MemurİşçiPersonelKamuMaaşMaaşlarıPersonel Alımı

Uzman Çavuş Maaşları 2022 – Güncel Liste

Uzman Çavuş Maaşları 2022, Jandarma Uzman Çavuş Maaşları, Uzman Erbaş, Havacı Uzman Çavuş, Komando Uzman Çavuş, Sözleşmeli Uzman Çavuş maaşları güncel liste.

Uzman Çavuş Maaşları 2022 – Güncel Liste

Uzman çavuş maaşları ile ilgili bir taban ücret söylemek yanlış olacaktır. Hem doğu hem de batı görevleri olmak üzere uzman çavuşların maaşı genel olarak görev yaptıkları bölgeye göre büyük farklar oluşturmaktadır. Aynı zamanda hizmet süreleri ve medeni durumları ile çocuk sayısı gibi tüm etkenler de uzman çavuş maaşları için ek ödemelere etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinde görev yapan uzman çavuşların batı ve diğer bölgelere göre daha fazla maaş ve ek ödeme aldıkları da bilinmektedir.

Uzman Çavuş Maaşları 2022

Uzman çavuş maaşı, 2022 yılı itibari ile göreve yeni başlayan bir uzman çavuş en düşük maaşı ortalama olarak 7.550,00 TL ile 12.000,00 TL arasında değişmekteydi. Ancak 2022 yılı itibari ile göreve yeni başlayan ve doğu ile güneydoğu dışındaki bölgelerde görev yapan bir uzman çavuşun maaşının ortalama olarak 13.200,00 TL ile 17.400,00 TL arasında değiştiği bilinmektedir. En yüksek uzman çavuş maaşı ise, 23.670,00 TL‘dir.

Uzman çavuş maaşı, aylık olarak alacağı ek ödemeler, terör tazminatı ve ekstra görev ücretleri bu tutarın içerisine dahil değildir. Uzman çavuş maaşı iç Anadolu bölgesinde ortalama olarak 7.550,00 TL ile 12.000,00 TL arasında değişmektedir. Ancak doğu ve güneydoğu bölgesinde görev yapan bir uzman çavuş en az 132.200,00 TL ile 17.400,00 TL arasında değişen tutarlarda bir maaş ile işe başlayabilmektedir. Uzman çavuş maaşlarında hizmet süresi ve ekstra görev ücretleri özellikle maaşa en büyük fark getiren etkenler içerisinde yer almaktadır.

Diğer İlgili İlanlar

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları 2022

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste
Jandarma Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste

Jandarma uzman çavuş maaşları yine batı ve doğu görevi olmak üzere ayrı olarak değerlendirilmektedir. 2022 yılı itibari ile ortalama olarak jandarma uzman çavuş maaşlarının en düşük olarak 7.850,00 TL ile 12.660,00 TL kadar çıktığı bilinmektedir.

Yukarıda verilen ortalama ücretler taban ücret olarak verilmektedir. Bu maaş tutarlarına ek ödemeler, terör tazminatı veya ülke dışı görevler gibi özel durum ödemeleri eklenmemiştir. Ortalama olarak jandarma uzman çavuşu maaşları 11.550,00 TL olarak 2022 yılı içerisinde ödeme alacaklardır.

Jandarma uzman çavuşlar için maaş tutarları riskli bölgelerde biraz daha fazla olabilmektedir. Doğu ve güneydoğu bölgelerinde ek ödemeler ile 14.100,00 TL ile 16.200,00 TL arasında değişen tutarlarda maaş alabilmektedirler.

Jandarma uzman çavuş personelleri diğer erbaşlara göre daha zorlu şartlarda görev yapabilmektedir. Bunun yanı sıra özel olarak çıktıkları görevlerinde de görev ücreti de alabilmektedirler.

Uzman Erbaş Maaşları 2022

Uzman erbaş maaşları görevde bulundukları süreye göre ve görev yaptıkları bölgeye göre de farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte asker maaşları içerisinde değerlendirilen uzman erbaş maaşları için doğu görevlerinde olanlara ek olarak terör tazminatı da ödenmektedir. Terör tazminatı ise uzman erbaşlar için ek olarak 2022 yılı içerisinde 1.700,00 TL ile 3.200,00 TL arasında değişen tutarlarda olabilmektedir.

Uzman erbaşlar görevdeki yükselen kıdemlerine göre de maaşlarını yükseltebilmektedirler ancak 2022 yılı içerisinde uzun süredir görevde olan uzman erbaşları ortalama olarak ek ödemesiz olacak şekilde 11.480,00 TL’ye kadar maaş alacağı bilinmektedir. Bu tutar uzman erbaşların doğu görevlerinde daha da yüksek olabilmektedir.

Havacı Uzman Çavuş Maaşları 2022

Havacı Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste
Havacı Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste

Havacı uzman çavuş maaşları 2022 yılı itibari ile Temmuz ayından itibaren taban ücret olarak 7.820,00 TL ile 11.420,00 TL arasında değişebilmektedir. Havacı uzman çavuş maaşları için belirlenen bu tutar riskli bölgelerde görev yapan kişiler için ek ödemeler ile 13.600,00 TL ile 19.700,00 TL arasında değişen tutarlara ulaşabilmektedir.

Havacı uzman çavuş maaşları aynı zamanda görev süresi ve kişinin medeni durumu gibi faktörlere de bağlı olarak yükselebilmektedir. Havacı uzman çavuş maaşları diğer pek çok rütbeye göre daha yüksek tutarlarda olabilmektedir. Özellikle görev ve sorumluklarının kapsamına göre ve görev yaptıkları bölgeye göre maaşları diğer erbaş ve uzman çavuşlara göre daha yüksek tutarlarda olabilmektedir.

Havacı uzman çavuş maaşları dış ülkelere yapılan ek görevler ile 20.000,00 TL‘yi aşan tutarlara ulaşabilmektedir. Ayrıca askeri personelin hizmet süresi ve kıdemi de yine maaş tutarını yükselten etkenler içerisinde yer almaktadır. Eş durumu ve çocuk sahibi olup olmadığı gibi durumlar da yine maaşlarına yansıyacak olan ek ödemeleri yükseltebilmektedir. Havacı uzman çavuş maaşları içerisine terör tazminatı da ek olarak yansımaktadır.

Komando Uzman Çavuş Maaşları 2022

Komando Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste
Komando Uzman Çavuş Maaşları 2022 Güncel Liste

Komando uzman çavuş maaşı, diğer uzman çavuş maaşlarına göre neredeyse iki katı kadardır. Bunun en büyük nedeni adından da anlaşılacağı üzeri “KOMANDO” olmalarından kaynaklıdır. Hem aldıkları eğitim diğer uzman çavuşlardan çok daha farklıdır hem de görev olarak ülke dışı ve ülke içi terörle mücadele de öncelik alırlar.

İşte bu nedenlerden ötürü de komando uzman çavuş maaşları, yaptıkları görev bölgelerine göre ek ödeme ve terör tazminatı ile birlikte 18.100,00 TL ile 21.400,00 TL arasında değişmektedir.

Suriye’de Uzman Çavuş Maaşları 2022

Suriye’de uzman çavuş maaşları, 2022 yılı temmuz zammı sonrası, en düşük uzman çavuş maaşı ile birlikte görev yaptığı Suriye’de alacağı ek ödeme ve terör tazminatları ile birlikte 23.670,00 TL kadar ulaşmaktadır. Suriye’de görev yapan uzman çavuşların orada ne görev yaptıklarına bakılmaksızın ek ödeme ve terör tazminatlarını alırlar.

Sözleşmeli Uzman Çavuş Maaşları 2022

Sözleşmeli uzman çavuş maaşı öncesi nasıl uzman çavuş olunur ona bakalım; Uzman çavuş olmak isteyen adaylar istenilen şartları karşıladığı takdirde sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik sınavına girmeleri gerekir. Uzman çavuş olmak için gerekli olan şartları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Bu şartları karşılıyorsanız sözleşmeli uzman çavuş başvurusu yapabilirsiniz. Uzman erbaş temini için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Sözleşmeli uzman çavuş maaşları, 2022 yılı temmuz ayı zam oranları ile birlikte 7.550,00 TL ile 9.270,00 TL arasında değişiklikler göstermektedir. Bu durum evli, ek ödeme ve tazminat gibi nedenlerden farklılık göstermektedir.

Emekli Uzman Çavuş Maaşları 2022

Emekli uzman çavuş maaşları, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli askeri personel emekliye ayrıldığında, bazı farklar olsa da genel olarak haklarında Devlet memuru emeklileri ile aynı şekilde emekli maaş ve ikramiyesi hesabı yapılmaktadır.

30 yıl hizmeti olan uzman çavuş jandarma ve uzman erbaşların 01.01.2022 tarihinden itibaren alacakları emekli maaş ve ikramiyeleri aşağıdaki gibidir.

 • Emekli uzman çavuş maaşı: 6.230,00 TL
 • Emeklilik ikramiyesi: 208.900,00 TL

Doğuda Uzman Çavuş Maaşları 2022

Doğuda uzman çavuş maaşları ile ilgili en çok aranan ve merak edilen bir başka maaştır. Uzman çavuş doğuda ne kadar maaş alır? En düşük uzman çavuş maaşı 7.550.00 TL‘dir. Buna göre doğu görevinde bölgelere göre terör tazminatı almaktadırlar. Bölge bölge değişiklik göstermiş olsa da ortalama olarak maaşlarının üzerine ek olarak ortalama 2.500,00 TL ile 5.500,00 TL eklenir.

Doğuda görev yapan uzman çavuşlar birde ekstra olarak operasyona çıkıyorlarsa bunun içinde ödeme almaktadırlar.

Uzman Çavuş Başvuru Şartları:

Uzman Çavuş Başvuru Şartları 2022
Uzman Çavuş Başvuru Şartları 2022

Uzman çavuş başvurusu ve şartları için Uzman Erbaş Temini ile duyurulardan inceleme yapabilirsiniz. Uzman çavuş olmak için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir;

Uzman Çavuş Başvuru Şartları:

 • Yaş Şartı: Başvuru yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (Sözleşmeli er olarak görev yapanlardan, başvuru esnasında 3’üncü görev yılını tamamlamış olanlar için 29 yaşını bitirmemiş olmak.)
 • Öğrenim Şartı: En az lise mezunu olmak.
 • Askerlik Şartı: Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak (başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak)
 • Sağlık Şartı: TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, 1,64 metreden daha kısa boylu olmamak.
 • Başvuru Yöntemi: Başvurular, bilgilendirme/başvuru kılavuzlarında belirtilen internet adresi üzerinden alınmaktadır.
 • Sınav Aşamaları:
  • Genel kültür ve meslek bilgisi yazılı sınavı,
  • Ön sağlık muayenesi,
  • Fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (Kılavuzda zorunlu branşlar için yüzme dâhil),
  • Uygulamalı meslek bilgisi sınavına,
  • Mülâkat sınavı.

Uzman Çavuş Kaç Yıl Görev Yapar?

Uzman çavuş, mevzuat hükümlerine göre; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlar. Bu süre sonunda bulundukları komutanlık müdürlüğünce kadrolara alınırlar veya sözleşmeyi fesih etmek isterlerse edebilirler.

Uzmanlar ne kadar maaş alıyor 2022?

Uzman çavuşlar, 2022 yılı temmuz ayı zam oranları ile birlikte maaşları değişmiştir. Buna göre uzman çavuş maaşları en düşük 7.550,00 TL ile 12.000,00 TL arasında değişmektedir. Uzman maaşları görev aldıkları bölgelere göre de farklılıklar göstermektedir. En yüksek uzman maaşı 23.000,00 TL’dir.

Askerler ne kadar maaş alıyor 2022?

Asker maaşları, 2022 yılı için çavuş, onbaşı ve er olarak değişmektedir. Çavuş maaşı: 410.00 TL iken onbaşı maaşları, 340.00 TL iken er maaşları ise 290.00 TL’dir. Diğer askeri personellerde görev yerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde asker maaşları içinde bulundukları bölge ve görevlere göre değişmektedir.

Askere gidenlere para veriliyor mu?

Askerlik harçlığı askerlerin rütbesine, askerlik süresine ve askerliğini yaptığı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. 2022 Yılı Askerlik Harçlığı Tutarları İse Şöyledir; Er harçlığı 2022 yılında 290,00 TL olarak verilmektedir. Onbaşı maaşı ise erlere göre çok fazla fark etmese de 340.00 TL olarak verilmektedir. Çavuş maaşları ise, 410.00 TL olarak verilmektedir.

Bu gönderiye oy verin!
Yorumlar

 1. salih demir dedi ki:

  uzman çavuş maaşları gayet iyi ama şartları çok zor.

 2. Hüseyin kara dedi ki:

  Uzaman çavuş olup doğuda görev yapmak istiyorum bunun tercihi bizim elimizde mi acaba? Uzman çavuş maaşları doğuda daha fazla oluyor.

 3. Emin kalay dedi ki:

  Uzman çavuş ücretleri güzel olabilir ama ben hep asker polis olmaktan korkmuşumdur küçüklüğümden beridir. Son çarem kalırsa mecbur seçeceğim meslek.

 4. Sinan Kılıç dedi ki:

  Uzman çavuş demek paralı asker demektir. Buna göre de uzman çavuş maaşları düşüktür. Özellikle doğuda görev yapan uzman çavuş maaşı daha yüksek olmuş olsa da yine de canını ortaya koyup o parayı kazanmak zordur.

 5. Ferhat dedi ki:

  Uzman çavuş maaşları doğu görevine göre daha fazla verilmesi gerekiyor. Şartları zor canları tehlikede.

 6. Uzman Çavuş Kerim dedi ki:

  Jandarma uzman çavuş veya Komando uzman çavuş olmayı çok istiyordum. Ama ailemin tek evladı olduğum için müsaade etmediler. Uzman çavuş maaşları son zamanlarda biraz iyileşti öncesinde bu kadar değildi. Hatta şuan aldıkları Uzman çavuş maaşı bile düşük sonuçta canlarını ortaya koyuyorlar.

 7. Nursena uma dedi ki:

  Çok güzel bi meslek ama işin zorluğuna ve ülke şartlarına göre maaşı az bence