İtfaiye Eri Maaşları 2021 – Güncel Rakamlar

İtfaiye Eri Maaşları 2021 – Güncel Rakamlar
30.01.2021
138
A+
A-

Hayati tehlikesi en yüksek seviyede olan mesleklerden birisi itfaiyecilik mesleğidir ve itfaiye erleri belediye kadrolarına dâhil edilirler. Fakat işin güçlüğü ve yaptıkları iş ile kıyaslanacak olur ise aldıkları maaş düşük görülmektedir. İtfaiye erleri bazı dönemlerde aylık aldıkları maaş dışlında ek ödemede alırlar.  İtfaiye eri maaşları mezuniyet durumuna göre değişiklik gösterir. En düşük itfaiye eri maaşı 2021 yılı itibari ile 4.559.03 TL olmakla birlikte en yüksek itfaiye eri maaşı 4.737.70 tldir. İtfaiye erlerinin görevleri; çıkan yangını söndürmek, trafik kazansında meydana gelen yangın ve birey kurtarma gibi faaliyetleri gerçekleştirir, çökme ve sel gibi acil durumlarda hizmet verir.

İtfaiye Eri Maaşları 2021

İtfaiye Eri Nedir? Ne İş Yapar?

İtfaiye erlerinin en önemli görevlileri çıkan yangında; faaliyetleri en iyi şekilde yönetmektir. Acil durum ve aynı zamanda doğal afet gibi durumlarda da görev yaparlar. İtfaiye erleri bu durumlarda vatandaşların güvende olmasını sağlar ve vatandaşları bulunduğu yerleri en kısa zaman içerisinde kurtarmaya çalışır. Bu yazımızda itfaiye eri nedir ve ne iş yapar konusu hakkında sizlere bilgiler verdik. Şimdi ise itfaiye eri maaşlarından sizlere bahsedeceğiz. İşte detaylar.

Güncel İtfaiye Eri Alımı 2021 İlanları İçin Tıklayınız

İtfaiye Eri 2021 Maaşları

İtfaiye erleri aylık olarak maaş alılar fakat bunun yanı sıra; sosyal denge tazminatı ücreti, çok çalışma ücreti de alırlar. İtfaiye erlerine de her sene aralık ayında zam yapılır ve itfaiye erleri ocak ayında ilk zamlı maaşlarını alırlar. İtfaiye erlerinin maaşları enflasyon oranlarına bakılarak belirlenir. Son 6 ayın enflasyon oranı incelenir ve ona göre bir zamma karar verilir. Şimdi sizlere itfaiye eri maaşlarından bahsedeceğiz. İşte itfaiye eri maaşları 2021 aşağıdaki gibidir.

 • derece er- ortaokul ve lise mezunu itfaiye eri maaşları: 4.559.03 TL
 • derece er- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.577.02 TL
 • derece onbaşı- lise ve ortaokul mezunu itfaiye eri maaşları: 4.650.94 TL
 • derece onbaşı- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.667.93 TL
 • derece çavuş- lise ve mezunu itfaiye eri maaşları: 4.650.94 TL
 • derece çavuş- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.667.93 TL
 • derece amir-önlisans mezunu itfaiye eri maaşları : 4.733.60 TL
 • derece amir- lisans  mezunu itfaiye eri maaşları : 4.734.70

İtfaiye Eri Maaşları 2021

İtfaiyeci Er Alımında KPSS Şartı Bulunuyor mu?

İtfaiye eri olmak isteyen günümüzde birçok kişi bulunur. Bunun için belirli şartlar vardır. Peki, itfaiye eri alımında KPSS şartı bulunuyor mu? Evet, itfaiye eri olmak isteyen kişilerin KPSS ye girmesi gerekiyor. Sadece KPSS ye girmek yetmiyor ve bunun için yeterli puanın mutlaka alınması gerekir. KPSS’den yeterli puan alan kişiler itfaiye eri olmak için başvuruda bulunabilirler.

İtfaiyeci Er Olmak İçin Gerekli Şartlar

İtfaiye eri olmak isteyen kişilerin belirli şartları kendinde bulundurması gerekir. Bu şartları kendinde bulundurmayan itfaiyeci er olmaya hak kazanamaz. Şimdi sizlere itfaiyeci er olmanın şartlarından bahsetmek istiyoruz. İşte itfaiyeci er olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • İtfaiye eri olmak isteyen kişilerin T.C vatandaşı olması gerekir
 • İtfaiye eri olmak isteyen kişiler en az lise mezunu olmalıdır
 • İtfaiye eri olmak isteyenler 18 yaşını mutlaka doldurmuş olması gerekir
 • KPSS sınavına mutlaka girmiş olması ve aynı zamanda KPSS den en az 70 puan alması gerekir.
 • İtfaiyeci olmak isteyen kişilerin askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekir.

İtfaiyeci Eri Kaç Saat Çalışır?

İtfaiyeci erlerinin zor ve riskli bir görevi olduğunu herkes bilir. Genelde çıkan yangını söndürmek ve vatandaşları güvence altına almak için çalışma sağlarlar. Peki, itfaiyeci eri kaç saat çalışır? İtfaiyeci erleri 7/24 saat kesintisiz bir şekilde çalışma sağlar. Resmi tatillerde de çalışır.  Personeller;12 saat çalışmanın ardından 48 saat ara verirler.

İtfaiye Ücret Alır mı?

İtfaiye ücret alır mı konusu birçok kişinin merak edip sorguladığı bir konudur. İtfaiye erleri; yangın, sel, çökme, trafik kazasında çıkan yangın, vatandaş kurtarma, hayvan kurtarma gibi hizmetleri verir ve bu hizmetlerden herhangi bir ücret istenmez.

İtfaiye Eri Maaşlarına Ne Zaman Zam Yapılır?

İtfaiye eri maaşlarına her sene aralık ayının sonuna doğru zam yapılmaktadır. Bunun için enflasyon oranlarına bakılır ve son 6 ayın enflasyon oranları baz alınarak zam yapılır. İtfaiye eri maaşlarına aralık ayında zam yapılır fakat itfaiyeciler ilk zamlı maaşlarını ocak ayında alırlar. İtfaiye eri maaşlarına ne zaman zam yapılır konusu hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler sunduk. Şimdi ise itfaiye eri başvurusu nasıl yapılır? O halde yazımızın devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İtfaiye Eri Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtfaiye eri olmak için bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları tamamlayan kişiler başvuruda bulunabilirler. Peki, itfaiye eri başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle itfaiye eri olmak isteyen kişiler kpss sınavına girmelilerdir. Kpss sınavına girmek için www.turkiye.gov.tr den kayıt zamanı kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Daha sonra kpss sınavından en az 70 puan almalılardır. Kpss den 70 puan alan kişiler ve diğer şartları yerine getiren kişiler; kpss puanına göre itfaiye eri olmak için internet üzerinden başvuruda bulunabilirler. Puan ne kadar yüksek olur ise yerleşme de o kadar hızlı olacaktır. İtfaiye eri olmak için 70-80 puan almak yeterli olacaktır.

memur alımı var mobil uygulama
YORUMLAR

 1. Günay Akkuş dedi ki:

  Ben salakmıyım itfaiye Ci olcam polis olurum daha iyi ikiside üniversite istiyor