zamlı ücret üzerinden 6.214,41 olarak belirlenmiştir. Taban ücret olarak alınan bu ücrete imamın eşinin çalışması ve çocuk sayısına göre de alacağı ek ödemeler dahil değildir. Lisans mezunu imamlar için ise daha yüksek maaşlardan söz edilebilmektedir. 2022 yılında lisans mezunu ve bekar bir imamın maaşı ise ortalama olarak 6.000 lira ile 7.000 lira arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. eyüp taş dedi ki:

  imam hatip mezunuyum şu an kpss çalışıyorum puan güzel gelirse imam olurum inşallah maaş yeterli.

 2. Suat kılıç dedi ki:

  İmam maaşları güzel keşke bende liseden imam hatipe gitmiş olsaydım en azından insanlara faydalı bir bilgi paylaşırdım.

 3. Servan Çolak dedi ki:

  İmam maaşları çok kişinin gözüne batıyor ama o kimseler bilmiyorlar ki imamlar maaş için değil. Allah için işlerini yaptıklarını. Kimse demesin o zaman maaş almasınlar. Tabi ki, alacaklar ve aldıklarından çok daha fazlasını hak ediyorlar. Dinin direği olan namazı en güzel şekilde bizlere kıldırıyorlar.
  İmam maaşları en az bu aldıklarının 2 katı olmalı.

  1. Necdet dedi ki:

   Allah gözünü doyursun ,dağda çatışan uzman senden az alıyor

 4. Davut Aksoy dedi ki:

  İmam maaşları önemli değil önemli olan gerçek bir imam olabilmektedir. Ben eminim ki, imam maaşlarını gerçek imamlar dahi merak etmiyordur. En çok merak edenler İslam düşmanı olan kötü niyetli kişiler tarafından aranıyordur. Şu imamlar ne kadar maaş alıyor diye…
  Aldıkları para sonuna kadar helaldir.

 5. Hacı kara dedi ki:

  İmam maaşları yaptıkları işe nazaran çok bile azdır ama maneviyatı oldukça yüksek bir meslek. Allah mükâfatını verecektir.

 6. Abdullah dedi ki:

  Lisede de imam hatip okudum cidden imamlık yüreğimin istediği meslek insallah imam maaşları daha da yükselir