İŞKUR Kayıt – İŞKUR Giriş – İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR Kayıt – İŞKUR Giriş – İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?
22.03.2020
284
A+
A-

Türkiye İş Kurumu, bilinen adıyla İŞKUR, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı nezdinde bir kuruluştur. İŞKUR‘un genel olarak görevi ülkemiz bünyesinde istihdamın geliştirilmesi, artırılması ve olanaklarının korunmasına yönelik çalışmaların yanı sıra ülkede işsizliğin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapar. Ülkemizde milyonlarca işsiz, iş bulmak amacıyla İŞKUR’a müracaat etmektedir. Aynı şekilde iş verenler de işletmelerine personel alabilmek için İŞKUR’u tercih etmektedir. İşletme sahipleri iş arayanlardan farklı olarak ilan oluşturarak iş arayanların başvurmalarını bekler. İşkur kayıt ve giriş işlemlerini yaptıktan sonra İş arayanlar da kendilerine uygun gördüğü iş ilanlarına başvuru yaparak istediği kriterlerde iş bulabilir. İŞKUR üzerinde genellikle beden işçisi, temizlik görevlisi, garson ya da servis elamanı, satış danışmanı, güvenlik görevlisi, reyon görevlisi, kasiyer, büro memuru, aşçı, bulaşıkçı, ön muhasebe elamanı gibi meslek dallarından alımlar yapılmaktadır. Elbette bunlara ek olarak mühendislik alanında gerekli olan işçi ve nitelikli elemanların da bu platform üzerinden alındıklarını söyleyebiliriz.

İŞKUR, bir nevi iş arayan ve iş veren arasında köprü görevi sağlamakta, yine iş sahibi olmak isteyenlerin sigorta gibi birtakım güvencelerini de koruma altına almaktadır. İŞKUR, iş ilanlarını gazete gibi ortamlardan yayınlamaz. Gazete üzerinden iş kovalamak, modası geçmiş; geçmişte kalmış bir yöntemdir. İŞKUR’a, kendi web sitesi üzerinden kayıt olarak iş ilanlarını görüntüleyebilir, iş ilanlarına eğer şartlarınız uygunsa hızlıca başvurabilirsiniz. İŞKUR kayıt ve giriş işlemleri karmaşık gibi dursa da aslında oldukça basittir. Makalenin devamında İŞKUR kayıt işlemlerinizi nasıl kolayca yapabileceğinizi ve kayıt olduktan sonra iş aramasını nasıl yapabileceğinizi anlattık.

 İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR iş arayan ve iş veren başvurularını dilerseniz bireysel olarak il ve ilçenizde bulunan İşkur şubelerine giderek şahsen yapabilirsiniz. Bu konumuzda İŞKUR kayıt işlemlerinin online ortamda nasıl yapıldığını anlattık. Her yıl milyonlarca işsizin başvurduğu İŞKUR’a kayıt olmak için öncelikle İşkur e şube’ye (https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx) giriyoruz. Burada karşınıza İŞKUR sistemine üye olmanız için sizden bir üyelik sözleşmesini onaylamanızı istiyor. Buradaki sözleşmeyi onaylayarak devam ediyoruz.

İŞKUR Kayıt

Sözleşmeyi onayladıktan sonra TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız ve doğum tarihiniz gibi kişisel bilgilerinizi doldurmanızı isteyen bir form ile karşılaşacaksınız. Buradan kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra aşağıdaki güvenlik kodunu boş kutucuğa girmeniz gerekmektedir. Güvenlik kodu her form yenilendiğinde farklı bir kod olduğundan olur da bağlantınız kesilecek olursa, sürekli aynı güvenlik kodunu girmeye çalışmayın. Güvenlik kodu olarak boş kutucuğun yanındaki kodu girmeniz gerekmektedir. Güvenlik kodunu da doğru girdikten sonra altta küçük yazılarla yazan kişisel verilerin korunmasına yönelik bilgilendirmeyi de okuduğunuzu beyan eden sol taraftaki kutucuğu işaretleyiniz. Bu işaretlemeyi de yaptıktan sonra ileri tuşuyla devam edeceksiniz.

İŞKUR Kayıt

Önceki adımı tamamladıktan sonra İŞKUR kayıt işlemlerinize devam ediyoruz. İleri butonunu tıkladığınızda karşınıza yine temel bilgilerinizi girmenizi isteyen bir form göreceksiniz. Bu formda adres, iletişim bilgileri gibi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. * ile işaretlenmiş kutucukların doldurulması gerekmektedir. Eğer bu bilgilerden birini hatalı olarak girerseniz daha sonra sisteme girerken sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle telefon numaranızı girerken oldukça dikkatli olmalısınız. Hemen telefon numarası bölümünün altında yer alan şifre kısmında güvenilir bir şifre seçmelisiniz. Genellikle önerilmeyen şifreler isimsoyisim123 gibi şifrelerdir. Bu gibi kolay tahmin edilebilir şifreler seçmemeniz tavsiye edilir. Ayrıca şifrenizi bir yere not etmenizi öneririz. İşkur e-şubesine, sosyal medya gibi çok sık olarak giriş yapılmadığından bir süre sonra şifrenizi unutabiliyorsunuz. Bu gibi olumsuzlukları yaşamamak için önerilerimizi dikkate almalısınız. Bu sayfada yer alan yönergeleri de dikkate alarak bu bölümü de tamamladıktan sonra İŞKUR kayıt işlemlerinizi hemen hemen bitirmiş sayılıyorsunuz. Bu adımdan sonra kaydınızın henüz tamamlanmadığına yönelik bir uyarı mesajı görebilirsiniz. Telaşlanmayın, kişisel bilgiler kısmına girerek mesleki bilgilerinizi, öğrenim ve özgeçmişinizi doldurabileceğiniz profil sayfanıza erişebilirsiniz.

İŞKUR Kayıt

Buradan özgeçmişinizi ile ilgili hemen hemen tüm bölümlerin ayrıldığını göreceksiniz. Daha önce bir iş tecrübeniz mevcut ise kişisel bilgilerinizi doldurduğunuz sayfadan “İş Tecrübesi” sekmesinden çalıştığınız yerleri, başlama ve bitiş tarihlerini girebilirsiniz. Bu bilgileri girdiğinizde, söz konusu bilgilerin doğruluğunu beyan etmiş sayılırsınız. İŞKUR kayıt işlemleri sırasında önceki iş tecrübelerinizi girmeniz sizlere faydalı olacaktır. Çünkü işveren kişilerce eğer ilgili iş için deneyim sahibiyseniz tercih edilme ihtimaliniz daha fazla olacaktır.

İŞKUR kayıt işlemlerinizi neredeyse tamamladınız. Ana ekranda bulunan “Özgeçmiş” yazısının yanındaki %’lik değer özgeçmişinizin ne kadar tamamlandığını göstermektedir. Bu değer ne kadar yüksek olursa, ilgili iş ilanı için tercih edilme ihtimaliniz de doğru orantılı olarak artacaktır.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Milyonlarca çalışan ve işvereni bir araya getiren Türkiye İş Kurumu yani İŞKUR kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra “İşkur Kayıt Belgesi” isteyen işletmeler olacaktır. Eğer çalışmak istediğiniz kişi ya da firma sizden İŞKUR kayıt belgesini isterse bu belgeyi nasıl alabileceğinizi konumuzun devamında bulabilirsiniz. Esasında İŞKUR kayıt belgesi sizin İşkur üzerinde iş aradığınızı gösterir belge niteliğindedir. Böyle bir durumda İşkur kayıt belgenizi alabilmeniz için birden çok seçeneğiniz bulunuyor. Ancak İŞKUR kayıt belgesini almaya geçmeden önce bu belgeyi alabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmalısınız. İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır, diye sormadan önce bu şartların ne olduğuna bakmak gerekir. İŞKUR kayıt belgesi alabilmek için öncelikli olarak İşkur kayıt işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekir. Kaldı ki zaten bu belge İŞKUR üzerinde kaydınızın olduğunu doğrulamaya yönelik bir belgedir. Eğer İŞKUR kaydınız yoksa hemen yukarıda anlattığımız adımları takip ederek İŞKUR kaydınızı başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer internet şubesiyle pek aram yok derseniz size en yakın İŞKUR Müdürlüğüne başvurarak da kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İkinci bir diğer şart ise bu belgeyi alabilmek için 14 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bir diğer şart ise kadın adaylara yönelik değil, erkek adaylara yönelik getirilmiş bir şarttır. Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmaları şartıyla bu belgeyi alabileceğini söyleyebiliriz. Dilerseniz şimdi İŞKUR kayıt belgesi nasıl alınır onu inceleyelim.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle en kolay yöntem olan İŞKUR e-şubesini kullanarak TC kimlik numaranız ve şifreniz ile şubeye giriş yapıp şu adımları takip ederek hızlıca İŞKUR kayıt belgesini alabilirsiniz. Öncelikle İŞKUR online şubesine girdikten sonra iş arayan bölümünden şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmalısınız. Sonra profiliniz üzerinden İŞKUR kayıt belgenizi alabilirsiniz. Eğer kayıt belgenizi oluşturamıyor ya da görüntüleyemiyorsanız öncelikle özgeçmişinizin tam ve eksiksiz olup olmadığını kontrol edin. Ardından makalemizdeki diğer seçeneklere göz atın. Eğer hala İŞKUR kayıt belgenizi alamadıysanız sizlere en yakın İŞKUR şubesine başvurun.

Bir diğer İŞKUR kayıt belgesi alma yöntemi de vatandaşların hayatını epey kolaylaştıran e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden bu işlemi yapabilmeniz için daha önce PTT aracılığıyla almış olduğunuz e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz varsa e-devlet’te hizmet ara kısmına “İŞKUR Kayıt Belgesi” yazarsanız ya da direkt olarak ( https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kayit-belgesi ) linke tıklayarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Buradan kimliğinizi doğruladıktan sonra eğer İŞKUR üzerinde doldurduğunuz özgeçmişinizde herhangi bir eksiklik söz konusu değil ise hızlıca belgenizi pdf formatında bilgisayarınıza kaydedebilir veyahut yazıcının mevcut ise kolayca yazdırabilirsiniz.

Bir diğer ve en kesin olan çözüm ise size en yakın İŞKUR şubesine gitmek olacaktır. Size en yakın İŞKUR şubesinin nerede olduğunu görmek için telefonunuzun gps özelliğinden faydalanarak etrafınızdaki İŞKUR müdürlüklerini görebilirsiniz. Eğer İŞKUR müdürlüklerine gidecekseniz de birkaç evrak yanınızda götürmeniz gerekiyor. İşte İŞKUR kayıt belgesi almak için İŞKUR şubelerine başvurduğunuzda yanınızda olması gereken evraklar sırasıyla şöyle; kişiye ait 4 adet vesikalık fotoğraf, ikametgah belgesi, ilgili kişiye ait öğrenim durumunu gösterir belge (diploma), kimlik fotokopisi, aile hekiminden ya da başka bir sağlık kurumundan alınmış sağlık raporu, adli sicil kaydı ve bir adet herhangi bir bankanın ilgili kişi adına açılmış banka hesabının iban bilgisi gerekmektedir. Burada yer alan ikametgah belgesi, adli sicil kaydı gibi belgeleri e-devlet üzerinden hızlıca alabilirsiniz.

İŞKUR Giriş Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a kaydınızı yaptınız. Artık iş aramaya hazırsınız. Ancak öncelikle yapmanız gereken daha önemli işler var. İlk olarak İŞKUR’a giriş yapmalısınız. İŞKUR’a giriş nasıl yapılır sorusunu cevaplamak gerekirse herhangi bir arama motoruna “İŞKUR” yazarak önümüze gelen sonuçlardan ilkine yani aşağıdaki fotoğraftaki gibi çıkan sonuca giriyoruz.

İŞKUR Giriş

Burası İŞKUR Giriş’in ana sayfasıdır. Hemen sağ üst tarafta yer alan “İnternet Şubesi” butonuna tıklıyoruz.

İŞKUR Giriş

Açılacak sayfada bize iş arayan mı yoksa iş veren mi olduğumuzu soran, eğer hala kayıtlı değilsek kayıt olabileceğimizi gösteren butonlardan oluşan bir sayfa bizi karşılıyor. İş arayan kısmından giriş yap butonuna tıklıyoruz.

İŞKUR Giriş

Burada kayıt sırasında girdiğimiz TC kimlik numaramızı ve şifremizi girmemizi isteyen küçük bir pop-up penceresi çıkıyor. Bilgilerimizi girerek giriş yap butonuyla İŞKUR Giriş girişimizi yapıyoruz. Eğer İŞKUR Giriş şifremizi hatırlamıyorsak, E-Devlet ile de giriş yapabiliriz. Aynı adımları izleyerek geldiğimiz küçük pop-up penceresinin sol alt kısmında “e-devlet ile giriş” butonuna tıkladığınızda sizleri e-devlete yönlendiren bir pencere açılacak. E-Devlet şifrenizi girerek giriş yaptığınızda kısa bir süre sonra İŞKUR’a giriş yapmış olarak geri döneceksiniz.

İşkur Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

İŞKUR giriş nasıl yapılır sorusunu cevapladık, ancak İŞKUR şifremi unuttum, ne yapmalıyım; nasıl gireceğim sisteme diyorsanız, hiç telaşlanmayın, online olarak hızlıca şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Giriş yapmak için izlediğiniz adımları takip ederek açılan pop-up penceresinde “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayın. Bu sizi farklı bir yere yönlendirecek. Burada TC Kimlik Numaranızı girip altında yer alan güvenlik kodunu girmeniz istenmektedir.

İŞKUR Giriş

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde şifrenizi sıfırlamanız için girdiğiniz TC numarasının diğer ayrıntılı bilgilerini isteyen yeni bir formla karşılaşacaksınız. Bu formu da eksiksiz ve tüm bilgileriniz doğru olacak şekilde doldurun. İleriyi tıkladığınızda eğer bilgileriniz eşleşirse sizleri yeni şifre oluşturmanızı isteyen bir form karşılayacak. Buradan yeni şifrenizi oluşturarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Unutmayın şifrelerinizi kolay ve tahmin edilebilirlikten uzak bir şekilde seçmeye özen gösterin.

Peki İŞKUR giriş nasıl yapılır sorusunu çözdünüz. Şifrenizi de unuttuysanız sıfırladınız; şimdi ne olacak? İŞKUR’a giriş yaptığınızda hemen iş ilanlarına atılmanızı tavsiye etmeyiz. İŞKUR’a girdiğinizde işiniz öncelikli olarak CV’nizi dolu dolu oluşturmak olmalıdır. Dolu bir CV sizi başvurduğunuz iş ilanlarında diğer adaylar arasında ön sıralara taşıyacaktır. Öncelikle sistemde mutlaka güncel bir iletişim bilginiz, telefon numaranız, e posta adresiniz kayıtlı olsun. Güncel adres bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurun. Özellikle işverenler açısından önemli olan daha önceki tecrübelerinizden bahsedin. Bunun için profilinizdeki ilgili kısımları doldurun. İŞKUR üzerinde ekstradan bir CV hazırlamanıza gerek yok aslında. Profiliniz üzerinde yer alan bağlantılara tıklayarak öğrenim hayatınız hakkındaki bilgilerinizi, bildiğiniz yabancı dilleri ekleyebilirsiniz. Zaten bu gibi kısımları doldurdukça İŞKUR sizlere otomatik olarak bir CV hazırlamış oluyor. Bu bilgilerin dolu olmadığı için birçok adayın iş başvurusu daha ön elemede elenmektedir.

Ayrıca yine özgeçmiş bölümünde daha önce aldığınız belgelerinizi ekleyebileceğiniz “belgeler” bağlantısını da ehliyet gibi belgelerinizi eklerseniz şayet iş ilanında ehliyet ile ilgili bir bilgi bulunursa başvurunuzu sorunsuz yapabilirsiniz. Yine özgeçmiş bölümünde “ek bilgiler” bölümünde daha önce bitirdiğiniz kursları, aldığınız sertifikaları ekleyerek ilgili iş kolundaki mesleki yatkınlığınızı ve eğitim bilgilerinizin var olduğunu kanıtlamış olursunuz.

Özgeçmişinizi doldurduğunuz zaman iş ilanlarına tek tek kriter girerek aramak yerine İŞKUR’a giriş yaptığınızda sizi karşılayan ekrandan “bana uygun işler” bağlantısını kullanarak İşkur’un özgeçmişinize göre önerdiği iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

İşkur İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR giriş bölümünü de hallettiniz, özgeçmişinizi de doldurduktan sonra İŞKUR iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır ona bir göz atalım. Öncelikle İŞKUR iş ilanlarına başvuru yapabilmek için ilk paragraflarda detaylıca anlattığımız İşkur kayıt işlemlerini adım adım hepsini tamamlamış olmalısınız. Eğer başarıyla İŞKUR kaydınızı oluşturduysanız iş aramaya başlayabilirsiniz demektir. İŞKUR giriş bölümüne gelip İŞKUR’a girişinizi yapın. Ardından şöyle bir sayfayla karşılaşacaksınız.

İŞKUR Giriş

Burada yer alan “iş ilanları” bağlantısına tıklayarak açılacak sayfada aradığınız işe yönelik filtreleme araçları çıkacaktır. Buradaki filtreleme araçları iş ilanı aramayı kolaylaştırmaya yöneliktir.

İŞKUR Giriş

yukarıdaki alanları kendinize göre ayarlayarak ara butonuna tıkladığınızda seçtiğiniz kriterlere uyan iş ilanları önünüze gelecektir. Buradan imlecinizi ilanların üzerine götürdüğünüzde ilanın küçük bir ön izlemesi çıktığını göreceksiniz. Bu ilanın içeriğinin ne olduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır. Eğer sürekli olarak hergün aynı kriterlerde arama yapıyorsanız, aramanızı kaydederek kayıtlı aramalarım kısmından daha kolay arama gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir iş hakkında detayları görmek isterseniz ilgili ilanın üzerine tıklamanız gerekmektedir.

İŞKUR Giriş

Hemen yukarıda yer alan ilan İşkur üzerindeki bir ilandan alınmıştır. İş ilanında bu ilanın kaç kişi tarafından görüntülendiğini, kaç kişinin başvuruda bulunduğunu, ilgili firmanın adının ne olduğunu, kaç kişi işe alacaklarını ve işin genel olarak tanımını görebilirsiniz.

İlanlarda genel olarak işverenlerce belirli birtakım şartlar koyulur. İş ilanına başvurabilmek için sizlerin özgeçmişinde verdiği bilgilerin iş ilanına uygun olması gerekmektedir. Örneğin iş ilanında yaş şartı olarak 25-30 yaş olarak ilan edilmiş işe 31 yaşındaki birisi başvuru yapamaz. Keza yine eğer askerliğini yapmış olarak istenilen bir iş ilanına sistemdeki askerlik bilgisi yapmamış olanlar da ilgili iş ilanına başvuru yapamaz. İşin gerektirdiği şartlara uygun olmak başvuru yapmanın ön koşuludur.

İŞKUR Giriş

İŞKUR kayıt işlemlerini yaptıktan sonra burada iş ararken size uygun bir iş buldunuz, yapmanız gereken ilgili ilana tıkladıktan sonra en altta yer alan ön yazı ekle kısmını dilerseniz kendinizi ya da bu işe yatkınlığınızı ve neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatan ufak bir metin ekleyebilirsiniz. Burayı doldurmak zorunlu değildir. Ancak her detayıyla doldurulmuş bir özgeçmişi ufak bir metinle taçlandırarak işinizi önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Tabi ki başvurunuzu İŞKUR değil iş verenler incelediğinden son karar onların olacaktır. İş ilanına başvurabilmek için alttaki iş ilanına yatkın olduğunuzu belirten onay kutusunu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu adımdan sonra eğer aday sayısı çok olur ise kura ile ya da ilgili işletmenin tercihine göre işe alım konusunda görüşmelerde bulunacaksınız. Eğer iş görüşmelerine çağrılacak olursanız mutlaka ilgili iş görüşmesine gitmeye çalışın. Unutmayın her ne kadar dolu bir CV ile başvurmuş olsanız da işverenler disiplinli çalışan insanlara öncelik verecektir. İlk iş görüşmesine gelmemezlik edecek olursanız bu sizin hanenize eksi puan kazandıracaktır. O nedenle eğer iş başvurunuzun durumu sonuçlanıp sizleri iş görüşmesine çağırdılarsa bu iş görüşmelerine gitmemezlik etmemelisiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

  1. Ali dedi ki:

    Is arayisindayim

  2. Ali dedi ki:

    Afyonkarahisar ihsaniye döğer belediye okul temizlik kalelufer yakma işi arayisindayim