MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

İmam Maaşları 2023 İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam Maaşı 2023 Eylül Ayı, İmam Maaşları Ne Kadar Oldu? Güncel imam maaşı 2023 İmam ne kadar maaş alıyor?

İmam Maaşları 2023 İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam Maaşları da tıpkı diğer meslek gruplarında olduğu gibi 2023 yılının Ocak ayı zammından etkilenen grup içerisinde yer almaktadır. 2023 yılında yapılan yeni zam oranları ile birlikte vaiz, imamlar ve emekli imamların da maaşlarına büyük oranda iyileştirme yapılmıştır. Memurlara yapılan %30,5’luk orandaki zam oranı ile imam maaşları da Ocak ayı içerisinde zamlı ücret üzerinden hesaplara yatırılacaktır.

İmam maaşları 2023 yılı içerisinde memurlara yapılan zam oranları ile eşdeğer olarak yükselmiştir. Göreve yeni başlayan imam veya uzun süredir görev yapan imamlar için maaş oranlarında farklılıklar görülebilmektedir.

İmam Maaşları Ne Kadar Oldu?

İmam maaşları sabit taban maaşa ek olarak kişinin medeni durumuna göre ve kaç yıldır görev yaptığına göre değişebilmektedir. Bekar bir imam için 2023 yılındaki en düşük maaş oranı ise 11.900 TL olarak belirlenmiştir.

 • Lise mezunu İmam maaşı 2023: 11.900 TL
 • Lisans İlahiyat mezunu İmam maaşı 2023: 12.500 TL
 • Uzman Lisans mezunu İmam maaşı 2023: 15.000 TL

İmam Maaşları Zam Oranları 2023

Evli ve iki çocuklu imamların maaşları de ek ödemeler ile birlikte 2023 yılı içerisinde zamlı olarak hesaplara yatırılacaktır. 2023 yılı Ocak- Haziran ayları arasında imam maaşları evliler ve 2 çocuk olanlar için en az 12.250 TL olarak açıklanmıştır.

İmam maaşı arasındaki farklılıklar imamların medeni durumlarının yanı sıra çocuk durumu ve sayısı ile ayrıca sendikaya üye olup olmadıkları gibi etkenlere göre de farklılık gösterebilmektedir. İmam Hatip mezunu ve eşi çalışmayan ve bir çocuğu olan imamlar için en düşük taban maaş 2023 yılının ilk yarısı için 5.919 liradır.

İmam Maaşları Ne Zaman Yatar?

İmam maaşları da tıpkı memur maaşları gibi her ayın 15’inde hesaplara geçmektedir. Ek ödemeler, çocuk ve eş durumu gibi maaşlara etki eden tüm faktörlerde de yine maaşa ilave olarak eklenerek her ayın 15’inde anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödenmektedir.

İmam Maaşları Nasıl Ödeniyor?

İmam maaşları da tıpkı memurların maaş ödemesi gibi ödenmektedir. Kadrolu veya sözleşmeli olma durumları sadece maaşların tutarlarına etki edebilmektedir. Bununla birlikte imam maaşları için de 2023 yılında büyük iyileştirmeler de yapılmıştır.

2023 Ocak ayından Haziran ayına kadar tüm imamlar bekar olması durumunda taban maaş olarak 11.900 lira maaş almayı hak etmektedirler. Ancak evli olma ve çocuk sayısı gibi etkenlerin yanı sıra kadro durumları da imamların maaşlarını yüksek ölçüde değiştirilebilmektedir. İmam maaşları her ay düzenli olarak maaş anlaşmasını yapılmış olduğu banka üzerinden ek ödemeler ile birlikte 15’inde ödenmektedir.

En Yüksek İmam Maaşı

İmam Hatip mezunu olan bir imam en yüksek olarak 15.000 lira kadar bir maaş alabilmektedir. Vaiz maaşı da imam maaşları ile birlikte eşdeğer olarak yükselmiştir. Aynı şekilde vaiz maaşları da imam maaşları gibi zamlı olarak Ocak ayı içerisinde 14.900 lira olarak ödenecektir.

Kadrolu İmam Maaşları 2023 Güncel Liste
Kadrolu İmam Maaşları 2023 Güncel Liste

Kadrolu İmam Maaşı 2023

Kadrolu imam maaşları geçtiğimiz yıl en düşük olarak bekar bir imam için 9.270 lira olarak ödenmekteydi. Ancak 2023 yılı içerisinde eklenen zam oranları ile birlikte bekar bir kadrolu imamın maaşı ise taban fiyatı olarak 14.540 lira olarak belirlenmiştir. Sendikalı olan imamlar için maaş tutarlarında farklılıklar görülebilmektedir.

Yeni Başlayan İmam Maaşı 2023

Diyanet personeli olarak görev alan imamların maaşları evli, çocuklu ve bekar olmak üzere farklı ücret aralıklarına sahip olabilmektedir. Yeni başlayan imam hatipli ve bekar bir imamın maaşı 8.762 liradan 11.900 liraya yükselmiştir.

Aynı şekilde göreve yeni başlayan müezzin maaşları da 11.500 lira olarak belirlenmiştir. Diyanet içerisinde en yüksek maaşı vaizler almaktadır. 2023 yılı içerisinde vaiz maaşları ise zamlı olarak 11.000 lira olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli İmam Maaşı 2023

Memurlara yapılan zam oranlarının netleşmesi ile birlikte Diyanet personeli olarak görev alan imamların da zamlı maaşları netleşti. 2023 yılının ilk altı aylık zamlı dönemi için imam maaşlarına da tıpkı memur maaşları gibi zam oranı ilave edildi.

Ocak ayı içerisinde sözleşmeli imamlar için taban maaşları ise 11,900 lira olarak belirlenmiştir. Ancak sözleşmeli imam maaşı için de yine medeni durumu ile çocuk sayısı gibi durumlar da maaşa etki eden faktörler içerisinde yer almaktadır. Sözleşmeli imamlar kadrolu olarak göreve devam ettikleri takdirde 13.000 lirayı geçen maaş almayı hak edebilmektedirler.

Cami İmam Maaşı 2023

Cami İmam Maaşları 2023 Güncel Liste
Cami İmam Maaşları 2023 Güncel Liste

İmam maaşları imam hatipli ve cami imamları olarak iki farklı grup altında da incelenebilmektedir. 2023 yılının Ocak ayı içerisinde hesaplara yatacak ve hak edilmiş olan tüm maaşlar için enflasyon oranlarına göre zam eklenmiştir. Bu zamlardan hem imam hatipli hem de cami imamları yararlanmaktadır. Sözleşmeli veya kadrolu olma durumları maaşlarını büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

İmam maaşları aynı zamanda medeni durum ve çocuk sayısı gibi diğer ek ödemeler ile de 12.800 lirayı geçen ücretleri bulabilmektedir. Cami imamı maaşları da 2023 yılında Ocak ayı içerisinde zamlı olarak ödenecektir.

Cami imamı maaşları ise zamlı ücret üzerinden 14.200 TL olarak belirlenmiştir. Taban ücret olarak alınan bu ücrete imamın eşinin çalışması ve çocuk sayısına göre de alacağı ek ödemeler dahil değildir. Lisans mezunu imamlar için ise daha yüksek maaşlardan söz edilebilmektedir. 2023 yılında lisans mezunu ve bekar bir imamın maaşı ise ortalama olarak 11.900 lira ile 15.000 lira arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. Hacı ali dedi ki:

  İmamlar manevi rehberlik ve toplum hizmeti sunuyor. Maaşları, önemli rol ve sorumluluklarını yansıtmalı, desteklenmeli ve adil bir şekilde değerlendirilmelidir.

 2. Muhammed dedi ki:

  İmam maaşları, manevi bir hizmetin karşılığı olarak ödenen bir miktar. İnsanlara rehberlik eden, dualarını yönlendiren ve toplumda önemli bir rol üstlenen imamlar, bu görevlerini yerine getirirken maaşlarını da hak ediyor.

 3. Abbas dedi ki:

  Paha biçilemez bir meslek benim gözümde. İmam maaşı ne olursa olsun güzel bir şekilde görevini yapan imam Allah katında mükâfatını alacaktır muhakkak.

 4. İmam BAKIR dedi ki:

  İmam maaşı 2023 yılı itibari ile biraz biraz düzenlendi. Şimdiye kadar asgari ücret altında neredeyse çalıştıracaklardı adamları. Allah devlete zeval vermesin.

 5. Oğuz Sonmez dedi ki:

  İmamların aldığı maaş haramdır. Din parayla satılamaz. Diyanet kapatılsın. İmamlar meslek sahibi olsun. Ayrıca imamlar kira, fatura vs. ödemezler. Günde toplasan 2 saat namaz kılmazlar. Benim hakkım varsa haram zıkkım olsun. Altı üstü okudukları 1 kitap. Öğretmenler, doktorlar binlerce kitap okuyorlar.

  1. Safter dedi ki:

   Geberdiğinde pamuğu da götüne imam tıkıyor amk yavşağı , zihniyetleri bozuk din düşmanları .

 6. Abdullah dedi ki:

  Lisede de imam hatip okudum cidden imamlık yüreğimin istediği meslek insallah imam maaşları daha da yükselir

 7. Hacı kara dedi ki:

  İmam maaşları yaptıkları işe nazaran çok bile azdır ama maneviyatı oldukça yüksek bir meslek. Allah mükâfatını verecektir.

 8. Davut Aksoy dedi ki:

  İmam maaşları önemli değil önemli olan gerçek bir imam olabilmektedir. Ben eminim ki, imam maaşlarını gerçek imamlar dahi merak etmiyordur. En çok merak edenler İslam düşmanı olan kötü niyetli kişiler tarafından aranıyordur. Şu imamlar ne kadar maaş alıyor diye…
  Aldıkları para sonuna kadar helaldir.

 9. Servan Çolak dedi ki:

  İmam maaşları çok kişinin gözüne batıyor ama o kimseler bilmiyorlar ki imamlar maaş için değil. Allah için işlerini yaptıklarını. Kimse demesin o zaman maaş almasınlar. Tabi ki, alacaklar ve aldıklarından çok daha fazlasını hak ediyorlar. Dinin direği olan namazı en güzel şekilde bizlere kıldırıyorlar.
  İmam maaşları en az bu aldıklarının 2 katı olmalı.

  1. Necdet dedi ki:

   Allah gözünü doyursun ,dağda çatışan uzman senden az alıyor

 10. Suat kılıç dedi ki:

  İmam maaşları güzel keşke bende liseden imam hatipe gitmiş olsaydım en azından insanlara faydalı bir bilgi paylaşırdım.

 11. eyüp taş dedi ki:

  imam hatip mezunuyum şu an kpss çalışıyorum puan güzel gelirse imam olurum inşallah maaş yeterli.

Renault fiyat listesi Fiat fiyat listesi