enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Polis Maaşları 2021 – Güncel Rakamlar

Polis Maaşları 2021 – Güncel Rakamlar

Polis maaşları, polis türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca ara ara yapılan güncellemeler, polis maaşlarının farklılık göstermesine neden olmaktadır. Polis memuru 2021-2022 itibariyle 7.465 TL maaş almaktadır. Polislerin unvan ve derecelerine göre değişebilen maaşlar, pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. İşte polis memurlarının unvanları ve maaşları!

Diğer İlgili İlanlar

Trafik Polisi Maaşları

Trafik polisleri Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaktadır. Şehir içi ve dışında, otoyollarda hız denetlemeleri, gerekli trafik kontrollerini sağlamakla yükümlüdür. Trafik akışının devamlılığını sağlayan trafik polisleri pek çok görev ve sorumluluğu yerine getirmektedir. Sürücü belgesi kontrolü yapmakta ve kurallara uyulup uyulmadığını belirlemektedir.

Polis maaşları 2021-2022 kapsamında trafik polisi maaşları merak edilmektedir. Trafik polisleri yaklaşık 6 bin TL maaş almaktadır. Zam dönemlerinde maaşların artması nedeniyle güncel bilgilerin takip edilmesi bir hayli önemlidir.

Polis Maaşları 2021

Motosikletli Polis Maaşları

Yunuslar ve Şahinler olmak üzere iki kategori altında değerlendirilen motosikletli polislerin görevleri alt dallarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak asayişle ilgili meselelere bakan Yunuslar, bir motosiklet üzerinde hareket etmektedir. Çoğunlukla toplu halde gezmekte ve öndekiler önce, arkadakiler ise artçı olarak isimlendirilmektedir.

Eskort ve yol açma hizmetlerinde bulunan Şahinler ise olaylara oldukça hızlı bir şekilde müdahale etmektedir. Armasında şahin figürü yer almakta olup şahinin pençesinde şimşek, gagasında ise zeytin dalı yer almaktadır. Polis maaşları kapsamında motosikletli polis maaşlarının da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Polis Maaşları 2021

Yunus Maaşları

Genellikle asayiş ile ilgili konularda müdahalede bulunan yunuslar, motosiklet üzerinde gezmektedir. Bir motosiklete iki kişi binmekte olup toplu halde gezmektedirler. Öndeki polis öncü olarak adlandırılmakta olup arkadaşı polis de artçı olarak bilinmektedir. Kırmızı siyah ve beyaz renklerden meydana gelen üniformaları, yunusları diğer polislerden ayırmaktadır.

Artçı olarak bilinen polis, elinde bir silah taşımaktadır. Yunusların armalarında, başında kep yer alan bir yunus bulunmaktadır. Pek çok kişi, polis maaşları kapsamında yunusların ne kadar maaş aldığını merak etmektedir. Yunusların maaşları da diğer polis türleri gibi zamanla farklılık gösterebilmektedir.

Kademe farklılıkları, yunusların maaşlarının değişmesine neden olabilmektedir. Bu kapsamda polis maaşları 2021-2022 4.800-6.500 TL arasında değişmektedir. En düşük yunus maaşının 4.800 TL olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra en yüksek yunus maaşı da 6.500 TL’dir.

Hava Polisi Maaşları

19 Ekim 1981 tarihinde kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı, çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Asayiş ve kaçakçılıkla mücadele eden Havacılık Dairesi Başkanlığı, bunun dışında da önemli görevleri bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye tarafından terör örgütü ilan edilen gruplara dahil olan kişilerin yakalanmasında havadan destek sunmaktadırlar. Malzeme temini, karayolları üzerinde trafiğin kontrolü, V.I.P’ın havadan taşınması vb. görev ve sorumluluklar; Havacılık Dairesi Başkanlığı kapsamında yer almaktadır.

Oldukça önemli hizmetlere sahip olan hava polisi, maaşları en fazla merak edilen polis gruplarıdır. En düşük memur aylığının 2021 itibarıyla 4500 TL olması, en düşük hava polisi maaşlarının da bu dolaylarda seyretmesine neden olmaktadır. Polis maaşları kapsamında yer alan hava polisi maaşları, özellikle bu alanda kariyer planlamak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Polis Maaşları 2021

Çocuk Polisi Maaşları

Bir diğer polis türü de çocuk polisidir. Çocuklara yönelik yürüteceği hizmetlerle ilgili eğitim alan ve 0-18 yaş aralıklarının gelişim özelliklerini bilen çocuk polisleri, çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Çocuk polislerinin sahip olduğu nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklarla ilgili işlem yürütecek polisler, ilgili yaş gruplarının gelişim özelliklerini bilir.
 • Çocuk Polisi birimlerinde özel eğitimler alır.
 • Yardıma muhtaç çocuklara, yardım isteyenlere yardım eder.
 • Çocukları topluma kazandıracak bilgi ve deneyime sahiptir.
 • Eğitim-öğretim ortamlarındaki güvenliği sağlar.
 • Çocuk suçluluğu ve mağduriyetine dair gerekli araştırmaları yapar.
 • Çocukları zararlı ve tehlikeli alışkanlıklardan korur.
 • Çocukların suça sürüklenmelerini önler.
 • Çocukların karışmış olduğu olaylarla alakalı adli ve idari işlemleri yürütür.
 • Çocukların yoğun bir şekilde bulunduğu yerlerdeki denetimleri yapar.
 • Kayıp çocukların bulunması ile ilgili gerekli çalışmaları yapar.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen görev ve sorumluluklara sahip çocuk polisler ve polis maaşları merak konusu olmaktadır. Ortalama 6000 küsur maaş alan çocuk polisinin maaşları 10 bin küsura kadar çıkmaktadır. 2021-2022 itibarıyla polis maaşlarının minimum 4 bin küsur olduğu bilinmektedir.

Polis Maaşları 2021

Çevik Kuvvet Maaşları

İsyan kontrolünü sağlamakla görevli olan Çevik Kuvvet, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Kanunlar dahilinde gerçekleştirilen gösteri, toplantı ve yürüyüşlerde düzen ve birliği sağlamakla görevli olan Çevik Kuvvet, bunun yanı sıra katılımcıları korumak ve toplumsal düzeni sağlamak gibi görev ve sorumluluklara sahiptir.

1965 yılında İstanbul, Adana, Ankara, İzmir ve Zonguldak’ta Toplum Polisi adıyla kurulan Çevik Kuvvet, ilk kurulduğu yıldan itibaren görev ve sorumluluklarını genişletmiştir. 1982 yılında isimlerinde değişiklik olmuş ve Toplum Polisi Çevik Kuvvet olarak değiştirilmiştir. 2021-2022 polis maaşları kapsamında ne kadar maaş aldığı merak edilen Çevik Kuvvet, çeşitli envanterleri kullanmaktadır.

Çevik Kuvvet envanterleri TOMA, FN 303 ve Otokar Akrep’tir. Çevik Kuvvet görev ve sorumluluklarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Kanuna uygun şekilde gerçekleştirilen toplantı, yürüyüş ve eylemlerde katılımcıların güvenliğini sağlamak
 • Toplum düzenini bozacak toplumsal hareketlerin meydana gelecekleri yerlerde gerekli tedbirleri almak
 • Grev ve lokavt esnasında iş yerlerini herhangi bir tahribe karşı korumak
 • Diğer polis türlerinin yetersiz kaldıkları gösteri ve törenlerde toplumsal huzuru sağlayacak eylemlerde bulunmak
 • Kanuna aykırı şekilde gerçekleşen olaylarda gerektiği durumda zor kullanarak olayları engellemek

Yukarıdaki gibi sıralanabilen görev ve sorumluluklar Çevik Kuvvet’in hizmet alanlarını belirlemektedir.

Çevik Kuvvet kapsamında polis maaşları birçok kişi tarafından merak konusu olan hususlar arasında yer almaktadır. En düşük Çevik Kuvvet maaşları 4 bin küsurdur. Bununla birlikte en yüksek Çevik Kuvvet maaşları ise 5 bin küsurlara kadar çıkabilmektedir.

Polis Maaşları 2021

Terörle Mücadele (TEM) Maaşları

Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı, çeşitli görev ve sorumlulukları bünyesi barındırmaktadır. Bu görev ve sorumluluklardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Her türlü terör suçunu önler, izler ve gerekli araştırmaları yapar.
 • Terörle Mücadele Harekatı ile ilgili prensipleri ve esasları ortaya koyar.
 • Güvenlik Korucuları ve Gönüllü Güvenlik Korucularının işlemlerini gerekli denetimlere tabi tutar.
 • Meydana gelen terör olaylarıyla ilgili derinlikli incelemeler gerçekleştirir.
 • Terörle mücadele kapsamında gerekli önlemleri mevzuata göre alır.

Görev ve sorumlulukları yukarıdaki gibi sıralanabilen Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı ile ilgili pek çok husus merak konusu olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de polis maaşları kapsamında Terörle Mücadele (TEM) maaşlarıdır. Terörlü Mücadele maaşları, yapılan zamlarla değişmektedir. Bu nedenle güncel maaşlar için 2021-2022 maaş tablosunun incelenmesi gerekmektedir.

2021 itibarıyla en düşük polis maaşlarının 4 bin dolaylarında olduğu bilinmektedir. Fakat yetki ile deneyime göre bu maaşlar 12 binlere kadar çıkabilmektedir.

Polis Maaşları 2021

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Maaşları

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, önemli görev ve sorumluluklara sahip olduğu için ne kadar maaş aldıklarından önce, hangi alanlarda ne gibi görevleri bulunduğunu bilmek gerekir. Ekonomik, idari ve sosyal yapıyı doğrudan veya dolaylı olarak kontrol etmekle yükümlü olan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, nitelikli ve donanımlı personellerden meydana gelmektedir.

KOM, mühimmat ile tehlikeli madde kaçakçılığını önleme gibi bir sorumluluğa da sahiptir. Belirtilen suç başlıklarıyla alakalı iller arasında koordine sağlamakta olan KOM, aynı zamanda olaylarla ilgili değerlendirmeler yaparak gerekli önlemleri almaktadır. Gerekli durumlarda operasyonlar da düzenleyen KOM, yasa hükümlerine göre soruşturma da açabilmektedir.

Polis maaşları kapsamında KOM maaşları da birçok kişinin merak ettiği ve araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır. KOM maaşları ortalama 6-7 bin civarında seyretmektedir. Rütbelere ve deneyim ile eğitim düzeyine göre polis maaşlarında farklılıklar meydana gelmektedir.

Polis Maaşları 2021

Baş komiser Maaşları

Emniyet birimlerinde görev yapmakta olan baş komiserler, geniş bir görev ve sorumluluk ağına sahiptir. Bulunduğu şubenin düzenini sağlayan baş komiser, aynı zamanda alt rütbede çalışan görevlilerin çalışma koşullarını da denetlemektedir. Rütbe olarak emniyet amiri ve komiser arasında bulunan baş komiser görev ve sorumluluklarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bulunduğu karakol ve şubenin düzeni ile işleyişinden sorumludur.
 • Vatandaşların emniyet hizmetlerinden en doğru ve sistemli şekilde yararlanmasını sağlar.
 • Karakol veya şubelerdeki eksiklikleri giderir.
 • Emniyet güçlerinin vatandaşlarla çalışmasının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Bu ve bunun gibi görev ile sorumluluklara sahip baş komiserler, polis maaşları içerisinde değerlendirilmektedir. Baş komiserler 2021-2022 döneminde 7.830 TL civarında bir maaş almaktadır.

Özel Harekat Polisi Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan Özel Harekat Polisi, modern silah ve teçhizatlarla donanmıştır. Genel olarak görev ve sorumlulukları;

 • Terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen silahlı eylemleri etkisiz kılmak
 • Güvenliği tehdit eden silahlı ve tehlikeli şahısları yakalayarak etkisiz hale getirmek
 • Devlet büyüklerinin güvenliklerini sağlamak adına çalışmalarda bulunmak
 • Devletin hayati çıkarlarına yönelik gerçekleştirilen risk ve tehditlerle etkili bir şekilde mücadele etmek
 • Rehin alınan şahısları kurtarabilmek için gerekli çalışmaları yapmak

Yukarıdaki hususların her biri, Özel Harekat Polisi görevleri olarak bilinmektedir. Polis maaşları kapsamında Özel Harekat Polislerinin de maaşları merak edilmektedir. Özel Harekat Polisleri, 2021 itibarıyla 5.500 TL-6.700 TL arasında bir maaş almaktadır. Maaşlar, zam dönemlerinde belirli oranda zamlara tabi olduğu için değişiklik gösterebilmektedir.

Polis Maaşları 2021
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.