enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Zabıta Maaşları 2022 – Güncel Rakamlar

Zabıta Maaşları 2022 – Güncel Rakamlar

Zabıta maaşları, zabıta olmak isteyen pek çok kişiler tarafından en fazla merak edilen bir konuların başında gelmektedir. Memurluk içerisinde değerlendirilen zabıtalık, çeşitli rütbelere sahiptir. Bu bağlamda zabıta maaşlarında değişiklikler meydana gelebilir. Yerel yönetimlere bağlı olarak çalışan zabıtalar, kamu düzeni ile halk sağlığını korumak için çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Görev esnasında silah taşımayan zabıtalar, görevlendirildikleri bölgelerde faaliyette bulunurlar. Zabıta olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları yerine getiren ve zabıta olarak atanan kişiler, aylık belirli bir ücret karşılığında hizmet vermekle yükümlüdür. 

Diğer İlgili İlanlar

Zabıta Nedir?

Belediyelere bağlı olarak çalışan ve kamu düzeni ile halk sağlığını koruyan kişilere Zabıta denilmektedir. Zabıta memurlarının bazıları gezgin olarak görev yapmakta, bazıları ise sabit bir şekilde çalışmaktadır. İdari ve Adli Zabıta olmak üzere zabıtalar ikiye ayrılmaktadır. Zabıt memurluk içerisinde yer alan bir meslek dalı olduğu için zabıta olabilmek için Kamu Personeli Yerleştirme Sınavı (KPSS)’dan yeterli puanın alınması gerekir. Zabıta maaşları, rütbeye göre değişebilir.

Zabıta rütbeleri ise Teşkilatta Zabıta Memuru, Zabıta Komiseri, Zabıta Amiri gibi sıralanabilmektedir. Rütbeler kapsamında görev ve sorumluluklarda değişiklik meydana gelebilir. Görev ve sorumlulukların farklı olması, maaşlarda da değişiklik olmasına sebebiyet verebilmektedir. Fakat Zabıta memurları genel olarak halk sağlığı ile kamu düzenini yerine getirmekle görevlidir.

Zabıta Maaşları 2022

Belediye Zabıta Yönetmeliği Nedir?

Belediye Zabıta Yönetmeliği; belediye Zabıta teşkilatının kuruluş, görev, yetki ve sorumlulukları hakkında bilgi veren; Zabıta memurlarının nitelikleri ile görevde yükselme eğitimi kapsamında açıklamalarda bulunan yönetmelik olarak bilinmektedir. Ayrıca Zabıta olmak için gereken şartlar, Zabıtaların rütbeleri ve yerine getirmekle yükümlü oldukları görev ve sorumlulukları; Belediye Zabıta Yönetmeliği kapsamında yer almaktadır.

Zabıta maaşları, Zabıta olmak için ne yapılması gerektiği ve zabıtaların görevleri ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerin, yönetmeliği detaylı bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Birçok kişi, zabıtaların hangi görev ve sorumluluklarla yükümlü olduklarını merak etmektedir.

Zabıta Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Belediye Zabıta Yönetmeliğinde görev ve sorumlukları açıkça belirtilmiş olan zabıtalar, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

 • Gıda malzemeleri üretmek, satmak ya da dağıtma görevli şirketlere rutin veya baskın şeklinde denetimde bulunmak
 • Halk sağlığını tehdit ettiği düşünülen işlemlerin tamamını durdurmak
 • Semt pazarı vb. alanlarda belirli zaman aralıklarında denetimler gerçekleştirmek
 • Ruhsatsız iş yerlerini tespit ederek gerekli işlemleri uygulamak
 • Ruhsatı bulunan fakat işgaliye vb. işlemleri tam anlamıyla yerine getirilmeyen iş yerlerini tespit etmek ve gerekli işlemleri uygulamak
 • Belediyeden izin almadan satışta bulunan satıcıları tespit ederek gerekli işlemleri uygulamak
 • İzinsiz ilan ya da afiş asan kişileri tespit ederek gerekli işlemleri uygulamak

Yukarıdakilerin tamamı, Zabıta memuru görev ve sorumlulukları kapsamında yer alır. Belirli bir bölgeye Zabıta memuru olarak atanan kişilerin bu sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Zabıta maaşları 2021, Zabıta memurlarının yerine getirmekle yükümlü oldukları görev ve sorumluluklarla doğru orantılıdır.

Zabıta Nasıl Olunur?

Zabıta maaşları 2021 kapsamında merak edilen hususlardan bir diğeri, Zabıta memuru olmak için ne yapılması gerektiğidir. Halkın sağlığını koruyan Zabıta, memurluk içerisinde yer aldığı için KPSS sınavına girmek ve istenen puanı almak bir zorunluluktur. İlçe veya il belediyelerine bağlı olarak çalışan Zabıtalar, işçi statüsünde de çalışabilir. Fakat memur statüsünde çalışmak isteyen bireylerin, daha önce de ifade edildiği üzere KPSS’ye girmesi gerekmektedir.

Zabıta olmak için gerekli puanı alan bireyler, ilanda belirtilen şartları yerine getirmeleri durumunda mülakat için çağrılmaktadır. Mülakat komisyonu tarafından düzenlenen mülakat sonrasında adaylar, mülakat puanına sahip olmaktadır. KPSS puanının %50’si ile mülakat puanının %50’si alınarak puan oluşturulmakta ve aday, puanına göre sıralamaya girmektedir.

Zabıta Olmak için Gerekenler

Zabıta olmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlardan en az birini karşılamayan kişiler, Zabıta memuru olamadıkları için şartlarla ilgili bilgi sahibi olmak bir hayli önemlidir. Bu şartlar, genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Minimum lise mezunu olmak
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak
 • Kadınlar için 160 santimetre, erkekler için 165 santimetre boy sınırının altında kalmamak
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş veya bu suçtan hüküm giymemiş olmak

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, Zabıta olmak için gerekenler şartlar olarak bilinmektedir. 2021-2022 Zabıta maaşları kapsamında birçok kişi, zabıtaların görev ve sorumluluklarını da merak etmektedir.

Zabıta Maaşları 2022

Zabıta Olma Yaşı Kaçtır?

Zabıta olma yaşı kaçtır sorusu, birçok kişinin araştırma yaptığı sorular içerisinde yer alır. Belediye Zabıta Yönetmeliği Madde 13/A, Zabıta olma yaşıyla ilgili açıklamada bulunmaktadır. Bu açıklamaya göre sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Sınavın yapıldığı tarihte 30 yaş altındaki bireyler, sınava başvurabilir ve gerekli şartları taşımaları durumunda zabıta olabilir. Zabıta olma yaşı daha önce 28 idi. Yani sınavın yapıldığı tarihte 28 yaşını doldurmamış olmak gerekiyordu. Fakat yönetmelikte yapılan değişikliklerle ilk önce yaş şart kaldırıldı, daha sonra yaş sınırı 30 olarak belirlendi.

Zabıta Memuru Alımında Boy ve Kilo Şartı Var mıdır?

Her meslekte, mesleğe atılmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar bulunur. Bu durum, Zabıtalar içinde geçerlidir. Zabıta memuru olmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi ve ilgili sınava girmesi gerekir. Zabıta maaşları 2021 kapsamında Zabıta memuru alımında boy ve kilo şartı var mıdır sorusu da bu anlamda oldukça önemlidir.

Erkeklerin minimum 165 santimetre, kadınların ise 160 santimetre boyunda olması gerekir. Bunun yanı sıra boyun 1 metreden fazla olan kısmıyla kilosu arasında (+,-) 10 kg’dan fazla fark olan bireyler, gerekli şartları yerine getirmemiş olmaktadır. Bu nedenle hem kilo hem de boy konusunda bir sınır olduğunu söylemek olanaklıdır.

Zabıta Eğitimi Kaç Ay?

Zabıta eğitimi kaç ay sorusu, Zabıta maaşları 2021 kapsamında merak edilenler arasında yer almaktadır. Yaklaşık 21 gün boyunca çeşitli konularda eğitim gören Zabıtalar, eğitimlerini tamamladıktan sonra göreve başlar. Yapılan eğitim seminerlerinde pek çok konuda eğitim verilmektedir. Bu konulardan bazıları; belediye zabıta yönetmeliği, halkla ilişkiler, fert ve toplum ilişkisidir. Bu konuların her biri, Zabıtaların çok daha iyi bir şekilde görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini sağladığı için eğitimlerin önemli olduğu bilinmektedir.

Zabıta Memuru Hangi Bakanlığa Bağlı?

Zabıta memuru hangi bakanlığa bağlı olduğu merak konusu olmaktadır. Belediye zabıta teşkilatı belediye başkanına bağlıdır.

Zabıta Memurları Kaç Saat Çalışır?

Zabıta memurları kaç saat çalışır sorusu oldukça önemlidir. Zabıta maaşları konusunda da bilgi vermesi bakımından bu sorunun cevaplanması gerekmektedir. Zabıta memurlarının çalışma saatleri, atandıkları bölgedeki belediyeye göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak vardiya esasına göre çalışırlar. Bu kapsamda Zabıta memurları 12-24 ya da 24-48 saat vardiya usulüne göre görevlerini yerine getirmektedir.

Belirlenen vardiya sistemine göre 12 saat boyunca görevinin başında bulunan bir Zabıta memuru, 24 saat dinlenir. Bunun yanı sıra 25 saat görev yapan bir Zabıta memuru 48 saat dinlenir.

Zabıtalar için Görevde Yükselme Eğitimleri

Zabıta memurları, görevde yükselmek için eğitimlere katılma hakkına sahiptir. Bunun için Zabıta birimleri, görevde yükselme eğitimine katılacak personelleri belirlemekte ve insan kaynaklarına bildirmektedir. Görevde yükselme eğitimi süreci genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen adımlardan meydana gelir:

 • Belediyenin insan kaynakları birimi; atama yapılacak boş kadronun unvanı, derecesi, adedi, sınava girecek adayların yerine getirmesi gereken şartları, sınav tarihi gibi hususları belirler.
 • Görevde yükselme eğitime katılmak isteyen personel, belirtilen tarihe kadar, birimleri vasıtasıyla insan kaynaklarına başvuruda bulunur.

Görevde yükselme eğitime katılacak adayların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Görevde Yükselme Eğitimine Katılma Şartları

Belediye Zabıta Yönetmeliği, görevde yükselme eğitime katılacak zabıtaların hangi şartlara sahip olması gerektiğini açıkça belirtmiştir. Zabıta maaşları kapsamında değerlendirilebilen görevde yükselme eğitimi şartları genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Unvan için sınav hariç belirtilen diğer şartları yerine getirmelidir.
 • Aday memurlar, görevden uzaklaştırılmış olanlar, belediye kadrolarında bulunmayanlar görevde yükselme eğitimine katılamazlar.

Gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda adaylar sınava başvuruda bulunabilir. Adayların sınav sonuçlarının belirlenen puan aralığında olması gerekir.

Zabıta Rütbeleri Nelerdir?

Zabıta memurluğunda çeşitli rütbeler bulunmaktadır. Bu rütbeler, Zabıta maaşları miktarında değişkenlik olmasının ana nedenlerinden bir tanesidir. Zabıta memuru rütbelerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Zabıta Memuru
 • Zabıta Amiri
 • Zabıta Daire Başkanı
 • Zabıta Komiseri
 • Zabıta Müdürü
 • Zabıta Şube Müdürü

Belediye Zabıta Yönetmeliğinde, Zabıta memurluğundaki rütbelere yer vermektedir.

Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıta maaşları 2022, Zabıta olmak isteyen kişilerin cevabını en çok merak ettikleri soruların başında gelmektedir. Bir Zabıta memuru ortalama 7 bin TL maaş almaktadır. Fakat alınan maaşın miktarı, Zabıta rütbelerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca eğitim seviyesi de maaşların farklılık göstermesinin nedenlerinden bir diğeridir. Zabıta olmak için minimum lise mezunu olmak gerekir. Bu bağlamda lise mezunu Zabıtalar ile üniversite mezunu Zabıtalar arasında maaş farklar meydana gelmektedir. Bunun dışında daha önce de ifade edildiği üzere Zabıta rütbeleri, maaş miktarının değişkenlik göstermesine neden olur. Ayrıca memurlara zam yapılan dönemlerde, Zabıta maaşları da artabilmektedir. Bu noktada bireylerin, güncel maaşları incelemesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.